Sarlotka
21.07.16,19:31
Ahojte,

prosím ja som sa trošku zacyklila.

Spoločnosti PO platila preddavky na DPPO v r. 2015, vznikol jej preplatok na DPPO za rok 2015.Spoločnosť uhradila aj preddavok vyplývajúci z DP 2014 do 31.3.2016 v súlade s § 42 ZoDP. Na základe DPPO 2015, nevznikla spoločnosti povinnosť platiť preddavky v r. 2016.

Môže spoločnosť podať žiadosť o preúčtovanie preddavku (čiže preddavok na 1Q2016 uhradený na základe DPPO za rok 2014) na úhradu DPH povinnosti? Resp. prečo nie.


v § 42 ods 9

(9)
Ak zaplatené preddavky na daň podľa odseku 7 sú nižšie, ako vyplývajú z výpočtu podľa daňového priznania, v ktorom je uvedená daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, daňovník je povinný zaplatiť rozdiel vzniknutý na zaplatených preddavkoch na daň od začiatku zdaňovacieho obdobia do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po lehote na podanie daňového priznania. Rovnako postupuje aj daňovník, ktorému určil správca dane platenie preddavkov na daň podľa odseku 10, ak správca dane v rozhodnutí vydanom do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania neuvedie inak. Ak sú zaplatené preddavky na daň vyššie, použijú sa na budúce preddavky alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia. Na postup správcu dane pri vrátení preddavkov na daň na základe žiadosti daňovníka sa použijú ustanovenia osobitného predpisu.126)


(12)
Správca dane vráti do 30 dní odo dňa podania žiadosti daňovníka zaplatené preddavky na daň, ak daňovníkovi nevznikla povinnosť platiť preddavky na daň podľa tohto zákona, alebo rozdiel zaplatených preddavkov na daň, ak daňovník zaplatil preddavky na daň v sume vyššej, akú bol povinný zaplatiť podľa tohto zákona. Na postup správcu dane sa pri vrátení takto zaplatených preddavkov alebo rozdielu zaplatených preddavkov na daň použijú ustanovenia osobitného predpisu.126)

odvolávka 126 je § 79 563/2009 Daňový poriadok

v definíciách základných pojmoch v 595/2003 Zo DP je uvedená aj:
§ 2 ods. u)
preddavkom na daň povinná platba na daň, ktorá sa platí v priebehu zdaňovacieho obdobia, ak skutočná výška dane za toto obdobie nie je ešte známa,

v definíciách základných pojmoch 563/2009

b)
daňou daň podľa osobitných predpisov1) vrátane úroku z omeškania, úroku a pokuty podľa tohto zákona alebo osobitných predpisov2) a miestny poplatok za komunálne odpady a drobné stavebné odpady podľa osobitného predpisu,3)


d)
daňovým preplatkom suma platby, ktorá prevyšuje splatnú daň,

§ 79
2)
Ak nemožno daňový preplatok použiť podľa odseku 1 alebo uplatniť postup podľa odseku 9 alebo odseku 10, správca dane na žiadosť daňového subjektu preúčtuje daňový preplatok na nesplatný preddavok na daň, inak daňový preplatok vráti v lehote do 30 dní od doručenia žiadosti o jeho vrátenie, ak je väčší ako 5 eur; daňový preplatok na dani z príjmov a na dani z motorových vozidiel za príslušné zdaňovacie obdobie sa vráti najskôr po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania podľa osobitných predpisov,44) najneskôr však do 40 dní odo dňa vzniku daňového preplatku. Ak správca dane žiadosti o vrátenie preplatku vyhovie v plnom rozsahu, správca dane rozhodnutie nevydáva.


Z akeho dôvodu nemôžem požiadať o preúčtovanie preddavku na daň , ktorého povinnosť úhrady po podaní DP nevznikla?
Na druhej strane ak by som nežiadala a neuhradila DPH vo výške preddavku, tak či tak ho správca dane v zmysle §55 použije tenti na úhradu DPH? nie?

