Sylviaa
14.07.16,14:55
Viem, že v tomto asi nikto neporadí, respektíve rada ani neexistuje, len sa tak zamýšľam nad tým, prečo sa vlastne platí daň za psa. Plánujem sa totiž presťahovať do iného okresu a keďže psíka nechávam rodičom, rada by som si kúpila nového spoločníka. A tu sa natíska práve táto otázka - prečo by sme my, majitelia psov vlastne mali platiť za psa daň. Veď títo havkáči bývajú v našom byte, žrádlo mu kupujeme my, majitelia, ak treba lieky či očkovania, platíme to zo svojho, výkaly tiež pekne upraceme my (poniektorí :) ), venčíme ho my...Prečo teda netreba platiť za rybičky, mačky, korytnačky, hady, chameleóny, prípadne za domáce zvieratká ako prasiatka, sliepky atď.No nepríde vám to prinajmenšom divné? Alebo - prečo sú rozdielne sumy dane za psa žijúceho v rodinnom dobe a v byte? Myslím, že v dome je to menej. Kamarátka minule len tak zo žartu povedala, že skočí k primátorovi, aby jej vyvenčil psa a večer doniesol granule, lebo už sa takmer minuli... Ak teda niekto viete, prosím, napíšte mi rozumnú odpoveď na otázky, z akého dôvodu platia majitelia psov daň? Z akého dôvodu majitelia iných zvierat dań neplatia?
evuš
14.07.16,13:07
Daň sa platí podľa VZN daného mesta, či obce, nie podľa toho, či je v dome alebo byte...;) no, v našom štáte platíme veľa nezmyselných daní a poplatkov....:D
vicktor
14.07.16,13:16
Aby v meste nebolo viac psov ako ludi.
Dokedy chybali kose na vykaly, vsetko ostavalo na chodnikocha travnikoch. Teraz uz len polovica. Hady a rybicky verejne priestory neznecistuju, ani neobtazuju susedov hlasnym brechotom.
Je to naozaj dan? Alebo poplatok?
zk24
14.07.16,13:20
Z dane za psa sa platí čistenie verejneho priestranstva, za odpadkové koše, za sáčky ku košom, apod...
jakubzemko
14.07.16,13:22
Dan je v prvomrade neucelova platba do verejného rozpočtu. Čiže keď zaplatim dan tak to neznamená že za to niečo dostanem. Ak pracujete platite daň z príjmov a tiež za vas primátor nepríde do roboty. Napriek tomu však väčšina miest stavia pre psov napr. vybehy. Mesto je povinne tiež zabezpečiť kontajnery na psie vykali. Na druhej strane mesto nie je povinne zabezpečiť kontajneri na vykali korytnačiek alebo papagájov. Tiež som sa nestretol s tým že by existoval výbeh pre korytnačky alebo rybycky. Čiže dane sa platia aby malo mesto alebo štát z čoho financovať svoje aktivity. A každá daň je svojim spôsobom nezmyselná. Preco platí daň z motorových vozidiel iba podnikatel? Prečo existuje daň zo straty? Prečo platite daň z pridanej hodnoty?... A z ktorej dane by sa mal platiť zamestnanec na mestskom urade?
lujza.j
14.07.16,13:28
Hmm....by som dala daň fetakom,fajcarom a ostatku ...co znecistuju travnik....svojou "produkciou"....hovno mojeho psa sa "zrecykluje" casom....ale fajnovo sa napicnut na fetacku striekacku....hmmm...aka "mnamka":eek:
nie hovna po mojom druhom psovi nezbieram....
fajn...ked do mna drzkuje fajčár...ked sa ho pytam kam da spak kuka na mna jak puko....na blizku ziadny koš asi ho sežere alebo da do vacku?!
vicktor
14.07.16,14:00
- fetaci a fajciari nie su registrovani na rozdiel od ludi a psov, ale inak suhlasim, dovod by bol
- naozaj nezbieras? mas deti? mozno by niektore rado ochutnalo, ale staci prist domov do uzavreteho priestoru a hned zistis ze si do niecoho stupila
lujza.j
14.07.16,14:13
Prveho psa som kupila 2003 poctivo som zbierala .....kazdy kukal jak puko co robim...sacky /mč este nemali stojany...aj teraz prazdne/boli pri dverach odtrhlo sa....vencim mimo ihrisk...nie ludom pod oknami....psa mam evidovaneho u seba doma poctivo cvakam 40e...kolko %je tam kde v skutocnosti byva...evidovane kade tade po dedinach...kde par e sa plati..napriklad...psa vencim s kosikom .....ani jedneho psa nestratnem s nahubkom.....
