Ľuboš Holubčík
11.07.16,18:49
Dobrý den vlastnim nejaký cas byt sme spolocenstvo a narodilo sa nam male babo a chcem vediet prečo nam neurobili bezbarierove pristupý k býtu bývame na prizemi a mame dvojo schodov k vnutorným schodom to spravil barak a k vonkajsim nie vraj si to mam na svoje nakladý urobit a a preto bý som potreboval nejaku radu odbornu pomoc
Chobot
11.07.16,21:36
Najprv na ujasnenie - bezbariérový prístup je niečo iné. Ty asi myslíš rampu na kočík.

Ak chcete, aby spoločenstvo spravilo rampu, treba to navrhnúť na schôdzi. Ak to vlastníci odhlasujú väčšinou, tak to môže bytovka spraviť z fondu opráv. Ak nie, tak môžeš navrhnúť, že si to urobíš sám, alebo dáš urobiť na vlastné náklady - ale tiež to musia odsúhlasiť, lebo to je zásah do spoločného majetku.

Nikto nie je povinný ti urobiť rampu na schody len preto, lebo sa ti narodilo dieťa.
alaya1
12.07.16,05:35
Bezbarierovy pristup sluzi TZP obcanom. Ak potrebujes ist s kocikom, zjednodusenie pristupu si musis zabezpecit sam.
buchač
12.07.16,06:53
Presunul som radšej sem, nakoľko môj názor je "vraj" neužitočný a nevhodný. Za chvíľu by sa našiel ešte jeden "užitočný"..a môj názor by nebolo vidno.

No ak si jeden prečíta iné názory, tak ide o jedno a to isté. Dokonca by som povedal, tie názory sú ako keby opísané.
======================
Včera 19:28
buchač
Hm....ako by som to...

Slovo bezbariérový znamená niečo iné.
V súvislosti so spoločenstvom to znamená, že nič....je to len dobrá vôľa spoločenstva a nič iné.
Ak je nejaký jedinec telesne postihnutý, tak vybudovanie bezbarierového prístupu do samotného vchodu sa dá uplatniť na príslušnom Úrade práce...samozrejme, že dotyčný musí byť držiteľom preukazu ŤZP.

Hm...poznám baráky, kde nie je vôbec výťah....rodina s malým deckom býva nie na prízemí, ale niekde vyššie.
Teraz vystáva otázka, či je spoločenstvo povinné vybudovať ten bezbariérový prístup až na dané poschodie, alebo nie.
Ani Kristus Pán totiž ešte nevidel, aby sa spoločenstvo malo (muselo) realizovať kvôli jednému decku...

Na nevypovedanú otázku si odpovedz sám...ja radšej nie, bol by som trochu nepríjemný.
sito
12.07.16,07:44
To čo spravili na vstupnom schodišti by som nenazval bezbarierový prístup, skôr bariera by som povedal. Zvyčajne sa to spraví z plechu alebo zabetónuje. Je to istá úľava, potom už výťah, u vás nie. Ale, môžete požiadať o jeho sfunkčnenie aj na vašom prízemí. Výťah je spoločné zariadenie domu na ktorom má podiel aj váš byt prispievaš na jeho prevádzku. Na službu, elektrinu asi nie. Vrátim sa k tej bariere, predstav si, že si navrchu a chceš s bábom dole, zvrtne sa ti kotník, vykotíš sa, alebo v zime sa ti šmykne, predstav si to, sito.
arizona
12.07.16,10:40
Aj si si to precital po sebe? To je hruza!!!
buchač
12.07.16,12:39
Hm...

Čítať ešte viem. Ako je to s inými, to je už vedľajšie.
Otázka znie...Čo je na mojom názore hrozné ?
Tá pravda, tie fakty ?
fortunka
12.07.16,13:10
Neurobi ti to nik, my sme byvali na 4tom a bez vhodneho vytahu na kocik, ani auto-vajicko som tam s nou nevedela dostat bez manevrovania... smykala som s malou schodmi ;) alebo mala v kociku, nakupy rychlo hore vyviest... potom spat malu vziat na ruky, kocik zaparkovat a ist hore vytahom... Ak mate moznost vytahu, tak treba trvat na pouzivani vytahu.. viem ze niektore domy to vypinaju pre nizsie poschodia a pride mi to nefer ak vsetci platia rovnako.