Ďakujem.
Consultix
22.07.16,14:01
Skusim to zhrnut, ci som dobre pochopil...
Podla DP 2014 ste mali platit preddavky. Kedze DP 2015 ste podali po tomto termine, tak bol preddavok zaplateny aj piaty krat za 2016Q1. Nasledne Vam za 2015 vysla danova povinnos < 2500, takze v 2016Q2-Q4 preddavky platit nebudete.
Ak vyssie uvedene, tak potom sa jedna o danovu povinnost, ktora v case splatnsti bola opodstatnena a opravnena (kedze nebolo podane este DP za dalsie zdanovacie obdobie). Tato platba sa eviduje ako preddavok, a to ze nemate povinnost platit preddavok nema retroaktivny ucinok na Q1, takze to bola riadne uhradena danova povinnost a nie je to preplatok. Ak by sa to aj preuctovalo v prospech inej dane, obnovi sa neuhradeny zavazok na salde uctu dane z prijmov z titulu predavku za 2015Q1. Neviem, ci vobec je mozne poziadat o preuctovanie, ale ak by bolo mozne, nastane uvedena situacia, teda nic nevyriesite.
Plati to aj opacne. Ak by ste z roku 2014 nemali povinnost preddavkov v roku 2015, ale za DP 2015 vznikne povinnost preddavkov v roku 2016 a DP 2015 bolo podane v predlzenej lehote po 31.03., tak platis preddavky az od 2016Q2.
Consultix
22.07.16,14:02
K poslednej otazke: Spravca dane by vymahal DPH. nakolko na ziadnom ucte nemas evidovany preplatok.
Sarlotka
22.07.16,15:29
dakujem, mne ide o situáciu, áno v zmysle § 42 ods. 7, do lehoty na podanie DP platím preddavky podľa poslednej známej povinnosti, čiže som uhradila preddavok 1Q2016
na druhej strane mi povinnosť platiť preddavky nevznikla a § 42. ods 9 "...Ak sú zaplatené preddavky na daň vyššie, použijú sa na budúce preddavky alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia. Na postup správcu dane pri vrátení preddavkov na daň na základe žiadosti daňovníka sa použijú ustanovenia osobitného predpisu.126)" ciže môžem si ich vyžiadať a preto nerozumiem prečo nemôžem žiadať o zúčtovanie s inou daňou...
ak by som neplatila preddavky v roku 2015 (na základe DP 2014) , a v roku 2016 na základe DP 2015 povinnost vznikne, predsa platim preddavky už od 1Q2016 rozdiel doplatím k 30.4.2016 (ak nie som novovzniknutý subjekt §42 ods 8, vtedy do 31.3.2016)
Sarlotka
22.07.16,15:32
ak si preddavok za 1Q2016 vypýtam tak mi ho vrátia... správca dane samozrejme by nepreuctoval dan ktorú nie je opravnený preuctovať v zmysle danoveho poriadku... len nerozumiem preco nemozem tento preddavok preuctovat ale len vyziadat... neviem to pochopit... spravkyna mi to tiez nevie vysvetlit, povedala, ze mozme preuctovat len preplatok z DPPO 2015
Consultix
22.07.16,15:35
Som toho nazoru, ze povinnost preddavku Ti ale vznikla, a to za 5 stvrtrokov. 2015Q1-2016Q1.
Ustanovenie, ktore spominas by sa aplikoval v pripade, ak by si mala povinnost preddavku 1000 EUR, ale ty by si zaplatila 2000. Potom by sa to bralo ako uhrada buduceho preddavku.
Priznam sa, ze som si teraz zakon explicitne nestudoval, ale ak ma pamat neklame, tak sa to vyklada takto. A az keby sa nasledne zistilo, ze za Q2 nemas uz povinnost ale v Q1 si zaplatila dvojnasobok (podla vyssieho prikladu nie 1000, ale 2000), tak by ten preplatok, ktory sa nepouzije na buduce preddavky (lebo uz nie je povinnost v Q2) bol zapocitatelny voci inej danovej povinnosti.
Sarlotka
22.07.16,15:59
no ja uz tomu vobec nerozumiem :D