jslancik
14.07.16,14:46
rozumnú odpoveď na "rozumnú" otázku? skús si zodpovedať iné otázky. napr. prečo má platiť niekto daň za svoj dom stojaci na svojom pozemku. veď si ho musí sám kosiť, sám udržiavať, sám všetko.
prečo mám platiť daň z príjmu? veď som si to predsa musel sám zarobiť.
Atď.
Daň sa skrátka platí z toho, čo máš. Nemaj nič, neplatíš nič (ale nechci využívať nič, čo nie je výhradne tvoje). Niekedy za tie peniaze niečo (priamo) dostaneš, niekedy sa to "rozpustí" v štátnom či obecnom rozpočte a minie tak, že nevieš, na čo tvoje dane išli. Nezabúdaj, že využívaš toho dosť, čo nie je tvoje, a bolo to zaplatené napr. z daní.
arizona
14.07.16,14:53
Pekne sa to cita, ze dane za psa sa pouzivaju na "čistenie verejneho priestranstva, za odpadkové koše, za sáčky ku košom,vybehy a pod."

Ale je to naozaj tak? Mozno zopar velkych miest ma uz zopar smetiakov, ci stojanov na sacky. Ale su to skor vynimky. Nehovoriac o dedinach,kde majitelia psov mozu len snivat...

Tuto dan by asi psickari radi zaplatili, keby naozaj mesta zabezpecili aspon nejake parciky na vybeh,ci zakladne veci ako su sacky a odpadkove kose.

Prikladam foto,kde vidiet, ze dan za psa sa naozaj psickarom vrati v podobe velkeho pekneho parku,kde sa ludia mozu poprechadzat,sadnut na lavicky,psikovia sa mozu do sytosti vybehat s inymi psikmi a pitna voda a sacky su uplnou samozrejmostou... a mesto nema ziadne ine starosti s upratovanim vykalov,lebo majitelia psikov si priestory udrzuju v cistote samy.
Žabinka
14.07.16,14:57
toto je jedna z tých otázok, na ktoré nenájdeš rozumnú odpoveď.. a tak sa tým ani nezaoberaj.. kedysi som si tiež myslela, že platením za psíka sa vybudujú priestranstvá na venčenie, tak isto sa zvýsi čistota verejných priestranstiev, a tak.. keď začali osádzať koše na psie exkrementy, zdalo sa mi to super.. ale moje ilúzie čoskoro vyprchali.. keď sa vysýpajú koše, berú to zaradom, psie, obyčajné, do jedného vozidla.. načo to bolo dobré, tieto psie koše, len aby sa niekto nabalil na zákazke.. venčenie psa, problém, skoro všade je zákaz vodenia psov.. mestá majú poplatky určené od buka-do buka, tomu tiež nerozumiem, či v Bratislave sú psíky iné ako v Látkach? na hlavu postavené.. náš pes je banskoštiavničan, bola som ho tam osobne prihlásiť na pobyt.. prečo by som mala za psa platiť 50€ v byte, keď môžem 6,50€ v dome v BŠ? či je psica tam alebo tam, robí všetko rovnako.. ale v BŠ za lacnejšie.. keby som ju prihlásila doma za 50€, nič navyše, žiadny bonus k tomu nebude mať..
lujza.j
14.07.16,15:27
Zabka.....tu by ta hned bonzli......za psa sa plati od 1/2 roka zivota....ale prihlasit hned pri kupe....ja som,ze az od pol roka....bonzla ma suseda z prizemia robila tam vratnicku....doslo mi predvolanie.....