Povinnost nema toto robit nik, pred stahovanim/kupou do bytu si treba aj taketo veci vsimat a brat do uvahy, nakolko nemusi byt vola u vlastnikov nieco taketo odhlasovat a vybudovat.
buchač
12.07.16,14:46
Neblázni...aj TY...no neverím ...;) :D

Vieš, ale to niekomu niečo také proste nevysvetlíš.
Mám silný dojem, že zadávateľ ani nešiel za zástupcom vlastníkov s tou žiadosťou o vyriešenie tohoto "velikánskeho problému" ...(poznámka, úvodzovky sú dané schválne a cieľavedomo).

Vieš, bol som jeden čas zástupcom. Prišli za mnou viacerí mladí a noví susedia, že či by sa nedalo nejaké zjednodušenie prístupu. Ide o to, že to staré sa v určitú dobu demontovalo, nakoľko naše deti už odrástli...
Vieš, že som sa ani len neunúval s tým zvolávaním schôdze a nejakým hlasovaním.
Zašiel som ku správcovi s požiadavkou. Do troch dní bola konštrunkcia primontovaná na patričnom mieste.
Zaplatil som z fondu vchodu a fertig...nik nemal problémy a nik nejak nepindal.
misoft
12.07.16,14:57
Ľuboš, Ľuboš...
Asi takto....máte bábo - je ZŤP? Nie? Buď rád.
Nepotrebuješ bezbariérový prístup, potrebuješ len dobré svaly.
U nás v baráku: chalan pri havárii prišiel o nohu - je ZŤP, ale nemá bezbarierový prístup - a to výťah máme vo vyvýšenom podlaží! Pekne si to vyšlape (vyskacká) po svojej nohe. A ani nežiadal, pretože bol čiastočne schopný sa samostatne pohybovať.

A keď sa presunieme do budúcnosti.... bezbarierový zostane, z bába bude roztopašné, živé dieťa. A miesto toho, aby trénovalo svoje nohy na schodoch, bude sa ľahúčko presúšať po rampe?

Inými slovami - zabudni ty na bezbariérový prístup len preto, že si šťastným otcom.
(Alebo tých pár kíl vlastného výtvoru neunesieš?)
fortunka
12.07.16,15:15
no ved. Ked sa chce.. :) Ja som to neriesila, lebo u nas sa stale daco robilo.. po zatepleni a balkonoch , tento rok (po tom ako som sa odstahovala!!!) vymenili perfis moderny vytah, velkyyy.. ze aj kocik by mi tam vosiel :DDDD detto cely interier domu sa preraba prave... da sa ked sa chce:))) ale napr. nehybalo sa to tak dobre chvilu, az ked sa vymenilo trosku viac obyvatelstva v dvoch vchodoch a teraz su uz aj nase starsie susedky pysne, ze maju najkrajsi dom na ulici :D
kopretinka
12.07.16,18:37
arizonina otázka patrí zadávateľovi.
buchač
12.07.16,19:04
Aha...iba ak tak...;)
alaya1
12.07.16,19:30
Nas sused si vyrobil sam drevenu plosinu, ked ju nepotreboval, odpratal ju. My ostatni sme vlacili kociare a prezili sme to :).
arizona
12.07.16,19:48
Dik za vysvetlene. Ano,to bolo na zadavatelaktory cely prispevok napisal ako jednu nezmyselnu vetu
misoft
12.07.16,19:52
A naviše správňe slovenski.....:D:D
sito
13.07.16,10:08
No, z príspevkov je jasné, že nemáš!

Pravdepodobne je to vežiak, no môže to byť aj viac vchodový panelák pred ktorým je bariera, schodište k vchodu. Na ňom je rampa pre kočíky. Tí, čo sa po nej vozili už možno vozia po nej svoje deti. Schodište je spoločná časť domu. Ak by si si aj na svoje náklady chcel namontovať rampy k svojmu bytu, súhlas spoluvlastníkov by si musel mať. A predstav si, že si pri sťahovaní o ne niekto poškodí nábytok, alebo úraz sa niekomu stane, kto bude zodpovedný za škodu? Sústavná manipulácia, položiť, zviesť, odložiť. A cena rámp?

Jednoduchšie je požiadať o užívanie výťahu na vašom prízemí. Na elektrinu nahlásiť tri osoby, 36 osobomesiacov. Ročné náklady na osobu okolo 20 €, spolu 60 €, mesačne okolo 5 €. Dobre si zváž, čo s toho máš ...

