pp10
23.06.06,11:33
- Je mozne aby som prenajal od platcu DPH podnikatelsky priestor ako FO nepodnikatel?

- Ak ano je mozne aby som ho zasa ako FO nepodnikatel prenajal PO platitelovi dane?

- Ak ta nehnutelnost je po kolaudacii viac ako 5 rokov, treba fakturovat s DPH ci je to dobrovolne v tomto pripade (PO vs FO nepodnikatel)?

- A zasa v zmuve o najme medzi FO - nepodnikatel vs PO platca bude dohodnuta suma bez DPH ci s DPH?

Zjednodusene som FO nepodnikatel a mam moznost vyhodne prenajat podnikatelske priestory. Ide mi o to ci je to vobec mozne a ked je ako to je s DPH resp. s danou z prijmu FO nepodnikatel?

Dakujem.
AltaKE
23.06.06,10:41
- Je mozne aby som prenajal od platcu DPH podnikatelsky priestor ako FO nepodnikatel?
- je to možné

- Ak ano je mozne aby som ho zasa ako FO nepodnikatel prenajal PO platitelovi dane?
- aj to je možné

- Ak ta nehnutelnost je po kolaudacii viac ako 5 rokov, treba fakturovat s DPH ci je to dobrovolne v tomto pripade (PO vs FO nepodnikatel)?
- kolaudácia sa vzťahuje na dodanie nehnuteľnosti, nie na prenájom.

- A zasa v zmuve o najme medzi FO - nepodnikatel vs PO platca bude dohodnuta suma bez DPH ci s DPH?
- bez DPH, osoba, ktorá nie je platiteľom DPH nemôže dohodnúť sumu s DPH (z. č. 222/2004, §38, ods. 5 - iba platiteľ, ktorý prenajíma inému platiteľovi nehnuteľnosť sa môže rozhodnúť, či nájom bude fakturovať s alebo bez DPH - inak je prenájom oslobodený od dane)

Zjednodusene som FO nepodnikatel a mam moznost vyhodne prenajat podnikatelske priestory. Ide mi o to ci je to vobec mozne a ked je ako to je s DPH resp. s danou z prijmu FO nepodnikatel?
- čo sa týka dane z príjmu, prenájom je predmetom dane (viď. §3,4,6 zákona 595/2003), takže zrejme bude nutné podať daňové priznanie.

Dakujem.

odpovede sú zvýraznené
ALBO
23.06.06,10:54
- Je mozne aby som prenajal od platcu DPH podnikatelsky priestor ako FO nepodnikatel?

Ano, no prenájom bude oslobodený od DPH.Ako neplatitelovi vám nemôže platiteľ fakturovat s DPH

- Ak ano je mozne aby som ho zasa ako FO nepodnikatel prenajal PO platitelovi dane?

z pohladu zákona o DPH sa stávate akoby podnikajúcou osobou, zdanitelnou osobou a musíte si sledovať obrat. Ak dosiahnete výnos 1.5 mil za 12 mes. budete sa musieť stať platiteľ dane.
§3/2.


- Ak ta nehnutelnost je po kolaudacii viac ako 5 rokov, treba fakturovat s DPH ci je to dobrovolne v tomto pripade (PO vs FO nepodnikatel)?

rokov s tým nič nemá.Platitel sa može rozhodnúť pre platitela. Ale pre neplôatiteľa musí nájom oslobodiť.

- A zasa v zmuve o najme medzi FO - nepodnikatel vs PO platca bude dohodnuta suma bez DPH ci s DPH?

bez dane. (Ale ak to chcete dalej prenajímať, musíte to mať dohodnuté s tým vlastníkom v zmluve)

Zjednodusene som FO nepodnikatel a mam moznost vyhodne prenajat podnikatelske priestory. Ide mi o to ci je to vobec mozne a ked je ako to je s DPH resp. s danou z prijmu FO nepodnikate
Dakujem.

...............

