monika6754
13.07.16,11:35
Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu. Pracujem 8h. denne všetky pracovné dni v mesiaci aj sviatky. So zamestnávateľom sme sa dohodli na sume 500€/mesiac v čistom. Prvý mesiac nebol problém, na ďalší som mala dovolenku 2 dni. Suma mi vyšla 450€/mesiac v čistom. Odôvodnenie bolo že som neodpracovala pracovný fond a sumu 500€/mesiac v čistom dostanem len ak nebudem mať dovolenku prípadne doktora. Ako je to prosím vás s pracovným fondom a dovolenkou? Na výplatnej páske mam tarifu 500€/mesiac + odmeny ale suma odmeny je vždy iná. Ďakujem.
veronikasad
13.07.16,09:37
Sumu 500€ v čistom máš v pracovnej zmluve a na výplatnej páske, al.si so zamestnávateľom uzatvorila inú dohodu?
veronikasad
13.07.16,09:38
Odkedy trvá prác.pomer a kedy bola čerpana dovolenka?
monika6754
13.07.16,09:56
Ďakujem za odpoveď, zamestnaná som tu 2 roky. Hrubú mzdu (brutto) mám od začiatku rovnakú a to je 500€. Na výplate sme sa v podstate vždy dohodli slovne a suma odmeny bola vždy tak aby mi vychádzala suma na ktorej sme sa dohodli v čistom. Nikdy sa neriešil pracovný fond počas čerpania dovolenky až teraz. Známa ma upozornila že pracovný fond sú pracovné dni ktoré mám v zmluve a keď využijem dovolenku napr.1 deň, 1 deň sa s pracovného fondu odráta. Ako môžem využívať dovolenku a do toho splniť pracovný fond? Je to nereálne, keďže dovolenku využívam počas pracovných dní a nie v deň voľna. Ďakujem.
veronikasad
13.07.16,10:02
Zamaz osobné údaje a príloz výplatnú pašku. Z tvojho popisu ťažko posúdiť či vypocrt je správny. Odmena je však pohyblivá zložka mzdy, na ktorú nemáš právny nárok.
ivka70
13.07.16,10:06
Ak mas hrubu mzdu 500 EUR, tak musis dostat tuto hrubu mzdu.
Vsetko naviac mozes dostat, ale nemusis.
Odmeny totiz nie su narokovatelna cast mzdy.
A 500 EUR v cistom nemas nikde dohodnute - aj ked ste sa o tom mohli rozpravat.
Ale na paieri zo zmluvy mas len 500 EUR v hrubom.

500 EUR v hrubom je 410 EUR v cistom, to je suma, ktoru musis minimalne dostat.
monika6754
13.07.16,12:07
Priložila som fotky. Rozumiem že nemám nárok na odmenu. Odmenu mám pripočítanu kvôli dohode o zvýšeni platu.
veronikasad
13.07.16,12:28
Za dovolenku ti patrí náhrada mzdy vo výške priemerného zárobku. Z fondu prac.času sa ti odpočítajú hodiny dovolenky a zo základnej mzdy pomerná časť mzdy zodpovedajúca počtu hodín dovolenky.

Podľa akého klúča ti vypláca zamestnávatel nenárokovatelnú zložku mzdy "odmena" sa musíš spýtať priamo jeho. V niektorých firmách skutočne vyplácajú ako "motivačné" odmenu len v prípade, ak zamestnanec odpracuje celý mesiac.
monika6754
13.07.16,12:38
Ďakujem vám veľmi pekne, viete mi poradiť aj ktorý zákon píše o tom že s pracovného fondu sa odpočítavajú hodiny dovolenky a pomerná časť mzdy? Ďakujem.
veronikasad
13.07.16,12:43
Ťažkú otázku si položila, odpoveď hľadaj v Zákonníku práce, ale odpoveď nijako nesúvisí s výškou odmeny ... Fond prac.času sú skutočne odpracované hodiny + hodiny za čerpanú dovolenku.
Sumár pomernej časti mzdy + náhrady mzdy za čerpanú dovolenku je spravidla vyšší ako základná mzda v pracovnej zmluve. Výpočet mzdy zamestnávatela je správny, rozdiel je len vo výške odmeny ...
monika6754
13.07.16,12:47
Ďakujem vám veľmi pekne ;-)