Žabinka
14.07.16,15:31
aj nám prišlo oznámenie, že neplatíme daň za psa.. napísala som oznámenie, že pes je evidovaný v BŠ, kde zaňho aj platím poplatok, číslo známky, a hotovo.. ale niet nad dobrých susedov..;) nás "oznámil" predseda spoločenstva, lebo mu prišlo nariadenie nahlásiť psov v dome.. ale on nevedel, že náš je banskoštiavničan, už vie..;) zatiaľ je pokoj..
Ing. Ľubomír Janoška
14.07.16,15:45
Každý mocenský orgán sa chce prezentovať tým, že niečo financuje. Na to potrebuje peniaze, ktoré zoberie nám.
Terezia13
14.07.16,16:03
pozri zákon 582
Zákon č. 582/2004 Z. z.
o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady
a drobné stavebné odpady

Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone:
PRVÁ ČASŤ
§ 1
Predmet úpravy
Týmto zákonom sa ustanovujú miestne dane a miestny poplatok za kom
unálne odpady a drobné stavebné
odpady.
§ 2
Druhy miestnych daní
(1) Miestnymi daňami, ktoré môže ukladať obec, sú:
a) daň z nehnuteľností,
b) daň za psa,
c) daň za užívanie verejného priestranstva,
d) daň za ubytovanie,
e) daň za predajné automaty,
f) daň za nevýherné hracie prístroje,
g) daň za vjazd a zotrvanie motorového vozidla v historickej časti mesta,
h) daň za jadrové zariadenie.
je to jednoducho daň a s tým nič neurobíš
Dav
14.07.16,16:49
Daň - podľa VZN u nás je iné v byte a iné v dome, ale aspoň máme koše. Pre sáčky si chodíme na mesto. Ja nie, lebo pes je prihlásený u dcéry na dedine. A ešte máme útulok, ako jedno z prvých miest. Máme aj psí cintorín, ale ten neviem, či je dotovaný mestom, alebo je to súkromný projekt
kopretinka
14.07.16,18:00
dane za psa platím 30rokov......odpadkové koše a sáčky sú u nás....no.....3-4roky? Opilci,ktorí sa vyvracajú a vyčúrajú hocikde,rozkopú smetné koše,vylomia značky......tí narobia viac špiny.......
kopretinka
14.07.16,18:02
toto určite nie je na Slovensku.....
zk24
14.07.16,18:49
Aj ja mam psa. U nas to ale ako tak funguje. Zasoby sackov ci na kosoch alebo si mozem vyzdvihnut na mestskom urade. Cistenie, mame nove kose a su tu aj vynehy pre psov velke. Uz zalezi od obce co s vybranymi peniazmi spravi. Ja platim 33e, mama na dedine plati 2e. Aj to je rozdiel
zk24
14.07.16,20:35
V petrzalke take mame. Este aj s nejakymi takymi prekazkami pre psa. I ked moj pew je taky posera ze len ked sa tam priblizime, uz stahuje chvost, a ja by som si rada sadla na lavicku :)

http://psiparkpetrzalka.sk/?p=995
Anika61
14.07.16,20:37
A prečo musím platiť aj ja,keď napr.moj psik nikdy nebol na verejnom priestranstve :-)...a celý svoj život strávil volne na pozemku za ktorý riadne odvadzam dane tak isto aj za kom.odpad platím...
zk24
14.07.16,20:44
Je to dan z vlastnictva.., az bude mat 50% ludi macku, bude aj dan z macky. Dan z nehnutelnosti tiez nema velke opodstatnenie...
Dav
15.07.16,06:08
svätá pravda, kopretinka, viac bordelu narobí človek ako pes. Hlavne ak má pána, ktorý sa zohne a po psovi uprace
kopretinka
15.07.16,10:27
spomenula som si na túto debatu dnes ráno o pol jednej,keď tu hulákali a rozbíjali fľaše....
Katy a R
15.07.16,13:36
aly - štipku ťa poteším - v petržalke majú o 1 euro viac! (ale len pre väčšie psy - nad 43 cm ;))
jakubzemko
15.07.16,13:51
Nie je povinne, ale podľa zákona o psoch (či ako sa to ten zákon vola) je mesto povinne osadit psie kontajnery všade tam kde je voľný pohyb psa povolený. Čo je vlastne všade tam kde nie je tabuľa voľný pohyb psa zakázaný. Tak si ich ziadajte.
