Evelinas
19.07.16,13:06
V roku 2011 sme si dali vyznačiť hranice pozemku, pričom sme zistili, že sused nám ukrojil z pozemku na dĺžke cca 150m miestami 0,5m až 2 metre. Celé to majú na svedomí pravdepodobne jeho predkovia, keď moja babka musela dať pozemok do užívania družstvu a ich plot bol posledný - tak si ho posunuli. Už po zameraní sme ho vyzvali na odstránenie plotu ústne, sľúbil nápravu, len vraj časovo nestíha. V posledom čase je stále odvážnejší, lebo vstupuje na náš pozemok, kosí ho a klčuje. Vraj mu vlhne dom a padá plot - pritom roky predtým tam bola húština. Tiež pribudol žľab z odkvapu, ktorý nasmeroval na náš pozemok. Preto som ho listom vyzvala, aby upusti od takéhoto konania, nevstupoval na náš pozemok a v lehote do troch mesiacov odstránil oplotenie. Z jeho strany nasledovala písomná prednáška o susedských vzťahoch s tým, že časť by odkúpil. Dnes som išla okolo, znova vykosené. Hneď som mu ešte slušne povedala, že si to neprajem a nech si posunie plot. Asi by som sa o sebe všeličo dozvedela, tak som radšej rýchlo odišla. Som nahnevaná, doteraz som sa snažila jednať slušne. Môžem mať na svojom pozemku porast za jeho domom, alebo som povinná ho pravidelne odstraňovať? Čo ak by som tam chcela vysadiť nejaké kríky? O mesiac uplynie lehota, ktorú som mu vo výzve dala na odstránenie plota, čo potom, ak ho neodstráni?
Ďakujem.
jslancik
19.07.16,12:04
hm, hm... keďže za súčasného stavu sa tvári, že je to jeho pozemok, tak sa on stará, ako by sa mal starať o svoj pozemok. keby ho nekosil, tak by si nadávala, že ho užíva, ale nestará sa oň. (mimochodom, nie je mi jasné, či kosí tvoj pozemok na tvojej strane plota, alebo na svojej strane plota). To je fakt strašné, že "ti" to pokosí, keď ty to o nemáš záujem, a nekosíš ani svoju stranu plota. Tým určite neprispievaš k dobrým susedským vzťahom.
a samozrejme, že sa máš starať o svoj pozemok, udržiavať ho, aby z neho nešiel bordel na iné parcely, napr. susedove.
Skús si naštudovať povinnosti vyplývajúce z toho, že niečo vlastníš (napr. pozemok).
misoft
19.07.16,13:39
V jednom máš pravdu - mala by sa starať o svoj pozemok. Ale zober to z iného pohľadu - plot! Sused obhospodaruje cudzí pozemok ako svoj a ešte si to "ohradil" - on by to mohol považovať za vstup na svoj pozemok.
Na druhej strane - Evelinas za pozemok (celý - i ten, ktorý užíva sused) je povinná platiť dane. A tu sme narazili na iný stav - sused sa takto neoprávnene obohacuje. Nielen na tom, že neplatí daň, ale i v tom, že má z cudzieho pozemku materiálny úžitok - napr. tráva, seno a pod.
jslancik
19.07.16,13:49
jasné, na chyby toho druhého sa vždy dá poukázať. len netreba zabudnúť, že keď ukážeš na niekoho, tak 3 prsty ukazujú na teba.
materiálny úžitok? má s tým akurát robotu, lebo "majiteľka" sa nestará. dá sa na to pozrieť z rôznych pohľadov. a dnes už málokto potrebuje seno, trávu. čiže o tom úžitku sa dá rozprávať....
misoft
19.07.16,13:54
Veď preto to rozpisujem..... mala sa starať, ale ak by sa starala, sused by možno protestoval, pretože by si myslel, že berie z jeho majetku/pozemku - to je jedna stránka. Druhá je, že sused - seno neseno - užíva cudzí pozemok, ale neplatí nájom, dane a pod. - dane platí ona i za pozemok, ktorý si veselo (ZADARMO) užíva sused. Takže - neobohacuje sa? A čo takto neoprávnené užívanie cudzej veci, cudzieho majetku?
Evelinas
19.07.16,15:01
Riadne sa starám o tú časť pozemku, ktorá mi je prístupná. Inak seno potrebujeme, chováme ovce a kozy a keďže sú suché letá, kosíme čo sa dá. Napríklad minulý rok som práve kosila popri plote, keďže tam sa ovce nedostanú. Vždy som im nakosila čerstvého a hneď aj odniesla. Pokosili mi časť, ku ktorej som sa ešte nedostala (išla som postupne). Keď som to zistila, už bola na skŕmenie nepoužiteľná. Napriek mojim upozorneniam tak robia stále. Nemyslím si, že treba kosiť tak často. Ja nepestujem anglický trávnik.
buchač
19.07.16,15:55
doteraz som sa snažila jednať slušne.


