Lurida
16.07.16,18:59
V mesiaci maj 2016 som sa rozviedla, v tom case bol moj syn studentom VS v druhom rocniku. Studium nezvladol ani na dekansky termin. Teda ho ukoncil. 6.7.2016 ho opat prijali na tu istu VS, ten isty odbor. Musim ako rodic financovat jeho dalsie studium? Ucit sa mu nechce, robit tiez a je to len vyhadzovanie penazi z mojho vrecka na jeho bohemsky studentsky zivot.
ivka70
16.07.16,17:55
Stale bude nezaopatrenym dietatom, studentom a plati vyzivovacia povinnost rodicov na neho.
Aj ked vyzivne neznamena financovat mu bohemsky zivot.
Ak chces, oznam mu, ze nech si o stanovenie vyzivneho od kazdeho rodica vyziada na sude alebo uzavrite o vyzivnom dohodu a plat mu len stanovene vyzivne.
arizona
16.07.16,18:53
kolko ma rokov?
Terezia13
16.07.16,19:01
je už predsa plnoletý, nejedná sa o povinnú školskú dochádzku, ja by som už určite jeho "štúdium - neštúdium" nefinancovala, ináč nepochopí, ako ťažko je peniaze zarobiť
Lurida
16.07.16,19:09
Zdielam ten isty nazor, ale ci sa na to tak pozera aj zakon, niesom si ista! :-)
Terezia13
17.07.16,06:39
ale rodič predsa má povinnosť vychovávať a to je tiež výchova, keď mu neumožní záhaľčivý život, zákon v rámci starostlivosti o dieťa neukladá povinnosť rodiča za každú cenu držať na vysokej škole
buchač
17.07.16,07:09
zákon v rámci starostlivosti o dieťa neukladá povinnosť rodiča za každú cenu držať na vysokej škole
=================
Zákon ale nebráni študovať za každú cenu...trebárs aj za cenu využívania rodičov, zneužívania štátu, vyciciavanie systému ...

ŽIAĽ nebráni...nakoľko rodič má len povinnosti, ale práva už nejak nie.
alaya1
17.07.16,07:24
" Vyživovacia povinnosť rodičov voči svojim deťom trvá do času, kým dieťa nie je schopné samo sa o seba postarať. Táto povinnosť je časovo neobmedzená, nezanikne teda dovŕšením 26 rokov, ako sa občas mylne interpretuje. Rodičia sú povinní starať sa o svoje deti, ktoré študujú dennou formou na strednej alebo vysokej škole, alebo o deti, ktoré sa o seba nedokážu starať z dôvodu vážnej choroby alebo telesného hendikepu (v prípade takýchto detí môže vyživovacia povinnosť rodičov trvať počas ich celého života). Zánik vyživovacej povinnosti nastane vtedy, keď je dieťa schopné sa samo živiť (platí to aj v prípade, keď je dieťa nezamestnané). Povinnosť platiť výživné zaniká aj keď dieťa uzavrie manželstvo, vtedy prechádza vyživovacia povinnosť od rodičov k manželovi (manželke). Aj tu je však prípustná výnimka"
https://studentskefinancie.sk/poradna/vyzivovacia-povinnost-rodicov

Takze aj keby si odmietla mu financovat studium, vyzivne mu sud prizna.
bubkoch
17.07.16,07:39
ja si myslim ze ziaden sud neprizna vyzivne napr. 30rocnemu "studentovi" studujucemu 5-tu VS, pricom predchadzajuce 4 nedokoncil ... schopnost sam sa zivit nastala pre takehoto vychcalka zlozenim maturitnej skusky
arizona
17.07.16,07:45
Nezaopatrene dospele dieta je dost siroky pojem.
Preto by bolo asi najlepsie,aby si dala navrh na sud na zrusenie vyzivovacej povinnosti. Sud posudi vsetky okolnosti a je mozne,ze vyzivne zrusi,ak posudi,ze dospele decko situaciu vyuziva a nesnazi sa aj samo si tiez prispiet svojou mierou na studium a obzivu.
alaya1
17.07.16,11:23
co si myslis nie je pdstatne, podstatne je to, co vravi zakon- sud.
alaya1
17.07.16,11:34
preco si myslis, ze nezvladol studium, snad nezvladol jeden studijny predmet, ak sa dostal do 4. semerstra, musel mat absolvovany urcity pocet skusok, aby ziskal pocet kreditov na postup do dalsieho rocnika. A niekedy zial, na VS, nesadne student vyucujucemu a moze robit, co chce, neprejde. Skor by som chlapca povzbudila.
bubkoch
17.07.16,11:38
a tou svojou hlupou poznamkou si chcela povedat co ?
jslancik
17.07.16,12:59
"Nie je schopné" je veľmi pekný pojem, často mylne chápaný. Účelovo chápaný.
Peter Ondrovic
17.07.16,13:02
Pridávam sa k názorom ešte k uvedeným pozitívnym komentárom na stranu podporu študenta. Ešte ako študent ho vnímam ako relatívne motivovaného. Že je študentstvo ,,mierne" bohémské, patrí tam žiaľ. Tam sa budujú vzťahy a hľadajú spoločníci na cestu po VŠ, ktorá je náročná, ak sú na ňu sami.

Opačne by som zvolil podporu a zaujímal sa napríklad, o to s kým sa stretáva, či tam je dievča, dobrý známy alebo je prevažne sám. Čo ho zaujíma.

Pokiaľ ide do toho znovu, nie je stratený.

Pozdravujem
Peter
jslancik
17.07.16,13:09
Si rodič. Keď si rodič nemôže dovoliť financovať VS dieťaťa, tak to financovať nebude. Bud "dieťa" pôjde robiť, alebo si to bude financovat samé. Mnohí to poznáme.
Jednoducho povedz, že na to nemáš a nemáš úmysel ďalej financovať jeho spôsob života. Ako prejav dobrej vôle môže u teba bývat, ale peniaze od teba neuvidí žiadne. (Mama hotel ešte aj s financovaním od rodičov, to je fakt úroveň...ALE, čo si si vychovala, to mas) Ak je ta VS ďalej, a nebude bývať u teba, prinajhoršom ti súd nariadil platiť mu vyzivne v nejakej smiesnej sume. Určite si nikto nemôže nariadiť financovat VS "dieťaťa", keď na to nemáš.
Jeho otec sa stará ako?
jslancik
17.07.16,13:15
Takže ty zastavas rozhadzovanie peňazí rodičov za účelom "budovania vzťahov"? No to ma podrz... Nech si buduje vzťahy za vlastné... Nič mu nebráni mat brigádu, má ju pomaly každý druhý študent VS.
avalik
17.07.16,15:06
budovat vztahy a viest bohemsky zivot by mohol ak by si nan privyrobil .... alebo moze zacat pracovat a studovat popri zamestnani ...ale na co, ked hotel mama funguje
ivka70
18.07.16,05:13
Co je na tomto neuzitocne?