kayla23
15.07.16,18:35
Dobrý deň.Chcem sa opýtať, či si môže partner žiadať v rámci BSM po rozvode od druhého vrátenie časti nájomného,ktoré platil sám.Manželka sa zo spoločnej domácnosti odsťahovala v 12/2010 počas trvania manželstva a nijakou čiastkou neprispievala na nájom, čo trvalo približne 3 roky. Podotýkam, že byt nemali v osobnom vlastníctve, ale mala v byte trvalý pobyt až do rozvodu. Z bytu, ktorý partner sám užíval sa on odsťahoval v 2/2014 s tým, že nájomcovi napísal odstúpenie od zmluvy. Rozviedli ich az 7/2014.Tiež by ma zaujímalo, či si môže nárokovať na vrátenie časti peňazí za obdobie keď boli manželia a mal exekúciu na plat.Manželka neplatila odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne za neho ako živnostníka. Je mi jasné, že bolo jeho chybou, že dal plnú dôveru svojej žene, ktorá mala tie odvody zaplatiť a ona tak neučinila. Exekútor mu strhával z výplaty dlžnú sumu.Keď mal dlhy a mala mu pomôcť splácať tak sa odsťahovala zo spoločnej domácnosti. Podotýkam, že nemal podpisové právo na účte a ani disponibilné právo a tým pádom si nemal ako skontrolovať či to bolo zaplatené. Výplaty mu chodili na ten uvedený účet. Ďakujem za odpovede.
Katy a R
16.07.16,11:30
celkom som to nepochopila - takúto situáciu ... tak len k jednému sa vyjadrím - že živnostník je SAMOSTATNE zárobkovo činná osoba - a všetky povinnosti si plní sám - samostatne. ak to aj za teba manželka dakedy robila .. myslel si si, že to bude robiť aj potom, čo ste mali nezrovnalosti a čo sa od teba odsťahovala?
draik
16.07.16,15:58
Mal si to riešiť počas manželstva, ak nebola rovnaká životná úoveň oboch, keďže príjmy sú spravidla spoločné.
kayla23
18.07.16,08:39
Nakoľko som pracoval ako živnostník mimo bydliska a chodil som domov len na víkendy manželka platila za mňa odovody do zdr. a soc.poisťovne. respektíve myslel som si, že to platila. Až keď prišla exekúcia zbalila kufre a odišla. Všetko čo som zarobil pomíňala a ja som nemal ani páru o tom, na čo a kde pretože som nemal platobnú kartu od účtu a ani disponibilné právo od účtu. Chcel som len vedieť či si polovicu tých dlhov (exekúcií) v rámci bsm môžem nejako od nej vymáhať...aj keď si myslím, že je to bezpredmetné. Viete mi poradiť ohľadom aj toho nájmu čo som sa pýtal na začiatku mojej otázky?Ďakujem aj tak za Vašu rekaciu.
kayla23
18.07.16,08:52
Keď prišlo na exekúcie zbalila sa a odišla.Nijako nekomunikovala ešte som mal snahu o to, aby sa vrátila, že spolu to zvládneme. Videla len množstvo dlhov, za ktoré mohla svojim spôsobom aj ona. Bolo mojou chybou, že som jej tak dôveroval. Len by ma zaujímalo či to v rámci bsm po rozvode môžem nejako vymáhať alebo to do bsm nepatrí.
draik
19.07.16,08:58
Nie, ak boli záväzky spadajúce do BSM uhradené z príjmov v BSM.