Manon
23.06.06,10:32
Ahojte, chcem sa opýtať, či má niekto skúsenosti so zákonom č. 514/2003 o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci?
Jedná sa mi o toto:

11 rokov rieši liknavý okresný súd spor o vyporiadanie BSM. Podala som sťažnosti na prieťahy v konaní - v r.2000-reakcia žiadna, v roku 2005 - na reakciu som už nečakala a teraz to má ústavný súd (US).
11 rokov riešia liknavý okresný a krajský súd spor o užívanie nehnuteľnosti (od r.1995), ktorú som predtým užívala s exmanželom. Už vo veci raz rozhodol okres (1996), ale kraj mu to vrátil na znovuprejednanie, nakoľko to nebolo OK. 2. krat rozhodol okres (XII.2005) a lezi to na kraji bez pojednavaia uz 1/2 roka (personalne zmeny na kraji). Podala som sťažnosti na prieťahy v konaní - v r.2000-reakcia žiadna, v roku 2005, 2006 - na reakciu čakám. Po tom, čo dostanem od US odpoveď v prvej veci, chcela by som podať sťažnosť na US aj v tejto veci.Keď budem mať verdikt z US v ruke - dôkaz o tom, že došlo k prieťahom v konaniach, tak sa rozhodnem v ktorom/alebo či v oboch sporoch pôjdem žalovať štát pre nesprávny postup dôsledkom čoho som nemohla x-rokov užívať svoj majetok z BSM alebo/aj svoju nehnuteľnosť, v ktorej som predtým podnikala a zabránením podnikania mi vznikli veľké straty.

Zatiaľ trošku predbieham udalosti, ale keď mi príde verdikt z US, už nechcem strácať čas hľadaním, tak sa zatiaľ informujem, čo sa dá v tejto veci, či sa dá v tejto veci a či má niekto z Vás, hlavičiek, prax v tejto veci.

Dakujem vopred za príspevky
dana9
23.06.06,15:56
Nemam teraz pri ruke predmetny zakon ,ale postup zavisi od toho, ci ide o nezakonne rozhodnutie alebo o nespravny uradny postup.Bude treba vychadzat z obsahu rozsudku US.
Ak ide o nespravny uradny postup, tak sa treba obratit so zalobou na okresny sud, ja to robievam tak, ze najskor vyzvem na plnenie konkretny organ, ktory pochybil - vacsinou ide o spravcu dane, uz sa mi stalo, ze si chybu priznali a nebolo treba ist na sud, ale islo o dost specificke pripady. S necinnostou sudu nemam priamu skusenost.

V priade nezakonneho rozhodnutia trea vycerpat dostupne opravne prostreidky , co ste evidentne urobili :D, potom treba myslim oslovit prislusny usstredny organ statnej spravy - teda MS SR.

dana
nobody007
26.06.06,10:46
Pokiaľ US vydá rozhodnutie o prieťahoch v konaní, môže zároveň priznať aj primerané finančné zadosťučinenie. Toto ale nemá vplyv na právo na náhradu škody z prieťahov v konaní podľa zákona č. 514/2003 Z. z.
Ešte malý detail:
Keďže prieťahy vznikli zrejme už skôr, bude treba postupovať pri prieťahoch, ktoré vznikli pred 1. júlom 2004 podľa zákona č. 58/1969 Zb. o zodpovednosti za škodu spôsobenú rozhodnutím orgánu štátu alebo jeho nesprávnym úradným postupom a pri prieťahoch po 1. júli 2004 podľa zákona č. 514/2003 Z. z..

Pri prieťahoch v konaní pre 1. júlom 2004 nie je potrebné podávať žiadosť o predbežné prerokovanie nároku na príslušný ústredný orgán (MS SR). Ale aj tak by som ju podal, vždy je šanca, že sa to vybaví dohodou bez súdneho konania.
Ak vznikli prieťahy v konaní po 1. júli 2004, je potrebné podať písomnú žiadosť o predbežné prerokovanie nároku na náhradu škody na MS SR.