O mesiac uplynie lehota, ktorú som mu vo výzve dala na odstránenie plota, čo potom, ak ho neodstráni?
Veď buď "neslušná"...daj na neho príslušnú žalobu a fertig.
Evelinas
19.07.16,17:51
Ešte upresnenie, kosí na našej strane plota. To čo je na jeho strane plota aj keď na našom, zatiaľ neriešim, považuje to za svoje a aj sa stará. Má tam vysadený vinič, dokonca dosádzal napriek tomu, že som ho vyzvala na vypratanie pozemku.
Evelinas
19.07.16,18:04
Tomu sa asi nevyhnem, hoci za tie roky slušnosti som to už mohla mať za sebou. Ešte ma napadlo po uplynutí lehoty požadovať mesačne paušálne nájomné za užívanie pozemku až do doby vypratania pozemku a žiadať aj spätne (myslím, že môžem tri roky dozadu). Najlepšie nejakú vyššiu sumu (neviem koľko). Myslíte, že môžem? Pohne ich to?
František D
28.09.16,03:03
Ten vytyčovací protokol hranice parcely od geodeta by som zobral a ukázal susedovi. Následne by som ho písomne vyzval (doporučene s návratkou!), aby vrátil ukradnutú časť parcely. Tiež by som to nejako zdokumentoval - foto alebo kamera. A spojil sa s právnikom.
vicktor
28.09.16,12:51
Ked za par rokov vyzvy a kritika nepomohli, treba ho oslovit a postupne klast otazky a vysledok poslat doporucene aj s "cestovnou mapou" (teraz oblubeny termin) ako dalej - teraz len v rychlosti, treba si ich pripravit a zavolat aj svedka napr. z OcU:
- uznavate ze to nie je vas pozemok? ano = 2 mesiace na uvolnenie, ak nie, pride geodet
- uznavate geodeta? ak ano vid vyssie, ak nie, zaloba
- a pod.
marleau
28.09.16,17:39
aj nám tvrdí sused, že mám ezahradené meter a pol do jeho pozemku, dokladá to dvomi rôznymi geometrickými plánmi spred 2 a 20 rokov, no my máme GP z roku 1966 a odvtedy nenastala žiadna zmena vo výmeraách, nie o tom žiaden listinný záznam ani sused o tom nevie, že b sme niekedy niečo menili/kupovali atď. Ale stále tvrdí, že s mev jeho. Právnici sa potia, ale ja pravdu poznám.
kukučka
28.09.16,18:20
Sľúbil nápravu, dokonca chce časť odkúpiť? To znamená, že uznáva tvoj nárok, keby bol slušný človek už by prišiel s návrhom dohody ako celý spor vyriešiť k spokojnosti oboch. Posunúť plot nemá čas, ale kosiť tvoj pozemok áno? Na dobré susedské vzťahy treba dvoch a ty si nato sama. Zrejme to s ním po dobrom nepôjde. Ak si ochotná predať, stanov mu cenu, ak nie, priprav sa na súdny spor.
Ondrej Kozlovsky
03.10.16,08:35
Dobry den,

vyjadrim sa trocha neskor, ale doplnim tuto diskusiu rady, moje skusenosti a informacie, ktore som ziskal z inych pripadov.
Post je sice trocha dlhsi, ale kazda cast je velmi dolezita a o kazdej sa da dopisat aspon 5 stran a zaroven tak trocha tvori univerzalny pohlad na hranicu pozemku.

