cinky16
20.07.16,11:55
ahojte prišla nám faktura s textom: fakturujeme vam skodu pri preprave. Ako mam zauctivat taktuto fakturu? mam narok na odpcet dph z tejto faktury ide o sumu 349,53 eur bez dph + dph 69.91 eur. mozem 549,343/321? suma bez dph bude zrazena z-covi zo mzdy. a skody bude danovo uznany naklad?
doplnujem, to asi je dolezite: ze my sme si ten poskodeny tovar od nich odkupili, cize ta dph je spravne, uz mi ide len ci si ju mozem narokovat?
Sarlotka
20.07.16,10:00
fakturácia nemá byť s DPH, reklamujte faktúru ... škoda nie je predmetom dane v zmysle zákona o DPH...
cinky16
20.07.16,12:00
ok, to je co sa tyka dph a je to riadne uznany naklad? a uctovanie na 549 je spravne?
Tweety
20.07.16,13:15
cinky16 (Dnes 15:00) ok, to je co sa tyka dph a je to riadne uznany naklad? a uctovanie na 549 je spravne?
Tak, ako už bolo napísané, žiadať prepracovať faktúru. Náhrada škody nie je predmetom dph, je teda vystavená nesprávne. Škoda nie je daňovo uznaný náklad, resp. daňová je len do výšky náhrad.
Sarlotka
20.07.16,14:15
tweety doplnila
cinky16
21.07.16,10:30
to znamena, ze ked my stiahneme celu sumu z-covi, tak cela suma bude danovo uznany naklad?
Consultix
25.07.16,07:28
Asi sa stracam. Povodne mal by tovar dodany firmou "Dodavatel" firme "Odberatel". Prepravu zabezpecovala firma "Prepravca".
1. Prepravca fakturuje Vam skodu (resp. po upresneni poskodeny tovar). Kto ste Vy?
2. Skodu sposobil Vas zamestnanec?
Mne z toho vychadza, ze vy ste Prepravca a odkipili ste poskodeny tovar od dodavatela. Odbratel je asi mimo hry.
Ako to teda je?
cinky16
25.07.16,08:18
my sme prepravca, nas vodic z-nec poskodil tovar, ktory sme potom odkupili /poskodeny tovar/. )bola nam vystavena na firmu faktura s dph, sumu bez chceme stiahnut z-ncovi, on si poskodeny tovar vezme.
Consultix
25.07.16,08:28
No tak potom je zadanie o niecom inom :)
Dodavatel Vam teda fakturuje nie skodu, ale fakturuje Vam poskodeny tovar, ktory sa stava Vasim majetkom. A teraz to zacina byt zaujimave. Ak Vam fakturuju tovar, tak DPH je na mieste, dochadza k dodaniu, aj ked tovar ma vady. Ale aku nahradu potom si ziadate od zamestnanca? Toto si treba celkom dobre podchytit a si premysliet. Lebo ak by ste zamestnancovi dali preplatti sumu s DPH, tak mame za to, ze opat dochadza k dodaniu, teda by sa to malo stat jeho majetkom. Alebo budete od neho chciet len sumu bez DPH? ale co potom s DPH od dodavatela? Ak nepreukazete ze bol danovou uznatelny vydavok, tak Vam nevzninke narok na odpocet...

Najjednoduchsie bolo, ak by Vam to uctovali ako skodu bez DPH, zamestatnec uhradi skodu (narok na odskodnenie dodavatela je v tej vyske danovou uznatelny) a je to ciste.
cinky16
25.07.16,10:40
ok, tak sme sa zhodli na tom, aby to nebolo komplikovane, tak si tovar nechame mi, nebudeme z-covi nic strhavat a mi mame vlastnu budovu na firmu, tak by sme to pouzili na opravu ten material. mozem uzctovat rovno do spotreby? 501/343/321? lenze na fakture pise škoda a je prilozeny dodaci list
Consultix
26.07.16,07:41
Treba ich uctovnikovi poslat link na tuto debatu, nech sa nauci nieco nove a spravne postupy :) Nahrada skody sa nepovazuje za dodanie, nepodlieha DPH.
Tak ci tak musia FA prerobit. Alebo nechaju to ako skodu a daju prec DPH, alebo zmenia text na "poskodeny tovar".
To, ci si to mozes do nakladov priamo cez 501 zavisi od charakteru materialu, sumy obstarania a pouzitia (narazam na modernizaciu, rekonstrukciu, technicke zhodnotenie).
cinky16
26.07.16,18:18
ide o sumu 349,53 eur bez dph a ide o sklennú vatu, ta sa pouzije na zateplenie budovy...ja som volala ich uctovnicke, tak povedala, ze ked si odkupime poskodeny material, tak ten sa fakturuje aj s dph, tak mi to vysvetlila ona a k fa prilozili dodaci list, kde je uvedene, coho sa faktura týky
Jarka
27.07.16,05:38
Potom nech Vám opravia text na faktúre.
..fakturujeme Vám poškodený materiál pri preprave ... a bude fa s dph vporiadku.
Consultix
27.07.16,09:11
cinky: ved prave tom som pisal o 3 prispevky vyssie... mked ich uctovnicka chce fakturovat poskodeny material, tak to ma napisat na fakturu a nie ze fakturuje skodo. so skodou si stavbu nezateplite - ak to nechape, nech da vypoved...
cinky16
27.07.16,09:32
ta ja neviem, je to obrovska firma, ked som tam volala, tak som si pripadala ako somar, ze co od nich chcem...
Consultix
27.07.16,14:18
Velka firma + nevzdalany uctovnik = velky pruser.
Je lepsi mat pocit, ze si somar, ako vyzerat pri kontrole ako somar.