Ak budeš potrebovať helfnúť v štádiu podávania žiadosti na MS SR, ozvi sa mi.
Každopádne daj vedieť, ako si dopadla na ÚS.
ezexyel
26.06.06,11:36
a este doplnim, ze ak by to nedopadlo pre teba dobre, alebo by sa to vlieklo aj na US, je mozne obratit sa podanim na eurospky sud - ten zvykne rozhodovat rychlejsie a aj financne odskodnenie je zaujimave
Manon
27.06.06,06:59
a este doplnim, ze ak by to nedopadlo pre teba dobre, alebo by sa to vlieklo aj na US, je mozne obratit sa podanim na eurospky sud - ten zvykne rozhodovat rychlejsie a aj financne odskodnenie je zaujimave

1/ Čo myslíš tým ak by to nedopadlo pre teba dobre?? To to je žaloba proti MS SR? Ktorá by následne išla na ÚS - o čom neuvažujem zatiaľ. Alebo to to je sťažnosť vo veci prieťahov v konaní, ktorú mám na US?

2/ Myslíš, že sa mám obrátiť na Európsky súd s prieťahmi v konaní, ktoré teraz teraz rieši US? Počítam, že do jesene by US mal rozhodnúť (sťažnosť som podávala nejak v apríli 2006). Ak nie, potom mam ist na US?
Heleč
27.06.06,07:13
2/ Myslíš, že sa mám obrátiť na Európsky súd s prieťahmi v konaní, ktoré teraz teraz rieši US? Počítam, že do jesene by US mal rozhodnúť (sťažnosť som podávala nejak v apríli 2006). Ak nie, potom mam ist na US?

Veľmi Ti držím päste. A slepo závidím Tvoj optimizmus.

Naša firma má na US podanie od októbra 2005.... takže by sme mohli byť už vybavený. No uvidíme kto bude skôr
Manon
27.06.06,07:29
Veľmi Ti držím päste. A slepo závidím Tvoj optimizmus.

Naša firma má na US podanie od októbra 2005.... takže by sme mohli byť už vybavený. No uvidíme kto bude skôr

:D :D :D Teraz sima dobre pobavil!! Aspoň chvíľu predsa musím lietať v oblakoch!!! :D :D :D
Inak by som svojím pesimizmom tak znepríjemňovala život svojmu okoliu a aj sebe, že by boli radi, keby som sa radšej obesila :D

I keď zase sú ľudia, ktorí mi závidia ten životný optimizmus a silu bojovať (a nielen v dobrom;) ) a vtedy si spomeniem na jedno príslovie:
Keď sa usmievaš, Tvoje problémy to nevyrieši, ale spoň nas.... pár ľudí!
A tí, čo závidia, tak si zaslúžia, aby sme ich hnevali :)
Manon
11.07.06,04:59
Ahojte, tak sa po čase ozývam s novinkami a dávam Vám ich na vedomie, aby ste sa všetci mohli brániť proti neprávu - už som ako Jurko Jánošík :D :D

Včera som bola v stredisku pre ľudské práva, vliali do mňa zase kus optimizmu :) a poradili mi:
1/ že keď už mám podanú sťažnosť na ÚS, tak nemusím čakať na odpoveď, nakoľko ÚS toho má veľa, ale už si môžem podať sťažnosť aj na Európsky súd pre ľudské práva v Strasbourgu (ďalej ESPLP),:)
2/ že ESPLP priznáva nielen finančné zadosťučinenie, ale aj majetkovú ujmu :) .

A teraz by som sa potešila, keby sa mi ozval nejaký poraďák.
Prepáčte, ale zámerne neoslovujem niektorých konkrétnych milých ľudí, ktorí mi doteraz radili, lebo neviem presne čím sa zaoberajú.
Potrebovala by som pomôcť v oblasti vyčíslenia majetkovej ujmy. Ja mám teoretické predstavy, ako by to mohlo byť, ale možno má niekto skúsenosti a zistím, že moje predstavy o postupe vyčísľovania majetkovej ujmy sú úplne scestné.
A túto vec by som veľmi nerada domrviť. Už sa doteraz v mojich súkromných sporoch toho domrvilo veľmi veľa!