V podstate su dve moznosti ako riesit majetko pravny problem s hranicou pozemku.

Varianta A - oficialna pravna varianta rata s nasledovnym

Prva dolezita vec je ta, ze vlastnik si da vytycit hranicu avsak
nie vzdy ma doklad k tomu vytyceniu, nie vzdy prizval suseda k tomu vytyceniu a sused sa oboznamil s hranicou.
Ano hranicu Vam geodet vytycil mozno technicky spravne no pravne to neobstoji.
T.j. bez spravneho postupu oslovenia vlastnika sa moze branit, ze o tom nevedel a
ked nemate dokaz tak Vam to nepomoze.

Dalsia vec je zaber pozemku t.j. sused zabera urcitu vymeru pozemku, to je opat
otazka aku ? Opat bez dokladu o tom, ake je to vymera neviete kolko Vam realne sused zabera
z pozemku a nasledne to neviete ani ocenit.
Doklad, ktory to preukazuje je zameranie od geodeta, pripadne geometricky
plan, ktory tuto zabratu cast vie odclenit (ak tomu nebrani drobenie pozemkov)
a nasledne sa da tento geometricky plan aj zapisat - zakrelit do katastralnej mapy, kde
sud jednoznacne uvidi zaber pozemku.

Tretou vecou je znalecky posudok, ktory urci cenu zaberu t.j. najmu/odkupnej ceny. Ceny
sa v znaleckych posudkoch sice vedia hybat roznym smerom, no rozhodnujuce by malo by
vyuzitie pozemku a uzemno planovacia informacia. (1 m sirky je tazko vyuzitelny ak to nie je potrebne na pristup).
Rovnako k sa k zabratej casti dostanete sused a vy t.j. nema to vyuzite pre ineho a preto sa to neda
ocenit na beznu "komercnu" cenu.
Tiez je dolezite vediet ci ocenujeme z hladiska uzemneho planu pozemok na vystavbu, alebo aj rekreacnu vystavbu (zahradkova
osada), alebo cistu polnohospodarsku podu, cena tak moze byt diametralne ina (aj 10 nasobne). Tiez nemame jeden druh znalca, ktory ju moze urcit. Jedneho znalca mame na "zastavane plochy" a druheho na "polnohospodarsku podu".

Tieto tri uvedene veci nam tvoria ako keby ingrediencie k receptu. No vysledne kucharske
dielo samozrejme nezavisi len od kvality vstupnych surovin, ale aj od schopnosti kuchara.
V nasom pripade je schopny kuchat pravnik/advokat, ktory nam upecie spravny kolac
a predlozi ho na posudenie sefkucharovi v podobe sudu. Vo vasom pripade sa vola kolac
"zaloba na bezdovodne obohatie z dovodu zabratia pozemku, odstranenie oplotenia"

Tu tak treba upozornit na to, ze nie vzdy sud rozhoduje vo vas prospech aj napriek
vasej "pravde". Sud moze posudit vasu situaciu a moze sa stat, ze odhali nespravny postup.
Ako som naznacil aj pri vytyceni hranice. Musia sediet vsetky dokazy a doklady a dolezita je ich
naslednost. Napr. nemozte dat susedovi list o vytycovani a ucasti na vytyceni ked je na dovolenke a
nema dostatok casu na vyjadrenie. T.j. cela Vasa snaha by bola zbytocna.

