Kika69
21.07.16,20:55
Pekný večer prajem!

Milí poraďáci poprosila by som Vás pomoc. Je podľa vás správne fakturovať nájom poľovníckeho práva v krajine EÚ bez DPH s prenosom daňovej povinnosti na príjemcu služby? Poskytovateľ služby z Maďarska aj príjemca služby na Slovensku sú platiteľmi DPH. V zmluve by bolo dohodnuté právo poľovania v poľovníckom revíri. Podľa môjho názoru by sa mal uplatniť par. 16 ods. 1 podľa ktorého:
(1) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na prípravu a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.

Čítala som aj metodický pokyn k uplatneniu DPH pri službách vzťahujúcich sa na nehnuteľnosť z januára 2013, kde je spomínaný podobný prípad, ktorý riešil Súdny dvor EÚ a jednalo sa o právo chytania rýb, ktorý bol uzavretý tiež ako služba, ktorá sa zdaňuje podľa par. 16 ods. 1, teda miestom dodania služby je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
/https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Metodicke_pokyny/Nepriame_dane/2013/2013_01_09_dph.pdf/

Aký je váš názor je správne vystavená faktúra od maďarského dodávateľa keď je bez DPH? Ďakujem vám vopred za pomoc.
JankaO
21.07.16,19:17
V našom zákone o DPH v § 9/1b je uvedené, že právo užívať hmotný majetok je služba. Keďže je to služba, tak miesto jej dodania sa určuje podľa § 15, alebo 16. Poľovnícke právo je vymedzené presne určeným úsekom na pozemku-čiže sa viaže ku konkrétnej nehnuteľnosti, a teda sa postupuje podľa § 16/1. Toto by platilo, ak by právo poskytol platiteľ SR.... Ako to je v maďarskom zákone, netuším. Treba zistiť, či aj u nich je právo na užívanie nehnuteľnosti tiež definované ako služba a potom by sa postupovalo obdobne, ako podľa legisl. SR.
Kika69
21.07.16,19:26
Ďakujem za odpoveď.
Kika69
21.07.16,19:33
Len môžem teraz uplatniť samozdanenie, keď mám faktúru s prenosom daňovej povinnosti?