oktam
15.07.16,17:36
Ahojte,
kto a kedy podpisuje zmluvu o vykone funkcie prveho konatela pri vzniku firmy?

Firma vznikla v den zapisu do registra a v ten isty den vznikla funkcia konatela.

Podpisuje zmluvu za spolocnost konatel? Ak ano, tak nie je do momentu podpisu zmluvy o vykone platna mandatna zmluva?

Alebo z druhej strany, moze konatel podpisat zmluvu o vykone funkcie ak este nema zmluvu (ani mandatnu, ani zmluvu o vykone funkcie)?
Consultix
16.07.16,21:39
Spolocnost zastupuje vo vsetkych veciach statutarny organ, alebo splnomoceny zastupca.
Zmluvu o vykone funkcie konatela uzatvara taktiez konatel (ked je jedinym konatelom, tak sam so sebou).
S poukazom na par. 64 by bolo mozne uzavriet takuto zmluvu pred vznikom, ale povezujem to za nestandardne. A to z nasledovneho dovodu:
K vzniku funkcie konatela a tym aj vsetkym pravam a povinnostiam konatela dochadza jej vymenovanim, a pritom nie je nutna pisomna verzia zmluvy, nakolko v pripade absencie zmluvy o vykone funkcie sa vztahy riadia primerane podla ustanoveni o mandatnej zmluve. Zmluva o vykone funkcie konatela ale v pripade existencie musi mat pisomnu formu, a musi byt schvalena VZ alebo vsetkymi spolocnikmi.
oktam
16.07.16,21:52
Zmluvu o vykone funkcie chcem preto, lebo nechcem, aby vznikla mandatna zmluva - ktora vznika automaticky.

Cize ak to schvali sam konatel, tak v okamihu pred schvalenim mal mandatnu zmluvu...nie?

Moze zmluvu s konatelom podpisat jediny spolocnik pred vznikom spolocnosti? S tym, ze nadobudne ucinnost dnom vzniku spolocnosti?
Consultix
16.07.16,21:59
Konatel v den vzniku si podpise zmluvu o vykone funkcie a ustanovujuce VZ tuto zmluvu schvali. Nevidim dovod si to komplikovat.
oktam
17.07.16,11:03
Som programator, tak mi je mi tazko ist takto surovo proti logike... Ale ked vravis, ze taka je prax, tak dobre. V najhorsom pripade budem dlhovat 1 den minimalnych odvodov, to zvladnem.
Consultix
17.07.16,15:57
Povinnost odvodov vznika vtedy, ak je odmena vyplatena. Ak sa podpiose zmluva o vykone funkcie od prveho dna, tak za ktory jeden den ma byt ta mandatna zmluva? Za ziaden...
Spat k mandatnej zmluve: Zakon hovori len tolko, ze pri absencii inej zmluvy sa riadime ustanoveniami o madnetnej zmluve. Nehovori jednoznacne, ze madnatna zmluva vznika. V praxi: Ak by konatel sa dozadoval odmeny za svoju funkciu a pritom by nemal zmluvu o bezodplatnej vykone funkcie konatela schvalenu VZ, tak v pripade sudneho sporu by pravdepodobne si svoj narok na beznu odmenu obhajil prave z dovodu poukazania na mandatnu zmluvu. Ale do momentu, kym mu nie je nic vyplatene, tak poistny vztah nevznika.
PS: Radsej si najdi dobreho uctovnika v sro je toho viac chutoviek a tato cesta nie je vzdy najefektivnejsia. :)
oktam
17.07.16,16:01
Jednu sikovnu tetku uctovnicku mam, prave ona mi vravela, ze od nej kontrola (uz nevim aka) pytala zmluvu o vykone funkcie, hoc konatel nikty peniaze nedostal. Kedze ziadnu zmluvu nemala tak jej povedali, ze ma povinnost platit odvody...
Inac, mna bavi vsetko vediet ;) Uz som si objednal Mihalovu knizku z tohto roku, vypada, ze prave toto tam riesi
oktam
17.07.16,16:05
Inac, skusam novy biznis. Na uvod je milion roboty tak sa chcem na to sustredit a neriesit nezmysly (minimalizovat birokraciu).
Viem, ze riadna (minimalna) mzda vypada dobre (som poisteny, male odvody a este to dam do nakladov), ale ked je zamestnanec, musim firmu registrovat do SP, ZP, robit hafo vykazov, BZOP a neviem ake este nezmysly...
Consultix
17.07.16,16:18
Potom prvu vec, co by si mal spravit je delegovat administrativu na niekoho a venovat sa biznisu.
Sarlotka
17.07.16,18:08
Myslím, že oktam naráža na to , že ak štatutár nemá so spoločnosťou uzatvorenú na výkon funkcie žiadnu zmluvu a ani v spoločnoskej zmluve nie je uvedené riešené – nárok na odmenu vyplýva z Obchodného zákonníka.V tomto prípade má postavenie zamestnanca na účely soc. poistenia = tzn registračná povinnosť na SP. Aktuálne je to často predmetom kontrol SP, vyžadujú preukázanie skutočnosti, že konateľ nemá "postavenie" zamestnanca, v opačnom prípade dávajú sankcie 3,32/1 deň omeškania ...