Treba ale upozornit na nasledovne:

upozornenie c 1:
Nemate vyhrate, ani ked sud vyhrate sud a ma sa nieco plnit. Pretoze sa moze stat, ze rozsudok
sa neda naplnit ci uz pre procesnu chybu, alebo nespravny popis a zdovodnenie sudu. Napr. sud
vyzve na odstranenie plota, ale kto ho ma spravit ako uz nie vzdy sud urci.

upozornenie c 2:
Dalsia vec je aj majetok "obzalovaneho" sud ste vyhrali, ale ked nema majetok tak ?? Ano predpokladame,
ze ako vas sused vlastni pozemok, no nemusi to byt pravidlo. Moze mat len vecne bremeno prava dozitia.

upozornenie c 3:
Ano mame exekutora, ktory sa bude snazit vymoct tieto financie, avsak slastny pocit ked susedovy
beru novy televizor tyzden pred majstrovstvami v hokeji je peknym zadostucinenim niekolko rocneho sudenia, no nie
je vzdy realny. Rovnako zamrzi ked exekutor nic nevymoze, a obrati sa na Vas s tym, ze naklady za
vymahanie mate uhradit vy.

upozornenie c 4:
Ak sa k tomu prida aj 6 % poplatok, a ine dalsie sudne poplatky, mozete byt v konecnom finale stratova.

upozornenie c 5:
Rovnako sudne trovy nie vzdy vedia pokryt advokatove vydavky a aj v pripade vyhry si musite priplatit.

Vyzsie uvedenym som nechcel poukazat na to, ze nemate branit svoje prava no vzdy s rozmyslom a zvazenim
pre a proti a s jasnym dobredu premyslenym postupom, ktory sa bude dodrzovat inak sa svojich prav nedomozete.
Skusim to previazat na olympiadu. Ked sa nasho zlateho chodca pytali co stalo, ze jeho uspechom odpovedal, ze
plne dodrziavanie postupu,ze sa nenechal vyviest z miery a postupoval presne podla dopredu zvolenej strategie a tak
vyhral. Nemozte tak menit strategiu a napr. v strede sporu urobit nerozvazny krok napr. nalozite susedovy podla
vlastneho usudku. Ale v tomto vychovava sud nie vy.

***

Druha varianta je - dohoda resp. urovnanie sporu

Uplne na zaciatok sa treba odosobnit od toho, ze musite mat pocit z vyhry a mat len svoju pravdu s tym ze ju chcem
vymahat tvrdo a sudnou cestou. Ano vyzaduje si to silu, ale inak to nevedie k ziadnemu rieseniu.

Prva faza riesenia je kladenie otazok ? Spytali ste sa niekedy preco to sused robi, ze kosi Vasu zahradu ?
Mozno vas odpoved prekvapi a mozno najdete riesenie. Kazdopadne ked ste sa pristahovali boli ste sa predstavit
susedovi ? Poznate realne suseda a viete co od neho ocakavat ? Ak mame odpovede mozeme pristupi k faze dva

Faza hladania moznosti a riesenia si vyzaduje nazvem to "kreativitu". Mne sa casto v praxi stalo, ze moje
vysvetlenie nech som ho akokolvek chapal ja a myslel som si ze je plne pochopitelne pre vsetkych bolo nespravne
a nepochopitelne pre ostatnych. Nie kazdy ma inteligenciu (nezavisle od vyskej skoly) a chape veci tak ako su
aj napriek tomu, ze su pochopitelne pre inych a potrebuje si na to najst vlastne vysvetlenie a pochopenie.

Ak to nepomaha tak by mohla nasledovat faza vymeny. Tu sa treba zamysliet a rozhodnut
ci mozem tu travu vymenit za iny, aj nepenazny prospech. Napr. dobre sused kos si moju travu, ale ked
budes robit zabyjacku tak mi dones 10 klobas. Alebo sa dohodnete, ze vam sused postrazi deti za ten
cas co pojdete do divadla. Alebo vam nieco pomoze sused opravit, a za to si to moze kosit. Alebo vam kazdy rok poora celu zahradu. Alebo Vam povoli si postavit dom garaz/dom blizsie ako povoluje zakon. Moznosti su velke a v praxi som si vela krat overil, ze je vela poziadaviek, co druhej strane postacuje a problem sa vyriesi. Niekedy aj take malichernosti ako slusne pozdravenie kazdy den.

