cepeva
23.06.06,14:54
Prajem pekny den,
vedeli by ste mi niekto poradit s nasledovnym problemom?:
Spolocnost zacala svoju cinnost 23.08.2006, jej konatel (zahranicny) mal povinnost sa zaregistrovat ako SZCO do 31.08.2006, no nespravil to. Da sa to nejako opravit?
Dalej on z tohto titulu (konatel - SZCO) ma povinnost spravit rocne zuctovanie poistneho, zamestnany bol v tejto spolocnosti ako zamestnanec od 1.10.2006, ale zdravotne poistenie neplatil (ma vystavene formulare E101 - uplatnitelnost legislativy v Dansku a E106 - tyka sa zdravotneho poistenia). Myslim, ze ani pri rocnom zuctovani by som nemala pocitat s jeho hrubymi prijmami zo zamestnania na platenie poistneho, kedze on ma tuto povinnost platit v Dansku, nie na Slovensku, vsak? Kedze nebol v case (23.08.2006 - 31.08.2006), ked bol konatelom zamestnany a nepoberal ani odmenu za konatelstvo, tak by za tie dni mal zaplatit poistne z minima.
Dalej tam, kde ho spatne prihlasime ako SZCO (konatel), tam za neho podame rocne zuctovanie zdravotneho poistenia?

Pokial by mi vedel niekto poradit (najlepsie pan Mihal, ale verim, ze tu su aj dalsi odbornici), bola by som velmi vdacna.
Vopred velmi pekne dakujem.
ebeš
26.06.06,04:00
Príjmy, z ktorých sa neplatia odvody na zdrav.poistenie( v tomto prípade z dôvodu vystavenia formulára E101 Dánskom) nejdú do ročného zúčtovania ZP.
Ako konateľ -SZČO sa môže prihlásiť aj dodatočne. Vaše úvahy o konateľovi a RZZP sú správne, pokiaľ bol formulár E101 vystavený od 1.10.2005. Lebo, čiste teoreticky je možné ( samozrejme po splnení niekoľkých podmienok) , že tento formulár mohol byť vystavený už od 23.8.05 a v tom prípade by sa u nás nemusel vôbec prihlasovať na zdravotnej poisťovne , platiť preddavky a podávať RZZP.
cepeva
26.06.06,05:20
Pokial by mal formular vystaveny od 23.08.2006 by sa nemusel prihlasovat do Zdravotnej poistovne ani z titulu konatela? Neviem teraz, ci tomu chapem spravne..
Dakujem velmi pekne za odpoved.
ebeš
26.06.06,05:48
Pokiaľ by bol formulár vystavený od 23.8.05, nemusel by sa nikde prihlasovať.
Ale treba mať na zreteli, že v tom pripade by musel mať v žiadosti o vystavenie formulára uvedené, že je v SR SZČO, nielen zamestnanec. Je to dôležité z hľadiska posúdenia príslušnosti k právnym predpisom.
cepeva
26.06.06,06:53
On ma formular E101 vystaveny od 1.8.2005. Je to po dansky, tak neviem kde by som mohla najst informaciu, ze je SZCO na Slovensku. Je tam vpisana len firma na Slovensku a v casti 5.1 ma zaskrtnutu moznost 17 - to mi vysvetlili v poistovni, ze je to vynimka.
Volala som aj na Vseobecnu ZP, kde mi povedali, ze nemusi robit rocne zuctovanie ZP a nemal byt ani prihlaseny na ZP.
Je tu tolko variacii rieseni, ze uz ma to nebavi - hlavne nie v tomto teple :)
ebeš
26.06.06,07:45
V podstate platí, že keď má niekto vystavený formulár E 101, platí odvody do tej krajiny EÚ, ktorá mu ho vystavila . Ona je zodpovedná za svoje rozhodnutie - háji záujmy svoje i svojho poistenca. Problém môže nastať vtedy, keď sa do žiadosti o vystavenie formulára E 101 neuvedú všetky skutočnosti ( je napríklad rozdiel, ak je niekto v druhej krajine EÚ len zamestnanec ako keď je SZČO).Vtedy sa (zjednodušene povedané) , príslušná inštitúcia, ktorá formulár vystavila, zbavuje zodpovednosti.
cepeva
26.06.06,07:50
Ja uz neviem, kde sa dovolat pravdy.. asi sa zbavim zodpovednosti aj ja.. ma vystaveny formular E101, uplatni si legislativu v Dansku a hotovo :)
Mozno je to alibizmus, ale myslim, ze to nik nebude az tak zistovat..
ebeš
27.06.06,04:01
Možno je to mimo témy, ale zaujímalo by ma, či ste za neho odvádzali odvody do Dánska.
cepeva
28.06.06,04:58
Neodvadzali sme za neho odvody do Danska. Sme s nim dohodnuti - inicializacia z jeho strany, ze si ich plati sam. Je v tom problem?
ebeš
28.06.06,09:48
Neviem, aka je medzi Vami dohoda, ale E101 neslúži na to, aby sa neplatili odvody, ale aby sa odvádzali do správnej krajiny.
Z jeho hrubej mzdy z PP sa mali odvádzat odvody do Dánska určite a z titulu konatelstva bolo treba zistiť, aké tam platia predpisy a pripadne odvádzať tiež.
cepeva
28.06.06,10:54
Tak to si ma teda potesil.. viem, ze je to tak, ale on si to chcel zabezpecit vo vlastnej rezii, tak som mu do toho nehovorila.. verim, ze tie odvody plati..