Pravdepodobne si v paneláku nováčik, tvoj byt je len priestor v ňom. A aj v tom sú veci, ktoré ti nepatria, sú spoločné, slúžia na spoločný účel domu. Sú to vykurovací systém domu, rozvody vody do bytov, meracie zariadenia na spotrebu tepla a vody v byte. Bytový do sa riadi zákonom, zmluvou o vykonávaní správy domu, ktorá musí byť v súlade so zákonom. Mal by si ju mať, dostať či už od správy domu alebo bývalého vlastníka bytu. Skús sa zaujímať o spoločné veci v dome, potom sa môžeš poradiť aj na porade.
sito
13.07.16,21:43
(Včera 12:40) Aj si si to precital po sebe? To je hruza!!!

Janka, už aj buchač pije? :D:D:D
Ľuboš Holubčík
17.07.16,16:55
a co mle decko neni tvor alebo co a mamicka po cisarskom sa bude trapit ???????
Ľuboš Holubčík
17.07.16,16:56
dobre mas pravdu zle som to nazval :D výriešim to sam
Ľuboš Holubčík
17.07.16,16:57
nik ti to tu nekazal komentovat rad radom chcel som len radu alebo ci dakto daco podobne zazil a nie tvoe arogantne premuderele odpovedee
Ľuboš Holubčík
17.07.16,16:58
novacik určite niesom mne slo o to hlavne že v nutri tu barieru na kocik výbudovali bez slova a vonku nie preto sa tak o to zauimam že tu si mam urobit sam
Ľuboš Holubčík
17.07.16,16:59
nie zle som to nazval bariera pre kocik kebý slo o mna nepisem to tu ja som dlhodobo v zahraniči ja nemam problem výniest ten kocik aj 50 ale o moju priatelku preto osm chcel rady nejake
buchač
17.07.16,17:14
Ľuboš Holubčík (Dnes 18:57) nik ti to tu nekazal komentovat rad radom chcel som len radu alebo ci dakto daco podobne zazil a nie tvoe arogantne premuderele odpovedee
===============
Očuj, Ty zahraničný ...

Opakuj si v pravidelných intervaloch slovenčinu, aby si pochopil ten text, že o čom píšem.
-----------------------
Mimochodom...vzhľadom k tej skutočnosti, že si chceš nejakú onačinu sám postavi, tak zváž, čo budeš robiť.
To aby si sa do problémov nedostal.

Moje múdrosti nechaj na pokoji...to, čo som zabudol, Ty ešte ani nemáš prečítané...

Poznámka :
Ja si budem komentovať koho chcem, kedy chcem a ako chcem.
misoft
17.07.16,17:19
Nuž tak si to veľmi zle formuloval, veľmi zle.
Okrem toho, pomôcku na to, aby vytlačila kočík - lišty - to ti musia schváliť aj ostatní, pretože pre tvoje potreby zasahuješ aj do práv ďalších osôb a siahaš im na ich majetok (spoločný)!

Mimochodom - u nás máme vyvýšený prístup k výťahom - 14 schodov. Mamičky si samé vynášali (ak sa nenašla pomoc) kočíky hore a ani jedna rodina NEŽIADALA, aby sa im montovali nejaké lišty.
Chobot
17.07.16,21:03
Vnútri ju vybudovali. Kto? Správca? Z fondu opráv? Tak je to v poriadku.

Vonku nevybudovali. Komu patrí to "vonku"? Patria tie schody k bytovému domu? Alebo to patrí k mestu? V každom prípade si nemôžeš len tak sám od seba niečo na tie schody primontovať.

Ak to patrí bytovke, môžeš navrhnúť na schôdzi, aby tam tiež dali rampu. Ak to patrí mestu, môžeš požiadať mesto alebo obec, aby to vybudovali. Ale to na dlhšie, ako keby to patrilo vlastníkom bytov.
Ľuboš Holubčík
18.07.16,04:55
to bude zatvaratelne a docvasne abý to nikoho neobmedzovalo a len na určitý cas no ked ti ja rozrežem cele brucho a potom ti dam nies co ja viem 10 kilovi kocik 4 kilove babo po 30 schodoch viace krat denne tak neviem ako to das vieš
sito
18.07.16,14:05
No tak teraz som s toho jeleň, parohy?

