evamikulas
15.07.16,08:17
Slobodný umelec podnikajúci v ČR ide vyučovať na vysokú školu módy a obchodu na Slovensko, nechce si však otvárať živnosť. Môže nám fakturovať na základe Zmluvy o dielo? Za info ďakujem
Consultix
16.07.16,17:26
Zmluva o dielo v zmysle ktoreho zakona? Je ich niekolko, ktore o zmluve o dielo pojednavaju...
evamikulas
17.07.16,12:23
Zatiaľ som tú zmluvu nevidela, takže neviem, len mi išlo o to, či Zmluva o dielo sa môže vzťahovať aj na službu lektorskú.
Consultix
17.07.16,15:42
Obchodny zakonnik:
Dielom sa rozumie zhotovenie určitej veci, pokiaľ nespadá pod kúpnu zmluvu, montáž určitej veci, jej údržba, vykonanie dohodnutej opravy alebo úpravy určitej veci alebo hmotne zachytený výsledok inej činnosti. Dielom sa rozumie vždy zhotovenie, montáž, údržba, oprava alebo úprava stavby alebo jej časti.

Obciansky zakonnik:
Zmluvou o dielo zaväzuje sa objednávateľovi ten, komu bolo dielo zadané (zhotoviteľ diela), že ho za dojednanú cenu vykoná na svoje nebezpečenstvo.

Autorsky zakon:
(1) Predmetom autorského práva je dielo z oblasti literatúry, umenia alebo vedy, ktoré je jedinečným výsledkom tvorivej duševnej činnosti autora vnímateľným zmyslami, bez ohľadu na jeho podobu, obsah, kvalitu, účel, formu jeho vyjadrenia alebo mieru jeho dokončenia.
(2) Dielom je literárne dielo, slovesné dielo, divadelné dielo, hudobné dielo, audiovizuálne dielo, dielo výtvarného umenia, architektonické dielo, dielo úžitkového umenia, kartografické dielo1) alebo iný druh umeleckého diela alebo vedeckého diela, ak spĺňa podmienky podľa odseku 1.

Podla mojho nazoru ani v zmysle vyssie uvedeneho, a rovnako ani v zmysle ostatnych pravnych noriem sa "lektorska cinnost" nepovazuje sa za dielo, nakolko sa jedna o pedagogicku cinnost na VS pode.