Katka41
17.07.16,18:45
Prosím Vás a je pravda, že ak mi dodávateľ z Poľska zašle došlú faktúru s poľskou DPH (kvôli tomu, že miesto dodania je v tom istom štáte - Poľsko a môj klient zo SR si príde po tovar tam) som povinná samozdaniť túto sumu??

Ďakujem
zk24
17.07.16,17:29
Nemalo by byt dodanie toho tovaru oslobodene, a teda bez polskej dph, ak ste vy registrovani pre dan v tuzemku.....? Nie je toto (nasledovne) vas pripad?

§ 43
Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru z tuzemska do iného členského štátu
(1) Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu predávajúcim alebo nadobúdateľom tovaru alebo na ich účet, ak nadobúdateľ je osobou identifikovanou pre daň v inom členskom štáte.

§11
Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
(1) Na účely tohto zákona sa nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného členského štátu rozumie nadobudnutie práva nakladať ako vlastník s hnuteľným hmotným majetkom odoslaným alebo prepraveným nadobúdateľovi dodávateľom alebo nadobúdateľom alebo na ich účet do tuzemska z iného členského štátu. Za nadobudnutie tovaru podľa prvej vety sa považuje aj prevzatie tovaru na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, ak sa v členskom štáte prenajímateľa považuje odovzdanie predmetu nájmu za dodanie tovaru do iného členského štátu s oslobodením od dane.
(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane, ak
a) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba konajúca v postavení zdaniteľnej osoby, právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, alebo zahraničná osoba, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, a
b) dodávateľom je osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, ktorá dodala tovar za protihodnotu, okrem dodania tovaru s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet a okrem dodania tovaru formou zásielkového predaja.

Nasledne §69
(6) Pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je povinná platiť daň osoba, ktorá tovar nadobudne podľa § 11 a § 11a.
Katka41
17.07.16,17:36
ja som registrovaná podľa §7 pre prijatie tovarov zo zahraničia. Dodávateľ však nevie, že tovar prekročí hranice PL a tak on vystavuje faktúru správne s poľskou DPH - môj klient si žiada dodanie do nejakého skladu v inej časti Poľska, kde si po tento tovar príde svojim autom. Ja neviem dodnes prečo to robí. Ale som povinná urobiť teda samozdanenie zo základu, poľská DPH dám ako nedaňovú a dph zo slovenského samozdanenia odvediem nakoľko nemám nárok na odpočet? Rozumiem tomu správne?
zk24
18.07.16,07:57
Ja som v takomto prípade samozdaňovala.

A naozaj nevieme, prečo to takto robí, a tým pádom platí 2x dph? Ja som mala príklad, že klient nakupil tovar s DPH priamo niekde v obchode, takže DPH tam mať musel.
Katka41
18.07.16,19:22
a tiež sa to z toho bločku v obchode samozdanilo?
zk24
18.07.16,19:34
Taky tovar ktory bol prevezeny na slovensko som zdanovala. Taky, ktory minul na pracovnej ceste v inom CS a nepriviezop na slovensko, ten nie.

A na konci eoka sme sa rozhodovali ci poziadame o vratenie dph zo zahranicia. Neziadali sme, lebo islo o male sumy.