Skúsim takto.

Stojím pred bytovým domom s kočíkom. Úroveň je nulová, vojdem do vchodu, cez chodbu, chodby k výťahu. Ty musíš po schodišti, výťah na prízemí nestojí.

Stojím pred bytovým domom s kočíkom. Úroveň je 3 - 12 schodov, vojdem do vchodu, cez chodbu, chodby k výťahu. Ty musíš po schodišti, výťah na prízemí nestojí.

Stojím pred bytovým domom s kočíkom. Úroveň je 3 - 12 schodov, vojdem do vchodu. Vo vchode je 6 - 12 schodov k najnižšej stanici výťahu. Odtiaľ ty musíš po schodišti, výťah na prízemí nestojí.

Napíš ako to vlastne v tom dome máte s tými schodištami máte a na ktorom rampu máte a na ktorom nemáte. Tiež by bolo dobré napísať na ktorom ty si chceš spraviť kozmodrom, dočasný.
sito
18.07.16,14:14
Vieš Ľuboš, nie vždy odpovedám otázkou. Na porade som si už na to zvykol, aby som sa dozvedel viac o veci. No keby si toto napísal na začiatku, debata by bolo o niečom inom. Isté je, že my ti tu, teda vám to nevyriešime. Snáď nie sú všetci v dome v dobe kamennej, či?
misoft
18.07.16,14:38
Ľuboš, Ľuboš: A zase zle, opäť zle!
>no ked ti ja rozrežem cele brucho a potom ti dam nies co ja viem 10 kilovi kocik 4 kilove babo po 30 schodoch viace krat denne tak neviem ako to das<
Zase oponuješ niečim, čo je bežné. Bývaš na PRÍZEMÍ, takže tých schodov nemáš ako do neba! Ty chceš výhody tak, kde nie sú potrebné! Opäť si chceš nárokovať niečo, na čo nemáš ABSOLÚTNY nárok.
Teraz si predstav dom, kde výťah nemajú, žijú tam starší, málo pohybliví ľudia a tí šliapu PO SVOJICH hore a dole a predsa NEMAJÚ nárok na bezbariérový prístup.

Asi jeden z tých "rovnejších", ktorí si chcú uplatňovať nároky na úkor druhých.
Takýchto si ja podávam na raňajky.
Ľuboš Holubčík
18.07.16,15:46
Som ti povedal tvoj nazor ma nezaujima vobec ty sedlak nik sa ti nekazal zapajat ani nijak mi komentovat moj status a radsej ho hned zmazem ako tu citat spravý po nejakom zakomplexovancovi
sito
18.07.16,15:51
Holub nám uletel, nováčik. A nikto ho neoboduje, ani nebodne ...
sito
22.07.16,16:41
Ta teda neviem? Včera v telkách ukazovali, že jednu mal, prišiel aj o druhú, nohu. Vozíček v byte po schodoch si plošinu, aj peniaze vybavil, a naraz susedia, NIE! Dobytok, do bytov, že? Ale, v kravíne je im, jemu treba bývať, bytovom dome, že? Na každého psa príde mráz, ak je to suka, tiež.
buchač
22.07.16,17:21
misoft (18.07.16 16:38)
Asi jeden z tých "rovnejších", ktorí si chcú uplatňovať nároky na úkor druhých.
Takýchto si ja podávam na raňajky.
======================
Takýchto (dilinov) ja dávam dole bez pocty...;)

...že prečo ?
1. Lebo si to zaslúžia
2. Lebo sú to dilinovia

POZNÁMKA :

Rehocem sa pri tej špecifikácii pôrodu cisárskym rezom...to bude asi prvý prípad takéhoto pôrodu...:D :D :D
sito
23.07.16,13:59
Terka, vďaka, že text podstaty je späť, tu, Tebe ďakujeme.

Predstav si, že ta duša, dobrá, jeho žena bude chodiť od byt k bytu, aby jej ho pomohli dostať na vzduch. A zrovna nikto nie je doma, terno pre všetkých. Vyhrala tá, ktorá doporučila, že na balkón ho môžu vystrčiť, a má možnosť byť mimo bytu, na spoločnej časti domu. Však je to len človek, čo NÁS po ňom, či po NÁS potopa?

Ľuboš už nevníma ...