Vema002
18.07.16,13:01
Prosím poraďte.
Svokor sa rozhodol skončiť s podnikaním a má záujem podnikateľskú budovu previesť na základe kúpnopredajnej zmluvy na svojho syna živnostníka (teda na jeho firmu).
Keďže manžel nedisponuje takou veľkou hotovosťou, rozhodla som sa, že mu finančne vypomôžem. Nerada by som sa však v budúcnosti dostala do situácie, že na túto budovu nebudem mať nárok, keďže môj vklad nebudem vedieť vydokladovať. Teoreticky asi ako manželka nárok mám, ale keďže ide o firmu, človek nikdy nevie.

Proste chcela by som sa poistiť a tak ma napadla možnosť, že by sme budovu kúpili na polovicu.
Vie niekto z Vás, či je niečo také možné?

Následne by som manželovi podpísala súhlas o tom, že môže v mojej polovici vykonávať podnikateľskú činnosť a tým pádom si bude môcť uplatniť náklady na budovu vo výške 100%.

Vidím v tom iba 1 háčik. Bude si môcť dať do nákladov iba polovicu kúpnej ceny?

Ďakujem veľmi pekne za radu.
ivka70
18.07.16,11:08
A manzelka ma peniaze na budovu spred manzelstva ci ziskane dedenim, darom? Alebo mate oddelene BSM?
Vema002
18.07.16,11:15
V podstate sú to peniaze, ktoré mám na stavebnom sporení, ktoré som si uzatvárala ešte pred sobášom s manželom. Ale samozrejme postupne (z väčšej časti) ušetrené počas manželstva. BSM nemáme oddelené.
ivka70
18.07.16,11:58
V takom pripade aj to , co kupis, by bolo spolocne, bez ohladu na to, ze by si bola len ty na kupnej zmluve by ta polovica spadala do BSM.
jakubzemko
21.07.16,19:24
Zbytočne to komplikujete. Na budovu budete mať nárok tak či tak. Budova sa nemusí prevádzať na firmu. To je nepodstatné. Manžel môže zaradiť budovu do obchodného majetku aj keby bola napísaná na vás nakoľko ide o bsm. Stačí zaradiť v účtovníctve. Žiadne ICO nie je potrebné.