MirusG
13.07.16,11:53
Dobrý deň.
Stalo sa mi v predajni COOP v B. Bystrici, kde som chcela za svoj nákup 6,91e zaplatiť hotovosťou a podávala som pokladníkovi 50e bankovku. Jeho prvá otázka bola či nemám menšiu, na čo som odpovedala, že nie, a pokladník ma začal poúčať, že mi nemôže vydať, lebo mi vraj môže vydať len do výšky päťnásobku nákupu. ... Viete mi poradiť kde by som to našla?? Nakoniec po slovnej výmene som zaplatila kartou, čo som pôvodne nemala v pláne, keďže som mala hotovosť. Ďakujem :-)
Consultix
13.07.16,09:58
Obchodnik postupoval v rozpore so zakonom.

http://www.nbs.sk/sk/faq/faq-skupina-otazok/_bankovky-a-mince

Podľa § 17a ods. 1 zákona NR SR č. 566/1992 Zb. o Národnej banke Slovenska v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon") je v Slovenskej republike pri peňažných platbách v hotovosti zakázané bez zákonného dôvodu odmietnuť prijatie zákonných platidiel v ich nominálnej hodnote. To sa vzťahuje na eurobankovky a euromince všetkých nominálnych hodnôt. Zároveň je potrebné upozorniť, že ak niekto v rozpore s citovaným ustanovením zákona odmietne bez zákonného dôvodu prijatie zákonných platidiel, dopúšťa sa konania, ktoré napĺňa znaky skutkovej podstaty trestného činu podľa § 273 Trestného zákona (Ohrozovanie obehu peňazí).

V zmysle § 17a ods. 2 zákona sú právnické osoby a fyzické osoby v Slovenskej republike pri peňažných platbách vykonaných odo dňa zavedenia eura povinné prijímať zákonné platidlá, a odmietnuť ich prijatie môžu len podľa osobitných predpisov platných v eurozóne a v rozsahu vymedzenom týmito osobitnými predpismi, ako aj za podmienok ustanovených zákonom alebo inými osobitnými predpismi.

V zmysle uvedených európskych a slovenských právnych predpisov môžu fyzické osoby a právnické osoby (okrem NBS a bánk) pri jednej peňažnej platbe v hotovosti odmietnuť len prijatie platných zberateľských euromincí vyrobených z drahých kovov (§ 17a ods. 3 zákona). Okrem toho môžu fyzické osoby a právnické osoby (okrem NBS, bánk, iných vykonávacích inštitúcií pre prevody peňažných prostriedkov a pôšt) pri jednej peňažnej platbe v hotovosti odmietnuť aj prijatie viac ako 50 kusov euromincí [čl. 11 nariadenia Rady (ES) č. 974/98 z 3. mája 1998 o zavedení eura (Mimoriadne vydanie Ú. v. EÚ, kap. 10/zv. 01)].

Platná právna úprava či už v slovenskom právnom poriadku (zákon NR SR č. 566/1992 Zb. o Národnej banke Slovenska v znení neskorších predpisov) alebo v osobitných pravidlách platných v eurozóne pre eurobankovky a euromince, neumožňuje podnikateľom odmietnuť prijatie eurovej hotovosti z dôvodu napr. vysokej nominálnej hodnoty eurobankovky. Pre prijímanie eurovej hotovosti platí iba právo neprijať pri jednej platbe viac ako 50 kusov euromincí; to neplatí pre Národná banku Slovenska a banky. Pre ostatné subjekty využívajúce pri platbe hotovosť platí povinnosť prijímať zákonné platidlá bez obmedzenia.
arizona
13.07.16,09:59