Doplnené:
Nebolo mojim umyslom odpoved 2 opísať, ešte tam nebola,...
pp10
23.06.06,13:15
Suhlasite s ALBO v tom, ze PO platca mi bude prenajimat nehnutelnost (FO nepodnikatelovi) bez DPH a ja nasledne uzavriem zmluvu s platcom ale tiez bez DPH?
Jana Acsová
23.06.06,13:32
Zjednodusene som FO nepodnikatel a mam moznost vyhodne prenajat podnikatelske priestory. Ide mi o to ci je to vobec mozne a ked je ako to je s DPH resp. s danou z prijmu FO nepodnikatel?
FO nepodnikateľ (t.j. ak nemá na prenájom živnostenské oprávnenie) zahájením prenájmu nehnuteľnosti sa stane osobou s príjmami podľa § 6 ods. 3 ZDP t.j. z príjmami z prenájmu. Pre účely zákona o dani z pridanej hodnoty ste zároveň zdaniteľnou osobu a teda všetky príjmy súvisiace s prenájmom musíte posudzovať so zreteľom na povinnosti vyplývajúce zo spomínaných daňových zákonov.
Jana Acsová
23.06.06,13:35
Suhlasite s ALBO v tom, ze PO platca mi bude prenajimat nehnutelnost (FO nepodnikatelovi) bez DPH a ja nasledne uzavriem zmluvu s platcom ale tiez bez DPH?Súhlasíme.

Prečo?
Lebo platiteľ dane PO pri prenájme nehnuteľnosti v tomto prípade musí uplatniť oslobodenie od dane z pridanej hodnoty a následne neplatiteľ nemôže, resp. nemal by komukoľvek (PO, FO) prenajímať nehnuteľnosť s daňou, lebo nie je osobou registrovanou pre daň.
Ak by neplatiteľ daň vyčíslil na faktúre, musel by ju odviesť na DÚ a zároveň nájomcovi by nevzniklo právo na odpočítanie dane, nakoľko nebude na faktúre uvedené IČ DPH prenajímateľa, nakoľko ho nemá pridelené.
abel
17.07.06,16:15
FO prenajíma nebytové priestory . V zmluve s nájomcami má dojednané, že platiť sa bude vopred na celý štvrťrok, teraz v júni vystavila FO faktúru na júl, august a september nasledovne: dátum vystavenia 16. 6. 2006, dátum dodania služby 1. 7. 2006. Faktúry vystavujeme bez DPH. Výšku nájmu uvádzam v riadkoch 5 a 6 DP DPH. Táto FO je mesačným platcom DPH. Mám uvedenú sumu za prenájom za celý štvrťrok uviesť v DP za mesiac júl 2006? Nevadí, ak niektorý nájom bude zaplatený už v júni, niektorý až v júli?
ALBO
17.07.06,17:12
FO prenajíma nebytové priestory . V zmluve s nájomcami má dojednané, že platiť sa bude vopred na celý štvrťrok, teraz v júni vystavila FO faktúru na júl, august a september nasledovne: dátum vystavenia 16. 6. 2006, dátum dodania služby 1. 7. 2006. Faktúry vystavujeme bez DPH. Výšku nájmu uvádzam v riadkoch 5 a 6 DP DPH. Táto FO je mesačným platcom DPH. Mám uvedenú sumu za prenájom za celý štvrťrok uviesť v DP za mesiac júl 2006? Nevadí, ak niektorý nájom bude zaplatený už v júni, niektorý až v júli?

No ved prave , to vadí, lebo pri opakovanom plnení je daňová povinnosť najneskor posledný deň obdobia, ktorého sa týka, t.j. za treti Q je to od 1.7. do 31,9. A kedže to dodanie je oslobodene, tak ho neovplyvnuje ani platba prijatá vopred , lebo, ked sa pozriete na §78/7 /veta: Hodnota..../ tak uvidíte, že to patri do DPriz, kedy došlo k dodaniu. Takže za 3. Q napr. 1.7. ale určite nie 16.6. Pri oslobodenom preddavku nie je dan , tak pri nej nemôže vznikať DPov. (podľa §19/4/).