Consultix
21.07.16,17:36
Mudre hlavy mdzarske, pomozte mi rozlusknut dnesnu zahadu :)
Student poslednehorocnika SS uspesne ukoncil studium maturitou, ale poistencom statu moze byt maximalne do 31.08. prislusneho roka.
V mesiaci jul zacne podnikat ako zivnostnik. Ma do 31.08. platit preddavky, alebo nie?
Osobne si myslim, ze ano, nakolko status SZCO prebije status "dobiehajuceho" studenta.
Oodla infolinky Dovery nema platit. Podla infolinky VsZP ma platit. VsZP ale poslal dotycnemu "Vykaz preddavkov na posutne va VZP SZCO" s tym, ze v riadku 9 (Upraveny preddavok na poistne v EUR podla par. 16 ods. 8 a 9) je uvedena suma 0, ostatne riadky nevyplnene.
Dakujem :)
avalik
21.07.16,16:36
pozria aj
§ 16
(5) Ak samostatne zárobkovo činná osoba nevykonávala samostatnú zárobkovú činnosť v období uvedenom v odseku 2 písm. b) alebo jej základ dane v období uvedenom v odseku 2 písm. b) nie je známy, výšku preddavkov v uvedenom období si určí táto osoba sama.


Tak si moze urcit preddavky aj vo vyske 0. Rozdiel doplati v RZZP.
Consultix
21.07.16,18:16
Dakujem za nazor :)
Takze potvrdzujes to, ze odo dna ohlasenia zivnosti si plati ZP sam a uz nie je poistencom statu? To je totiz ta zakladna dilema...
Samozrejme suhlasim aj ja, ze vysku preddavku si moze stanovit podla vlastneho uvazenia, pricom po RZZP dorovna pripadny nedoplatok (ten ale bude za obdobie odo dna ziskania zivnostenskeho opravnenia a nie od 1. septembra).
Katy a R
21.07.16,19:14
Status SZČO nič neprebíja ... jednoducho ide o súbeh poistenca štátu a SZČO . A pri takomto súbehu si môže, ale nemusí stanoviť nulové preddavky . samozrejme - po RZZP sa ukáže, či bude treba doplatiť a koľko. môže sa stať, že nebude treba nič doplácať;)
Consultix
21.07.16,19:20
Dakujem, ale vysvetlim, preco som sa zneistel. Na stranke https://www.vszp.sk/poistenci/pre-studentov/poradna-studenta-zdravotnom-poisteni.html je uvedene:
Za ukončenie strednej školy sa považuje deň zloženia maturitnej skúšky, a to na gymnáziách, stredných odborných školách, stredných odborných učilištiach a nadstavbových štúdiách. Poistné za teba platí štát najdlhšie do konca školského roka, v ktorom malo byť štúdium ukončené (do 31.8.)
Tato formulacia vo mne evokuje "stat za teba plati max do konca augusta, ale mozno aj kratsie, ak nastanu urcite okolnosti". A nikde nenachadzam explicitne potvrdene, ze v pripade subehu SZCO stat plati nadalej. Kedze napriklad pri zamestnani uz neplati...
Katy a R
21.07.16,19:35
však si to pozri priamo v zákone (§ 11) pomohol by ti konkrétny prípad. (urob si také cvičné prepočty z rôznym VZ napr porovnaj ročný príjem 2000 a ročný príjem 15 tis - ako by bolo poistné so súbehom a bez súbehu)
Ak tento poistenec štátu dobre zarobí ... jednoducho bude musieť poistné zacvakať - podľa príjmu, resp VZ (výpočet poznáš).
ale ak ten zárobok bude poslabší - tak sa ten súbeh prejaví na poistnom (menej) ...
Consultix
21.07.16,19:39
To je jasne, ze poistne za dane obdobie bude musit v sulade s prijmom zaplatit najneskor v RZ v plnej vyske, ak neplati preddavky. Len nejako mi nedava pokoj ten chrobak v hlave, ze nema zakonom danu explicitnu povinnost platit tie preddavky. Taky nezvyk :)
Katy a R
21.07.16,19:47
ale jemu možno výjde pri tom súbehu doplatiť napr 20 eur ;)
ja by som veru preddavky dopredu neplatila - ak nemusím ;) ale je to na rozhodnutí poistenca:)
Consultix
21.07.16,19:58
Tak radsej nech plati preddavky a potom to ma ako najdene peniaze :)
Dakujem za pomoc!
Katy a R
21.07.16,19:59
a poisťovňa mu ten preplatok zbytočne zdaní !
veronikasad
21.07.16,20:06
Nie tak celkom, poistné akonpoistenec statu zaplatí zo skutočného výmer.zakladu, nebude platiť z minimálneho. Ak skutočný VZ bude vyšší ako minimálny, tak nebude mať žiadnu úľavu...
Consultix
21.07.16,20:37
Samozrejme plati ohranicenie min a max VZ. Ale dakujem za upresnenie, to som tam nezahrnul :)
veronikasad
21.07.16,20:44
To čo som napísala nesúvisí s mín.a max. VZ. Výšku preddavkov si môže stanoviť vo výkaze preddavkov, nemôže ich svojvoľne platiť vo vyššej sume, lebo ZP to bude považovať za poistné zaplatené bez právneho dôvodu.