kelvin159
21.07.16,11:06
Som na PN-ke, túto skutočnosť som riadne oznámil zamestnávateľovi. Zamestnávateľ mi po 16 dňoch trvania PNky zaslal poštou Okamžité skončenie pracovného pomeru. Doporučenú zásielku som neprevzal. V zmysle § 68 ZP môže zamestnávateľ ukončiť PP formou okamžitého skončenia PP len vtedy ak a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu., ani jednej skutočnosti som si neni vedomí, Ďalej v §63 ZP ods 6 sa píše ak chce zamestnávateľ dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny /nie som si vedomí, že by som pracovnú disciplínu nejakým spôsobom porušil/ je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k nemu.

Keďže som bol hospitalizovaný v nemocnici a nemohol som preberať zásielky, ktoré mi chodili obden domov, nič som nepreberal a všetko sa vracalo pravdepodobne naspať. Chcem sa spýtať či sa mi oplatí napadnúť na súde neplatnosť výpovede zo strany zamestnávateľa ? Ako to vlastne funguje, ja to napadnem na súde, ale vlastne neviem prečo chcel zamestnávateľ Okamžite so mnou PP skončiť. Celý som z toho znechutený a neviem či sa do toho púštať lebo som ešte stále PN a nemám síl nazvyš. Teraz mi prišlo obyčajnou poštou, nie doporučene, aby som vrátil služobný telefón. Chcel som všetko vysporiadať až po ukončení PN-ky. Náhrada mzdy pri neplatnej výpovedi o ktorej by rozhodoval súd sa vzťahuje aj na obdobie keď poberám nemocenské dávky /pnku?/ či za toto obdobie nie ? Môže zamestnávateľ skončiť PP aj počas toho, že zamestnanec je na PNke ? Vidím, že sa o to pokúša načo je potom v ZP uvedené, že je to tzv. ochranná doba ?
bombosko
21.07.16,10:46
Dobrý deň, ochranná doba neplatí pri okamžitom skončení PP. Tá platí len v prípade dania výpovede a sú aj výnimky v niektorých prípadoch. Pri okamžitom skončení PP sa končí PP dňom doručenia alebo vo Vašom prípade, keď ste písomnosť neprevzali písomnosť, tak dňom keď sa zamestnávateľovi vráti písomnosť ako nedoručená. Zamestnávateľ má povinnosť skutkovo vymedziť dôvod okamžitého skončenia PP. Nemôže len uviesť, že končí okamžite PP podľa § 68 ZP. Predpokladám, že ste neboli odsúdený za úmyselný trestný čin :-) a preto predpokladám, že podľa zamestnávateľa ste "asi" závažne porušili pracovnú disciplínu. Čím? Neviete? Aj keď sa zamestnávateľ domnieva, že ide o závažné porušenie prac. disciplíny v prípade súdneho konania bude súd rozhodovať o intenzite porušenia prac. disciplíny. A súd nie je viazaný tým, čo má zamestnávateľ zadefinované v pracovnom poriadku ako závažné porušenie prac. disciplíny. Hodnotil by Vás ako zamestnanca, funkciu ktorú zastávate, ako ste pristupovali doteraz k plneniu pracovných povinností atď.
Mali by ste zamestnávateľovi písomne oznámiť, že trváte na ďalšom zamestnávaní a následne máte lehotu do 2 mesiacov podať žalobu o neplatné skončenie PP.
Soňa K
21.07.16,12:51
Keď si bol v nemocnici, nemohol si preberať poštu, to je jasné. Ale bol si schopný telefonovať alebo poslať sms ? To znamená oznámiť zamestnávateľovi, kde si, čo vraveli lekári o dĺžke pobytu v nemocnici, prípadne, koľko sa ešte budeš liečiť doma. Opýtal si sa teraz svojho nadriadeného, prečo si dostal výpoveď ?
jslancik
21.07.16,12:53
nie si náhodou v skúšobnej dobe? to by mnohé vysvetľovalo...
Katy a R
21.07.16,12:57
on to určite vie, že prečo ;)