Greta Kuglerova
16.07.16,20:01
Sused chce postaviť prístrešok pre dve osobné autá v tesnej blízkosti múru môjho dom, teda cca 0,70 m od múru. Akú vzdialenosť predpisuje zákon? Bude mi na múr padať sneh, stekať voda, množiť sa plesne, vibrácie, výfuku do kúpeľne a špajze, hluk. Má na to právo?
arizona
16.07.16,18:50
Pristresok bude pravdepodobne iba drobna stavba. Susedovi bude stacit ohlaska na urade.Takze ak mu to SU schvali, moze si postavit.

Preco by ti mala stekat voda,alebo padat sneh? Sused pravdepodobne osadi riny a ak nie, mozes ho poziadat o dorobenie,aby ti neposkodzoval majetok.

A smrad z vyfuku, ci vibracie? To akoze ked na tom mieste postavi svoje auta bez toho pristresku, tak smrad, ci vypary nebudes mat? Ci ako to myslis? Nemas pravo susedovi rozkazovat,kde si na svojom pozemku moze,ci nemoze parkovat auto.

Dnes su ludia schopni stavat dom aj ma 6-7 metrovom slizi pozemku. Takze susedia,aj ked nie su nadseni, musia sa zmierit aj s takymito vecami...Nie kazdy ma siroky pozemok,aby mohol auto zaparkovat daleko od susednej stavby
Greta Kuglerova
16.07.16,20:50
nuž, má 20a pozemok a miesta má dosť, nie je to vôbec úzky pozemok....a Ty by si sa tešil, keby si mal tak postavené niečo od suseda? ja by som si to nikdy nedovolila, veď to poškodzuje môj majetok a aj keď máš strechu a rínu sneh pokojne padne dole, nepoznáš a šup na môj múr a otvorím okno na kúpelke a budem pekne čuchať, ako štartuje a aj hluk budem ráno mať, nehovoriac o neustálej vibrácii, zastaví,odíde........zaujímavé, neskutočne, skús a potom takto píš....a normálne je zo zákona 2 metre od pozemku suseda....aj drobná stavba, hoci si myslím, že to bude mať viacej ako 25m2 a na to už potrebuje stavebné povolenie....a chcela som presnú odpoveď,metre a centimetre, nie úvahy ...a nejde o parkovanie,ale o stavbu prístrešku...
buchač
16.07.16,21:05
No hej...no bolo by dobré vedieť, že prečo je Tvoj dom tak blízko pri hranici pozemku.

ALE presnú odpoveď, metre a centimetre a nie nejaké úvahy.
mpca
17.07.16,03:08
Našiel som niečo také ale pojednáva sa o domoch : http://www.djsarchitecture.sk/odstupy-od-susednych-stavieb
arizona
17.07.16,03:47
Tie 2m o ktorych pises sa vztahuje na stavbu domu. Ale o roznych sopach,pristreskoch,altanoch a podobnych drobnych stavbach zakon nehovori.Tam je povolene stavat aj blizsie.
arizona
17.07.16,04:02
A este k tvojmu " skús a potom takto píš"...tiez byvam na ulici,kde su sice pozemky dost siroke,ale domy su stavane na hraniciach pozemkov a garaze tiez. Tiez mam susedovu garaz asi 70 cm od mojho domu.Susedia maju 3 auta a dve motorky. Rano sadnu do aut,odidu do prace,poobede pridu. Vobec nemam pocit, ze by som citila neustale vibracie,ci smrad.Vacsinou ani neviem, kedy prisli,ci odisli.Sneh mi od nich nepada,strechu maju vyspadovanu smerom k ich dvoru a ked prisi,prsi "zhora" rovnako k nim,ako aj k nam, takze nepocitujem, ze by mi prave oni svojou garazou poskodzovali moj majetok. Robis z toho zbytocnu kowbojku! Ver, ze existuju aj ovela horsie pripady...
Greta Kuglerova
18.07.16,09:33
Domy sa tak normálne tu stavali, to bolo kedysi povinné,každý jeden to tu tak má...0,60m od hranice pozemku....tak bolo dané obcou...a už mi odpovedali zo stavebného úradu, podľa nového stavebného zákona platí 2 m od pozemku suseda a musí nechať dostatok priestoru pre údržbu domu, nesmie nijako zasahovať, obmedzovať a podobne, čiže ani ten sneh a voda a hluk a výfuky....a má ohlasovaciu povinnosť a keď drobná stavba presiahne 25m2, už si musí pýtať stavebné povolenie,nech je to šopa alebo čokoľvek iné, tzv. malé, drobné...a keby som mohla, tak staviam sto metrov od každého suseda.....