jana8565
11.07.16,15:34
Ak ešte neprebehlo dedičské konanie a ako dedič som sa dozvedela, že manžel ďalšieho dediča vybral finančnú hotovosť z banky z vkl. knižky poručiteľa, túto hotovosť si ponechal a ja sa nemám ako dozvedieť výšku finančnej hotovosti na vkladnej knižke.Ako mám postupovať, ak by som chcela aby notár, ktorý sa bude zaoberať dedičským konaním zistil výšku hotovosti na vkladnej knižke poručitela a či bol výber hotovosti uskutočnený na základe nejakého oprávnenia. Verila som totiž, že, takéto niečo nie je možné a táto finančná hotovosť bude tiež predmetom dedičského konania, ale cca tyždeň po pohrebe som sa dozvedela túto skutočnosť.
Voprad ďakujem za odpoveď ,,,,,,,,,,,,,,, Jana .
Katy a R
11.07.16,13:39
Ak ten výber bol spravený po úmrtí - tak budú tieto peniažky predmetom dedičského konania - pretože je dôležitý stav ku dňu úmrtia.

ak bol výber skôr - ber do úvahy, že pozostalý si mohol za života robiť so svojimi peniazmi to, čo on uznal za vhodné. aj splnomocniť niekoho iného na výber peňazí.
Chobot
11.07.16,13:50
Objasni mi, ako mohol manžel ďalšieho dediča vybrať peniaze z vkladnej knižky poručiteľa??

Veď vkladná knižka je na meno a vyberať môže len majiteľ alebo disponent! Ak bol majiteľ mŕtvy a peniaze boli len majiteľove, nemohol nikto iný vybrať peniaze.