Dalej to moze byt faza prenosu informacie cez inu osobu. Mozeme povedat ked chcete ist na muza idete na neho cez
jeho zenu, ak chcete ist na zenu mozete ist na nu cez jej deti. T.j. darmo budete suseda dusit ked mozno problem je
v jeho manzelke a ona mu kaze kosit. Alebo mu nepokosenu zahradu vycita dcera vzdy ked pride na vikend domov a ta to prenasa na mamu a mama na otca. Alebo vyuzijete opacny presun postazujete sa jeho detom oni pritlacia na mamu a mama na otca.

Je tu aj moznost uskoku "jemna loz". Napr. si poziciate velkeho psa, alebo budete simulovat predaj niekomu inemu.
Pripadne nieco ine, no vyhnite sa zakernostiam.

Mozno som to povedal nadnesene, ale vzdy je mozne riesenie a mozna dohoda, to si ale vyzaduje trpezlive pocuvanie co sa nie kedy zvlada. A rovnako si vyzaduje trpezlivost, sused mozno na prvy, druhy, treti, stvrty krat neposluchne, ale mozno
az na piati na vela povie ano. Pri rieseni hranice majte na zretel to, ze neriesite len geometricky hranicu, ale aj vase susedske spolunazivanie na roky dopredu.

Tiez je riesim predaj tejto casti, ak sused suhlasi, nikto realne nepociti 1 meter so sirky pozemku, ak realne tento
meter nepotrebuje k vjazdu autom, alebo tam nemate nasadeny krasny zivy plot. Tiez existuje moznost zameny a zuzenie v predu a rozsirenie dozadu, alebo naopak, ak je to mozne.

Je tu aj ta moznost, ze z vasej strany pride k zmiereniu situacie a nechate to uplne tak a ked pride novy
sused tak ho na problemy s oplotenim upozornite hned. Nikomu to samozrejme neprajem, ale nikdy neviete kedy koho zrazi auto, alebo spadne z ceresne.

S uvedenym postupom vam moze pomoct aj mediator, kedy za relativne mensie financie viete ziskat lepsi vysledok,
pretoze mediacia je zalozena na vyhre oboch stran a nie na prehre/vyhre stran. A hlavne na pocuvani a spravnom
kladeni otazok. Viac o mediacii si mozete precitat tu https://dennikn.sk/autor/michal-revay/

***

Ktoru z uvedenych metod pouzijete je na Vas, no pred zaciatkom si vzdy spiste plusi minusi a financie, ktore
chcete investovat do riesenia problemu, aby sa Vam nestalo, ze na riesenie pouzijete tolko financii, kolko
by sa stala cesta okolo sveta a transplantacia druhych nervou.
Evelinas
03.10.16,18:01
V auguste, dva dni po uplynutí doby, ktorú som stanovila vo svojej výzve na odstránenie oplotenia mi sused poslal list, v ktorom píše, že si tiež zavolal geodeta a obaja geodeti sa zhodli na vytýčených hraničných bodoch. Napísal, že naozaj je 192 m2 pozemku v ich užívaní. Vraj bolo vymedzenie plotu realizované ešte jeho praprarodičmi začiatkom 20-teho storočia. Nerozumiem, čo znamená vymedzenie plotu, pretože aj na starých katastrálnych mapách je priebeh hranice už na prvý pohľad iný a z toho čo mám informácie, tak k neoprávnenému posunu oplotenia došlo práve pri zakladaní družstiev. Ďalej mi v liste ponúkol zámenu pozemku, z jeho zadnej časti oddelí veľkodušne až 200 m2. Je to pozemok, ktorý takmer nevyužívajú pretože časť je vo svahu a mne by takto vznikol pri pozemku akýsi nepoužiteľný prívesok. Znova pripomína aká je nadľudská práca odstrániť oplotenie.

