bobovalenka
18.07.16,18:10
Idem si k vámpo radu, som živnostníčka, plánujeme bábo a:
od októbra 2014 som si platila dobrovoľné odvody(nemoc+v nezam., keďže som ešte nemala povinnosť si platiť a vedela som, že chceme dieťatko) cca 220 eur, od 1.6.2015 mi však vznikla povinnosť platiť si minimálne odvody podľa daňového a od 31.7.2015 som bola na materskej. Materskú mi automaticky vypočítali podľa toho, čo bolo "aktuálne", čiže z minimálnych odvodov. momentálne mám živnosť pozastavenú a som na RD. Chcem vedieť, čo musím spraviť, aby som získala od sociálnej poisťovne maximálnu materskú,potrebujem sa zamestnať? Koľko pred nástupom na MD by som musela byť zamestnaná a akú mzdu by mi museli vyrúbiť aby mi vyšla maximálna materská?Alebo je nejaká iná možnosť? Vopred ďakujem za rady
veronikasad
18.07.16,16:12
Odkedy máš pozastavenú živnosť?
veronikasad
18.07.16,16:14
Pre získanie max.materskej potrebuješ 270 kal.dni nem.poistenia v posledných dvoch rokoch a mín. 90 kal.dni poistenia zo zamestnania z max.vymer.zakladu pred nástupom na materskú.
bobovalenka
18.07.16,16:55
ďakujem za rýchlu odpoveď, a prosím Vás, 270 pred pôrodom to bolo, však?Čiže by mi stačilo na 2 mesiace sa zamestnať s platom aby mi vyšiel maximálny vymeriavací základ?Keby som teraz úplne zrušila živnosť, môžem byť na rodičovskom a zároveň si platiť dobrovoľné odvody?
veronikasad
18.07.16,17:01
2 mesiace sú 90 kal.dni? Mesačná mzda by musela byť cca 1300€.
Aby si získala max.matersku z dobr.poistenia, musela by byť zivnost zrušená a celý balík dobr.poistenia s vysokým výmer.zakladom platiť po dobu mín. 26 tyzdnov
bobovalenka
18.07.16,19:07
áno, pardón, stlačila som 2 namiesto 3 :) ok, ďakujem ešte raz