Buď ich vybrali ešte pred smrťou, alebo ten manžel dediča mal dispozičné právo na nakladanie s účtom a potom je možné považovať tie peniaze aj za jeho peniaze.
Katy a R
11.07.16,13:58
zjavne musel mať na to oprávnenie - keď píše, že vybral!
jana8565
11.07.16,14:11
ďakujem za odpoveď, ale spýtam sa takto: ako môžem dať ako dedič (dcéra) preveriť čo bol výber hotovosti z vkladnej knižky naozaj uskutočnený na základe splnomocnenia poručiteľa. Osoba, ktorá výber uskutočnila mi odmieta ukázať splnomocnenie a výpis o uzavretí účtu poručiteľa.
jana8565
11.07.16,14:25
Proste je to tak a, neviem to objasniť - švagrina vybrala hotovosť z banky, nám ďalším 2 dedičom to ani nepovedala, až keď sme spolu ( 3 dedičia) rozprávali o dedičstve , sestra si spomenula že existovala aj nejaká vkladná knižka - na to švagrina reagovala, že peniaze už vybrala, ale žiadny výpis o uzavretí účtu a tiež splnomocnenie nám dokladovať nemieni. Preto by som chcela vedieť, aké sú možnosti keď sa chem ako dedič dozvedieť výšku výberu a oprávnenosť na výber.
O tom, že by švagrina mala dispozičné právo na nakladanie z účtom sa tiež od nej nedozviem.
Katy a R
11.07.16,14:29
účet je už zrušený ?
tak zopakujem. Ak boli peniaze vybraté pred úmrtím - tak jednoducho tieto peniaze nie sú predmetom dedičského konania. takže nie si dedič týchto peňazí.
Ak boli vybrané po úmrtí - tak sa dozvieš stav ku dňu úmrtia - a tie peniaze aj budú predmetom dedičského konania. (aj poplatky z nich zaplatíte)
To už - že prečo to tak bolo - to sú vaše vzťahy. tie si musíte vyriešiť v rodine.
(možno boli určené na pohreb, možno kvôli šetreniu na poplatkoch notárovi, možno.....čjaviem ??)
jana8565
11.07.16,14:40
Ja toto všetko úplne chápem a viem o tom , ale pýtala som na niečo celkom iné.
Katy a R
11.07.16,14:45
Notár pri DK zisťuje majetok ku dňu úmrtia. A potrebuje k tomu aj spoluprácu dedičov - treba mu nahlásiť aj tú vkladnú knižku.
ale ak švagriná s ňou mohla disponovať (podľa toho, čo píšeš zrejme mohla, banka nevydá peniaze hocikomu - a ani údaje o účtoch) - tak ???
škoda, že ste si ako deti nevybavili dispozičné právo ...
jana8565
11.07.16,14:50
Neviem to objasniť ale stalo sa ...a nič konkrétne sa od dotyčnej osoby ohladom toho účtu nedozviem. Pýtala som sa, ako mám postupovať, aby som si po vlastnej linke - ako dedič - mohla zistiť všetky náležitosti ohladom výberu z účtu - výšku hotovosti , či existovalo splnomocnenie k výberu , kto mal dispozičné právo k účtu atd.
jana8565
11.07.16,14:51
Čo píšeš tak toto úplne chápem a viem o tom, ale pýtala som sa na niečo iné.
Katy a R
11.07.16,15:02
Ak by tá knižka existovala v čase úmrtia - a ty by si ju zdedila - keď prebehne DK - tak potom budeš mať oprávnenie ísť do banky - a zrušiť ju a vybrať peniaze.
na ilustráciu - ja teraz riešim asi 23 eur zostatku na účte (už je po DK) ... a aj tak im bolo málo, čo som doložila, aj overené všetko chcú. (a to som bola aj spoludisponent)
avalik
11.07.16,15:05
Ty to nepreveris, mozes len notarovi oznamit, ze existovala vkladna knizka ... ale ako uz vyssie pisali, ak svagrina mala dispozicne pravo k tejto vkladnej knizke, tak bude pravdepodobne nemozne dokazat, ze tie peniaze nepatrili jej. Kto obstaraval pohreb - svagrina?
Katy a R
11.07.16,15:36
jana8565
11.07.16,20:24
pohreb a vsetky vybavovacky zabezpecovala svagrina, ja zijem cca 300 km od rodicov a ked mama zacala mat vazne zdravotne problemy dohodli sme sa so svagrinou ze sa bude o nu starat a nechali sme ju byvat v rodicovskom dome a vyuzivat mamin dochodok (420 eur /mesacne) a tlez som jej obcas nieco dala aby mame nic nechybalo a tiez som tam cestovala cca kazdy druhy vikend, --vybavovat dispozicne pravo na mamine ucty ked este zila tak to mi pripadalo riadne netaktne- to by som nedokazala -- O svojich peniazoch mi mama hovorila cca pred rokom takze orientacne viem kolko mama mala nasporene , ibaze nieco mala v banke a nieco doma a momentalne teraz po jej umrtí moja svagrina tvrdi ze mama ziadne peniaze nemala - viem ze tie co mala doma uz nezachranim a nikomu nic nedokazem ale chcela som aspn vediet ci sa da nieco zistit o peniazoch co boli v banke aj ked tam uz nie su a ci mam ako dedič pravo pozadovat nieco take : trebars vidiet splnomocnenie ak existuje a najma podpis na nom - a pochybujem ze mama dala svagrine dispozicne pravo k uctou alebo splnomocnenie na vyber preto som chcela vediet ci sa da s tym este nieco robit - - notarovi vkladňu knizku urcite spomeniem a urcite sa o tom porozpravam aj s nejakym pravnikom - pretoze aj to je cudne ze ani v maminej penazenke nic neostalo -- dakujem vsetkym za komenty -- rozpisala som to tu aby sa vam take nieco nestalo - (myslim ze nielen ja mam taku dobru svagrinu :) )
Chobot
11.07.16,20:39
Po vlastnej linke...

No tak ti poviem. Ak vybrala nejaké peniaze, tak na to asi mala právo. Banka len tak nevyplatí cudzej osobe peniaze z účtu a už vôbec nezruší účet na základe podnetu inej osoby, než je majiteľ účtu.

Ak máš skutočne podozrenie, že sa niečo udialo, treba podať trestné oznámenie na políciu, tí to preveria. Ak ale krivo obviníš švagrinú, dopúšťaš sa aj ty trestného činu krivého obvinenia.