Za tých 5 rokov čo je vyznačená hranica pozemkov som sa snažila byť trpezlivá. Ja viem, že všetko čo ste mi písali myslíte v dobrom. Nemám snahu niekomu robiť problémy. ale ja osobne by som si také niečo nikdy vedome nedovolila a ak sa tento problém ťahá kvôli tomu, že niekde v minulosti predkovia urobili chybu, tak sa ospravedlním a odpracem svoj plot. Lenže to som ja. Obávam sa však, že tu nejde o to, kto má pravdu. Tú pozná aj sused a veľmi dobre. Tu ide o základnú slušnosť. Nikdy som nemala v úmysle si ho pohnevať. Potrebujem s ním len slušne vychádzať. Nechcem brať jeho, nepotrebujem predať pozemok, vymeniť pozemok, prenajať pozemok ani nič podobné. Potrebujem len, aby odstránil svoj plot a umožnil nám konečne užívať pozemok, ktorý nám patrí.

Takže čo teraz? Uplynulo už 6 týždňov, čo som mu dala lehotu na vypratanie, už si pozberal aj úrodu a nič. Hrá sa na mŕtveho chrobáka. Hoci nerada, žalobe sa nevyhnem.
Ondrej Kozlovsky
06.10.16,13:09
Chapem Vas postoj, po 5 rokoch je to isto tazke rozhodnut ako .. su dve cesty ako som naznacil .. bud zacat u pravnika, alebo u mediátora. Myslim, ze sama sa pustat do tohto "boja" nema zmysel, viac by ste pokazili, ako zlepsili.
LUBY
22.05.21,20:36
Dobrý deň, prosím Vás, ako dopadol tento spor? Mám podobný...
misoft
23.05.21,03:59
https://www.porada.sk/t216110-etiketa-porady.html - toto si preštuduj!
Do položenej otázky sa nové nekladú! Založ si SVOJU vlastnú otázku!
A navyše - myslíš si, že po piatich rokoch ti bude niekto reagovať a posielať odpoveď?
Evelinas
23.05.21,06:15
Ako som písala vyššie, lehota uplynula a okrem aj písomného uznania z ich strany listom, kde navrhli zámenu časti pozemku, sa neudialo nič. Tak som ich ďalším listom (doporučene do vlastných rúk s doručenkou) znova vyzvala a dala som im už len dvojtýždňovú lehotu (ak si to dobre pamätám). Zároveň som ich upozornila, že pokiaľ výzve nevyhovejú, síce nerada, ale budem nútená obrátiť sa na súd. A toto myslím zabralo. Prišla celá ich rodina a za hlasného nadávania plot odstránili (na kúsku medzi budovami ho však nechali) a postavili nový. Či na správnej hranici sa dozviem opätovným zameraním, lebo hraničné kolíky počas obdobia piatich rokov cestovali. Nechali jamy po stĺpikoch, kusy drôtu, kus betónu a porast, ale to už som neriešila.
Dnes je situácia taká, že pani odzdraví, pán vôbec. To že sa treba o dom starať chápem, ale treba údržbu domu z našej strany, teda vstup na náš pozemok ohlásiť a po údržbe nenechávať neporiadok (sklo, klince, pur pena). Kosiť náš pozemok chodia naďalej, pur penu (nastriekali k päte domu) musím po ich kosení vyzbierať kvôli zvieratám - mám tam pasienok.
Keďže moja trpezlivosť nie je nekonečná, pravdepodobne už tento rok po opätovnom presnom zameraní celý pozemok oplotím pevným pletivom. Na tomto pozemku sme vytvorili chodníček, ktorý používame na prechod k autu a ktorý je voľne dostupný ľuďom z okolia ako skratka na zastávku autobusu. Takto prídu aj tí slušní z nich o túto možnosť, ale inak sa nedá.
Evelinas
23.05.21,06:18
Myslím, že je to v poriadku, pani sa len pýtala, ako to dopadlo.
LUBY
23.05.21,06:20
Vďaka Evelinas za odpoveď, vidím, že je to boj na dlhé roky a chce to nekonečnú trpezlivosť. Nuž, idem sa aj ja do toho pustiť a držím palce nech to aj u Vás dobre dopadne
Evelinas
23.05.21,06:43
Nemyslím, že je to na dlhé roky. To len my sme mali toľké roky trpezlivosť, ktorú niekto zneužíval a zneužíva.