Bejca11
20.07.16,08:03
Zaujíma ma ako prejsť zo živnosti na s.r.o. s fungujúcou prevádzkou? Musí sa otvoriť ako nová prevádzka? alebo sa zmení iba forma podnikania majiteľa?
KEJKA
20.07.16,06:49
žívnosť = SZČO a s.r.o. sú dva samostatné právne subjekty, nedá sa "prejsť",
Treba založiť S.r.o. a následne predať prevádzku do sro, pričom Sro si musí vybaviť všetky oprávnenia s prevádzkou súvisiace nanovo - pokiaľ sú vystavené na meno živnostníka.
Bejca11
20.07.16,06:54
ďakujem...to znamená všetko ako pri úplne novej prevádzke
Ing. Ľubomír Janoška
20.07.16,07:07
Po založení s. r. o. je na zvážení, či použiť "predaj podniku" podľa Obchodného zákonníka - to je vhodné vtedy, keď živnostník má dobre rozbehnuté obchody a nechce prísť o zákazníkov. Je to ale ďalšie papierovanie navyše.
Bejca11
20.07.16,07:22
ďakujem...je to tak ...ide o rozbehnutú prevádzku reštaurácie...v takom prípade by ste odporučili "predaj podniku"?
Ing. Ľubomír Janoška
20.07.16,07:41
Odporúčal by som ho vtedy, keby som chcel mať istotu, že zmluvné vzťahy budú pokračovať bez prerušenia - pri predaji podniku totiž prechádzajú na kupujpceho práva a povinnosti zo zmlúv, ktoré uzavrel predávajúci. Ja som to tak neurobil a u niektorých zmlúv mi znovuuzavretie zmlúv trvalo niekoľko mesiacov.
PS - vo Vašom prípade skôr pôjde o kontinuitu vo vzťahu k dodávateľom (alebo máte stabilných odberateľov na catering?)