Ivana731
19.07.16,16:53
Dobry den, chcem sa spytat ako je to s majetkom nadobudnutym pred manzelstvom. Sme spolu 10rokov, z toho iba rok manzelia. Pred osmymi rokmi manzel zdedil dom, ktory sme za spolocne peniaze zrekonstruovali bez hypoteky. Bol skolaudovany pred manzelstvom a oficialne nikde nefigurujem ako spoluvlastnik. Mata ma predstava, co sa stane v pripade rozvodu. Budem musiet nahanat svedkov, faktury, vypisy z uctu? Alebo mam z bezpecnostnych dovodov trvat o zapise spoluvlastnictva? Aky je na to postup? Vdaka za odpoved :)
buchač
19.07.16,16:03
Budem musiet nahanat svedkov, faktury, vypisy z uctu?
ÁNO - budeš to musieť nejako dokázať.


Alebo mam z bezpecnostnych dovodov trvat o zapise spoluvlastnictva?
Ty môžeš trvať na čom len chceš. Ak partner -manžel bude proti, tak proste smola.
Postup je vo vzájomnej dôvere, tolerancii, akceptácii, atď jeden druhého.
Ivana731
21.07.16,09:21
Takze dost zle, pretoze ked sa dvaja rozvadzaju, tak nik nie je tolerantny :) Prave preto by som to v casoch mieru chcela vyriesit, pretoze ak sa nahodou v zivote nieco pokasle, tak ostanem pod mostom... a to by som nerada ;)
Mária27
04.08.16,06:46
Nejde o vloženú sumu, ale ako je dom zhodnotený.
bubkoch
04.08.16,07:17
Nerekonstruovalis te za spolocne peniaze, pretoze manzelia ste lenposledny rok. Prispela si na rekonstrukciu cudzeho domu vlastnymi peniazmi. Prispela si logickys cielom ze ho budes uzivat spolu s partnerom/manzelom. V pripade rozvodu mozes ziadat vydanie bezdovodneho obohatenia, kedze dovod tvojej investicie pominul.
Investiciu budes musied dokazat.
Jakubec
04.08.16,19:41
Kedze uz uplynula premlcacia lehota, mohol by sa manzel branit vznesenim namietky premlcania. Zaroven by voci tebe mohol vzniest poziadavku na vydanie bezdovodneho obohatenia z titulu byvania zadarmo, ktora je tiez premlcana. Zabudni na investicie z pred 8 rokov.
bubkoch
04.08.16,19:50
premlcacia doba este ani nezacala plynut !
plynut zacne az vtedy, ked nastanu dovody na vydanie bezdovodneho obohatenia, t.j. dnom rozvodu.
a to byvanie zadarmo, no comment
Jakubec
05.08.16,03:16
Premlcacia doba zacala plynut na druhy den potom, ako sa majitel domu obohatil. Uz vtedy mohla druha osoba, ktora vobec nebola jeho manzelkou (v tom case) ziadat o vydanie bezdovodneho obohatenia.
bubkoch
05.08.16,05:12
Nepis tu nezmysly, zbytocne zavadzas ludi.
Jakubec
06.08.16,08:30
bubkoch, takze ty tvrdis, ze ak investujem do cudzieho domu, musim si jeho majitela zobrat a nasledne sa s nim rozviest, aby zacala plynut premlcacia doba?
Jakubec
06.08.16,09:00
Maria, pytajuca sa investovala do nehnutelnosti pred uzavretim manzelstva. Preto nejde o investiciu zo spolocneho majetku ale o jej investiciu do cudzej nehnutelnosti.
Mária27
06.08.16,11:09
Máš pravdu, vymažem to
pavol54
06.08.16,11:20
bubko to by som potom mohol za neuhradené faktúry(prijímateľ je tiež cudzí človek) žiadať kedykoľvek pokiaľ viem do troch rokov (ale nie som právnik)
mareko
06.08.16,15:06
Osobne si myslím, že by si sa mala s manželom dohodnúť, aby ti daroval časť domu (podľa toho, akú hodnotu si investovala). Bola by si vlastníčkou, dajme tomu 1/10 domu. Darovacou zmluvou a zavkladovaním by sa to dala vyriešiť k spokojnosti obidvoch, samozrejme za predpokladu, že manžel s tým bude súhlasiť.
bubkoch
07.08.16,15:58
jakubec: nic take netvrdim, netusim ako si k tomu prisiel ...
do cudzieho investujes s nejakym umyslom, cielom ... az ked ten pominie, az vtedy nastane bezdovodne obohatenie, nie uz okamihom investovania ...
invstujes do cudzieho domu napr. preto ze ten dom budes uzivat spolocne s partnerom/manzelom/druhom/hocikym ... az v okamihu ked ta z toho domu vyhodia, az v tom okamihu nastava bezdovodne obohatenie na druhej strane, lebo dovod tvojej investicie pominul az okamihom vyhodenia ...
zbytocne sa hadas, ja svoje tvrdenia mam podlozene pravoplatnym rozhodnutim sudu, kde druha strana tiez skusala premlcanie a sud dal za pravdu mne