mapope
12.07.16,14:11
Dobrý deň, poprosím o radu, zamestnanec požiadal o skončenie PP k 30.6.2016 dohodou, 1.7.2016 podal žiadosť na SP o predčasný starobný dôchodok o čom mi priniesol aj potvrdenie dňa 1.7.2016 a zároveň požiadal o vyplatenie odchodného.

Moja otázka , má nárok na odchodné, keď on požiadal až po ukončení pr. pomeru ako aj o dôchodok, a ak áno, môžem ho vyplatiť ešte teraz vo výplate za 6/2016, len na základe potvrdenia o podaní žiadosti o dôchodok? Rozhodnutie možno dostane až do 3 mes. a neskôr. Pracovník bol v 6/2016 celý mesiac PN a keby som ho teraz vyplatila, tak by sa mu do soc. poisťovne odvádzalo len úrazové poistenie, avšak v prípade neskôr, komplet všetky fondy. Ja by som to najradšej teraz,aby som si nekomplikovala život neskôr rozrátavaním poisteného na 6 mesiacov spätne, len neviem, či to môžem aj teraz a bude správne z hľadiska odvodov do sociálnej poisťovne?! Ďakujem za odpoveď .
ivka70
12.07.16,12:22
Ma narok na odchodne, ak mu vznikne narok na predcasny dochodok.
Pri predcasnom dochodku by si mala pockat na rozhodnutie SP, ze mu bol dochodok skutocne priznany, lebo ak nesplni podmienky, tak predcasny dochodok nedostane a tym padom ani narok na odchodne nevznikne.
Ale ak sa rozhodnes, mozes mu ho vyplatit, len si doloz neskor to potvrdenie o priznani predcasneho dochodku (nech ti ho doda).