Vopred Vám ďakujem za príspevky a v SS si dohodneme detaily - výsledkú prácu, ktorú niekto vynaloží, aby mi pomohol a ktorá sa neminie účinku si dokážem vážiť a rada sa podelím o výsledok ;)
rada
11.07.06,11:08
Nemá to byť náhodou namiesto majetkovej nemajetková újma ? Podľa mňa majetková ani nie ujma, ale škoda je vyčisliteľná horšie je to práve s vyčíslením nemajetkovej. Bolo by potrebné zistiť za čo vlastne sa žiada nemajetková újma a aké náhrady si požadovali iní v obdobných prípadoch. Poznám, keď žiadali za prieťahy súdu 800 000,- a súd im priznal 60 000,-. V iných prípadoch priznal 20 000,-. Ťažko sa dá odporučiť, ale myslím si, že radšej treba žiadať trocha viac, aby ešte niečo ostalo po znížení.
Na stránke www.justice.gov.sk (http://www.justice.gov.sk) bývajú občas výsledky rozhodnutí zo súdu v Strassburgu, kde žalovali naši občania štát a býva v nich vyčíslená aj nemajetková újma myslím dokonca v EUR - odporúčam stránku pozrieť.
Manon
11.07.06,11:57
Tak túto štáciu študovania rozhodnutí ESPLP a študovania stránky MS SR realizujem denne už asi rok a nemajetkovú ujmu budem tiež žiadať a strelím ju od oka.
Ale keďže som včera bola v Stredisku pre ľudské práva a tam mi povedali, že môžem žiadať aj majetkovú ujmu, tak preto sa informujem na tú majetkovú ujmu a pídim sa po informáciach ako na vypočítanie majetkovej ujmy.

Či z daňových priznaní, kde je z výkazu o majetku a záväzkoch vidno postupom rokov pribúdanie majetku, ktoré by mohlo pokračovať, nebyť prieťahov v konaní na súde, čím ma vlastne súd oberá.
Alebo vychádzať z hrubého príjmu, ktorý dosahoval ten, čo tam naďalej podnikal a ten deklarovať v 1/2-ci ako majetkovú ujmu.
Alebo vychádzať z čistého zisku, ktorý dosahoval ten, čo tam naďalej podnikal (ale to by som nerada, lebo základ si veselo znižoval).

Alebo preboha čo robiť!!!??? :confused:

A veľmi mi to súri, lebo najneskôr koncom júla by som chcela odoslať sťažnosť na ESPLP.:(
Manon
04.09.06,12:32
Veľmi Ti držím päste. A slepo závidím Tvoj optimizmus.

Naša firma má na US podanie od októbra 2005.... takže by sme mohli byť už vybavený. No uvidíme kto bude skôr

Ahoj Heleč!

Tak ako - máte už nález z ÚS?
Mne "došiel" 17.08.2006 (podaný bol v marci 2006).

Ale netreba zabúdať, že ja mám na súde spor od roku 1995 - a to len na okresnom súde!!!
Takže ÚS sa možno preto ponáhľal.
Samozrejme, ze sa vyslovil, ze prieťahy Os spôsobil!!!
Jupiiiiiiiiiiiiii, hor sa do Strasburgu :)

Sľúbila som, že dám vedieť, tak dávam vedieť ;)

Všetkým takým zúfalcom ako som ja držím palce a rada poradím ohľadne Strasburgu.

Musíme si pomáhať a bojovať proti takému stavu justícii, v akom sa nachádza!!!
V opačnom prípade ešte naše deti budú trpieť!
elli
05.09.06,07:31
Pozri si na stranke www.justice.gov.sk (http://www.justice.gov.sk) v tlacovych informaciach cerstvy pripad odskodnenia za prietahy ESLP.

A ked uz tam budes, chod cez JASPI do "sudnych rozhodnuti", zadaj si "krajsky sud Banska Bystrica" a "občianske pravo", a v rozhodnuti jedneho sudcu si dosad namiesto skratiek M.S.S.R. Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky. Veeelmi zaujimave a inspirujuce rozhodnutie...