Katy a R
15.07.16,13:51
alaya1
15.07.16,14:02
Ziadajte? :). Tak ano, na smetne kose z cias socializmu nastriekali znacku, ze tam mozeme hodit sacok, ale najst taky kos, to je umenie. Tu je zbytocne v tomto meste nieco ziadat:).

Katy- tak to by sa mna netykalo- nas pes je maly :).
zk24
15.07.16,14:14
Aly, ake mesto?
fortunka
15.07.16,14:20
Ano ak ma pana co uprace.. ale kolko ich uprace?? U nas sa staci prejst a dovolim si povedat ze nikto. Zakazy vencenia psov na detskom ihrisku napr. sa tiez nerespektuju... ale to napr. zakazuju, ale aby sa piesok zakryl, lebo tam chodia macky to uz nie :D no neoplati sa nad tymto vzrusovat.. je to dan ako kazda ina... ale zase netreba tvrdit ze psicari su vzorny, ze kazdy to zaplati, kazdy sa o psa stara a nebodaj uprace po nom.
Katy a R
15.07.16,15:12
kuk tabuľka ;) - nájdeš mesto
alaya1
15.07.16,15:28
Prešov
zk24
15.07.16,20:32
Ja som bola prihlasit psa ked bol krpaty, do jedneho roka. Je to "bastardik", a pani na urade sa zdalo ze to bude jazvecik. Tak dala ze je to pes do 43cm. Nam z toho vyrastol skoro vlciak :D ale stale platim tu istu dan, ktoru mi rocne posielaju. No uplne vlciak to neni ale podla mna prekrocila 43cm, aspon minimalne
Katy a R
15.07.16,20:44
radšej to tu nepíš, lebo ti ho prídu premerať! (ale to len Petržalka má;))
bubkoch
15.07.16,20:44
napr. preto ze zasieras verejne priestranstvo ...
rybicky korytnacky ani hady nevodis na mestsku zelen curať, sliepky ani prasata tiež nešpacirujes po meste ...
dan za psa nema sluzit na budovanie neviem coho, to su len keci, dan ma predovsetkym REGULACNU funkciu ale zjavne je este stale neprimerane nizka lebo cele sidliska su doslova zamorene psami a psickarmi ...
vybehy ? kto by so psom chodil 2km aby sa vykadil, najlepsie je hned pri vchode pod stromom hned ako vylezie z vytahu ...
psy do bytov na sidliskach NEPATRIA
dusansl
02.12.16,19:02
Odpoveď na položenú otázku je celkom jednoduchá. Lebo sme ako národ naivný a nie celkom svojprávny.
Len si milý spoluobčania , pospomínajte čo Vám rôzny táraji a dobre platení hochštapleri , ktorým bolo umožnené vyliesť na tribúny v roku 1998 narozprávali o svetlej budúcnosti. Boli to zn §šky nehanebných bludov o možnostiach a o tom ako bude môcť každučký Slovák žiť doma ako v raji.
Ani slova o bezdomovcoch. O bezuzdnom rabovaná spoločného majetku, privatizérov, politikov, mafiánov a čo ja viem akej čvargy, ktorá každodenne desaťročia rabuje a potichu ukladá na svoje domáce a zahraničné anonymné ban- kové kontá o.i. aj v daňových rajov.
A deje sa tak stále, na čele týchto rabujúcich hôrd sú Vami volení politici a to bez výnimky na všetkých stupňoch štátnej správy.
tak prečo by neboli na úrovni obcí a miest. S peňazí ktoré úspešne ulúpia od vo -ličov si rôznymi spôsobmi napchajú papule a vrecká, aby Vám všetkým opäť pred voľbami nasľubovali aj modré z neba.
Lebo čo oni sľúbia , ani boh nesplní !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tak preto!
V Ugande, v Slomálsku a v im podobným štátom , by ľudia kúpili trochu cementu a namiešali betón, do ktorého b y namočili čapice.
A keď strvdnú, išli by a nimi by pohladkali všetkých vyššie menovaných.
Tak to je moja rada. Dusansl
kopretinka
02.12.16,21:29
zasa trepeš......čože to bolo v 1998? Ja som sa v novembri toho roku vydávala,a nikto na tribúny neliezol.A daň za psa som platila aj predtým.