Lenka Štrbová
13.07.16,08:03
Potrebovala by som poradit, co by uctovnicky robili v mojej situacii. :-) Zamestnanci si mali vycerpat dovolenku za minuly rok do 30.6. Bol vydany predpis, ze kto si ju nevycerpa, bude mu len tak zmazana...Ostali traja s nevycerpanou dovolenkou. Jeden z nich este aj zastupoval druhu veducu, takze nemohol si to cerpat. Z principu si myslim, ze to nie je spravne. Co by ste robili vy? Dakujem.
veronikasad
13.07.16,06:08
Pýtaš sa ako mzdárka? Mali zamestnanci určený presný termín čerpania dovolenky?
Dav
13.07.16,06:09
Predpis nemôže byť v rozpore so Zákonníkom práce - najmä § 113
avalik
13.07.16,06:13
Upozornila by som zamestnavatela na existenciu Zakonnika prace, s uvedenim konkretnych paragrafov

§ 111
(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.


§ 113
(2) Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi dovolenku tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Ak zamestnávateľ neurčí zamestnancovi čerpanie dovolenky najneskôr do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka tak, aby zamestnanec vyčerpal dovolenku do konca tohto kalendárneho roka, čerpanie dovolenky si môže určiť zamestnanec. Toto čerpanie dovolenky je zamestnanec povinný oznámiť zamestnávateľovi písomne, najmenej 30 dní vopred; uvedená lehota môže byť so súhlasom zamestnávateľa skrátená.
ivka70
13.07.16,06:13
Vymazat im ju nemozes.
Taky vydany predpis nie je v sulade so ZP.
Zamestnavatel (ak chcel) im mal nariadit cerpanie dovolenky na presny termin, ked si ho nevybrali oni sami.
Stale to moze urobit, ale mozu si cerpanie mesiac dopredu oznamit aj oni sami.
dovolenku za rok 2015 mozu cerpat do konca roka 2016.
Lenka Štrbová
13.07.16,06:14
ano, pytam sa ako mzdarka. pretoze si myslim, ze dovolenku si mozu vycerpat do konca dalsieho roka, ak im ju veduci neurci...a vsetkym trom je veduci priamo riaditel a nenariadil im, aby niektore dni ostali doma, lebo bolo treba robit...a teraz dal pokym im ju vymazat...
Lenka Štrbová
13.07.16,06:16
Hm, presne moj nazor....
ivka70
13.07.16,06:17
Zamestnavatel nesmie dat pokyn v rozpore so Zakonnikom prace. Taky pokyn mozes odmietnut vykonat, nemoze ta za to nijako postihnut.
Ja by som nezakonny pokyn urcite vratila spat ako nemozne realizovat.
veronikasad
13.07.16,06:20
V žiadnom prípade nemôžeš ako mzdárka dovolenku zamestnancom vymazať. Bolo by to porušenie Zákonníka práce.
Naopak, ak im zamestnávateľ do 30.6. neurčil nástup čerpania starej dovolenky, po tomto termíne si ho môže zamestnanec určiť sám a zamestnávateľ ho musí akceptovat