McMarti
01.06.04,10:06
Sme stavebna firma nasi zamestnaci nemaju trvale bydlisko v Bratislave, pracuju niekedy aj v noci a tak im firma preplaca ubytovanie v Bratislave. Poradi mi niekto ako to dat ako danový výdavok do uctovnictva. Viem ye ked pracuju mimo Bratislavy tak nemam problem je to zahrnuté v CP. Dakujem
tibor
09.06.04,12:50
nechápem! keď pracujú v noci - tak načo potrebujú ubytovanie?
(:

ale nie - teraz vážne: ak to prefaktúruješ na klientov, ktorým staviate - je to bez problémov daäový náklad - ak je to zahrnuté v Zmluve.
ak to neprefaktúruješ - tak treba len napísať internú smernicu, že v urgentných prípadoch, keď je nutné dodržať termín stavby (alebo v čom to robíš) tak zamestnancom hradíte ubytovanie, aby nestrácali čas cestovaním - alebo ja neviem ako to presnejšie formulovať. Ale je otázne, či uvedené nie je súčaťou vymeriavacieho základu zamestnacov pre daň v tomto prípade. Doporučujem takéto prípady dávať do zmluvy do sekcie poplatky - vedľajšie mimoriadne výdavky - prípadne si o uvednú čiastku budete Vy znižovať províziu - proste by som to prefaktúroval na klienta a dal nižšiu odmenu Vašu.
Hanka
10.06.04,07:11
Podla mna, ak pracovnici pracuju mimo sidla firmy -sidlo firmy Bambulkovo ul. Nevadzova a ja ich poslem pracovat na ul. Ruzovu v Bambulkove, a im vznikne vydavok - cestovne - som im ho povinna uhradit a ide to do nakladov firmy. Tak isto, ked som ich vyslala na tyzdennu pracovnu cestu do Bratislavy, tak som im povinna uhradit vydavky, ktore im vznikli pri pracovnej ceste. Ide to do nakladov firmy a samozrejme to firme aj zvysuje cenu prace, ktoru vykonava pre svojho odberatela.
tibor
10.06.04,07:55
ono ani tak nejde o miesto sídla firmy - ale v súlade so zákonom skorej o to, čo majú napísané v Pracovnej zmluve ako miesto pracoviska...Ono sa to tam totiž moc nedáva a tým pádom je to automaticky sídlo firmy. Takže v tomto prípade by som to dal do pracovnej zmluvy každému zamestnancovi, že kde je miesto výkonu práce - tým pádom má automaticky zamestnávateľ nárok si dávať ubytovanie do nákladov daňových.
Hanka
10.06.04,07:58
Presne to som tym myslela. Kazdy pracovnik ma v zmluve uvedene miesto sidla firmy.
McMarti
10.06.04,09:02
Hanka a Tibor, naša firma ma sidlo v Bratislave a tak je to uvedené aj v zmluvách ale naši zmaestnanci nepochádzaju z Bratislavy tak ked su v Bratislave na stavbe je im potrebne zabezpečiť ubytovanie.Preto sa pýtam ako to dať do daňových.Refakturovať klientovi nemožem lebo je to zakalkulované v zakazke
tibor
10.06.04,10:52
ale veď im napíš v zmluvách presnú adresu kde je miesto výkonu práce: trebárs sídlite BA-Palisády a práca je v BA-Karlova ves. Zákon podľa mňa bližšie nešpecifikuje, že to musí byť mimo mesta, kde sídlite - špecifikuje v §4ods 1b len preukázané náklady na ubytovanie. Ďalej v súlade s § 2 ods. 1 a 3 - dáš mu to miesto previdelnéh ovýkonu práce na určitú adresu. Keďže tam ale nerobí teraz - má nárok na preplatenie ubytovania. Urob pre všetkých ten hromadný cestovný príkaz za každý projekt, čo staviate (stavbu, kontrakt) a je to podľa mňa vybavené...