eleonorad
11.07.16,19:03
Ahojte, kúpila som si ročné auto z autobazáru, aká záruka platí na takého auto
Žabinka
11.07.16,17:09
http://www.soi.sk/sk/Najcastejsie-otazky.soi
Najčastejšie otázky
Aká je dĺžka záručnej doby?
V zmysle ustanovenia § 620 Občianskeho zákonníka je záručná doba 24 mesiacov. Ak je na predávanej veci, jej obale alebo návode k nej pripojenom vyznačená lehota na použitie, neskončí sa záručná doba pred uplynutím tejto lehoty.
Ak ide o použitú vec, kupujúci a predávajúci sa môžu dohodnúť aj na kratšej záručnej dobe, nie však kratšej než 12 mesiacov. Pri veciach, ktoré sú určené na to, aby sa užívali po dlhšiu dobu, ustanovujú osobitné predpisy záručnú dobu dlhšiu ako 24 mesiacov. Záručná doba presahujúca 24 mesiacov sa môže týkať i len niektorej súčiastky veci.
Na žiadosť kupujúceho je predávajúci povinný poskytnúť záruku písomnou formou (záručný list). Ak to povaha veci umožňuje, postačí namiesto záručného listu vydať doklad o kúpe.
Vyhlásením v záručnom liste vydanom kupujúcemu alebo v reklame môže predávajúci poskytnúť záruku presahujúcu rozsah záruky ustanovenej v tomto zákone. V záručnom liste určí predávajúci podmienky a rozsah tejto záruky.
Citované ustanovenie (§ 620) je oproti všeobecnej úprave zodpovednosti za vady ustanovením špeciálnym a vzťahuje sa výlučne na spotrebiteľské zmluvy, tzn. zmluvy uzatvorené medzi dodávateľom a spotrebiteľom.
Dodávateľ je osoba, ktorá pri uzatváraní a plnení spotrebiteľskej zmluvy koná v rámci predmetu svojej obchodnej alebo inej podnikateľskej činnosti.
Spotrebiteľ je fyzická osoba, ktorá pri uzatváraní a plnení spotrebiteľskej zmluvy nekoná v rámci predmetu svojej obchodnej činnosti alebo inej podnikateľskej činnosti.
Na iné zmluvné vzťahy (napr. kúpa medzi právnickými osobami, príp. fyzickými osobami navzájom) sa vzťahujú všeobecné ustanovenia upravujúce zodpovednosť za vady podľa Občianskeho, príp. ustanovenia upravujúce zodpovednosť za vady a záruku za akosť podľa Obchodného zákonníka.

aj keď je auto len ročné, ide už o použitý tovar..
lujza.j
11.07.16,17:13
Rocne auto xy tov.znacky.....je v zaruke aku dava dana znacka....ak ju nejakym sposobom neatratila.....ci?
eleonorad
11.07.16,17:15
Ďakujem, ak tomu dobre rozumiem tak záruka platí od autobazáru a nie od výrobcu auta, pretože nám autobazár tak vysvetlil, že záruka nám platí od výrobcu
eleonorad
11.07.16,17:16
to znamená, že záruku dáva daná značka a nie autobazár?
Žabinka
11.07.16,17:17
ako sa k tomu predajca danej značky postaví.. mali sme polročné šikmooké auto, a záruka nič.. a mali sme aj ročné nemecké auto, a záruka sa vzťahovala, aj keď bolo dovezené.. tak asi neplatí rovnaký meter všade a na všetko..
lujza.j
11.07.16,17:18
Ved zajdite-zavolajte do servisu danej znacky a tam vam povedia....ja si myslim,ze od vyrobcu....
Žabinka
11.07.16,17:20
áno, treba sa obrátiť priamo na konkrétnu značku, a podajú najpresnejšiu informáciu..
lujza.j
11.07.16,17:20
Nie je šikmookáň ako šikmookáň:D
eleonorad
11.07.16,17:23
ok ďakujem
Žabinka
11.07.16,17:29
lujza, to je jasné.. toto bol asi ten nesprávny šikmookáň..:D
lujza.j
11.07.16,17:29
Ja by som si toto bola zistila pred kupou.....
arizona
11.07.16,19:12
Ja si myslim, ze toto by malo byt aj v kupnej zmluve uvedene...
vicktor
12.07.16,12:19
Moj nazor je ze plati zaruka automobilky.
Ing. Ľubomír Janoška
12.07.16,12:47
alebo môže byť záruka importéra, ak je z dovozu
vicktor
12.07.16,13:09
Ocakaval by som ze importer respektuje lehotu vyrobcu.
Ale autorka nepise ci jej autobazar dal original dokladu o prvotnej kupe, ten je mozno potrebny.
Na druhej strane podla VIN sa da zistit kedy bolo auto vyrobene a kedy zaregistrovane.