michaela1111
23.06.06,17:01
Dobry den,
chcela by som Vas poprosit o radu ohladom stravneho. Mam doslu fakturu, ktoru nam fakturoval ubytovacia jednotka /hotel/, kde boli nasi zamestnanci na skoleni pocas dvoch dni. Je tam rozpis, presne kolko platime za ich ranajky, obedy, vecere. Cize nasi zamestnanci si nerobia
cestovne prikazy, pretoze uz nemaju narok na diety, takze vo fakture by
som to zauctovala na 512 /tak ako by som to uctovala na cest.prikaze/.
Ale dodavatel nam fakturuje toto stravne s DPH. A moja otazka je, ci si dan mozeme uplatnit, alebo nie.
Za odpovede Vam vopred dakujem.
ALBO
26.06.06,07:01
Ak by to bola Fa za ubytovanie povedala by som jednoznačne ano, to je ten problém či je fa Fa na firmu alebo zamestnanca. Ak na Fy je nárok ak na zamestnanca- vtedy neni nárok.
Čo sa týka obedov , zas keď je to Fa na FY , tak by nárok mohol byť. Sú to ale obedy pre zamestnancov. Otázka je , či to je na podnikanie. Ale zas je to uznaný daňový náklad, takže - ano nárok na odpočet.
Posúvam na diskusiu.
ALDA
26.06.06,07:07
Ak sa jedná o školenie, podľa mňa áno- odpočet dph.
michaela1111
26.06.06,09:32
A este som sa chcela spytat, co ak suma za ranajky , obed, veceru,
presahuje danu sadzbu 208 SKK, co je vlastne dana pri tuzemskych prac.cestach. Zvysok by mal ist na nedanove naklady?
dakujem
Chobot
26.06.06,10:25
A este som sa chcela spytat, co ak suma za ranajky , obed, veceru,
presahuje danu sadzbu 208 SKK, co je vlastne dana pri tuzemskych prac.cestach. Zvysok by mal ist na nedanove naklady?
dakujem

Skús trochu bližšie popísať situáciu, resp. cestu. Bolo to celé podujatie v hoteli a v rámci toho boli obedy? Bolo to školenie alebo len pobyt v hoteli?Boli obedy a večere súčasťou školenia? Bolo len tak, že oni v tom hoteli bývali a chodili tam na stravu, ktorú si mali podľa správnosti platiť v hotovosti, ale dali si ju písať na izbu? A na konci im vystavili účet za izbu s obedami?

Treba to posudzovať podľa konkrétnej situácie. Mne sa však zdá, že oni si nechali písať účet na izbu, pričom sa mohli kdedoľvek inde stravovať. V takomto prípade by som im ako náklad za služobnú cestu uznal len cenu ubytovania, prípadne raňajok, ak to bolo súčasťou ubytovania, dal by som im stravné 208 SKK a to čo bolo za stravu navyše, pôjde z ich vrecka.

Si predstav, že by dostali 208 SKK stravné, išli by niekde inde na večeru za 400 sK a priniesli by ti bloček. Tiež by si to nedávala na firmu, ale povedala by si im, nech si bloček strčia za klobúk, nie?
michaela1111
26.06.06,16:59
Bolo to skolenie, ktore sa konalo od piatka vecera do nedele vecera. Konalo sa v hoteli, kde bola prenajata konfer.miestnost. Bolo nam vyfakturovane ubytovanie, prenajom konf.miestnosti a stravne, ktore bolo v prilohe prehladne rozdelene na ranajky, obedy, vecere. Firma nema problem zaplatit celu fakturu, pretoze ona tam vyslala nasich zamestnancov. Takze zamestnanci si nebudu urcite nic platit. Stravu mali vsetci rovnaku, ktoru im zajednala firma. Len suma ranajok, obedov a vecier na jedneho cloveku za jeden den presahuje tych 208 skk.Tak ja by som asi zauctovala toto stravne do vysky 208 skk do nakladov, kde si uplatnime i DPH, a zvysok by som dala do nedanovych nakladov.
Chobot
27.06.06,06:44
Bolo to skolenie, ktore sa konalo od piatka vecera do nedele vecera. Konalo sa v hoteli, kde bola prenajata konfer.miestnost. Bolo nam vyfakturovane ubytovanie, prenajom konf.miestnosti a stravne, ktore bolo v prilohe prehladne rozdelene na ranajky, obedy, vecere. Firma nema problem zaplatit celu fakturu, pretoze ona tam vyslala nasich zamestnancov. Takze zamestnanci si nebudu urcite nic platit. Stravu mali vsetci rovnaku, ktoru im zajednala firma. Len suma ranajok, obedov a vecier na jedneho cloveku za jeden den presahuje tych 208 skk.Tak ja by som asi zauctovala toto stravne do vysky 208 skk do nakladov, kde si uplatnime i DPH, a zvysok by som dala do nedanovych nakladov.

Tak v tomto prípade by som to dal celé do nákladov ako uvádza alda, lebo to bolo súčasťou školenia. Oni nemali možnosť ísť sa stravovať inde, tie obedy a večere vyzerajú byť ako organizované firmou, ktorá robila školenie. Vtedy zamestnanec nemôže za to, že náklady na stravu sú vyššie, než tých 208 sKK.

Na druhej strane však zamestnancom bude krátený nárok na stravné o 100%, lebo mali preukázateľne počas školenia zabezpečenú stravu v plnom rozsahu.
PetraB
28.06.06,13:15
Riešila som nedávno presne tú istú situáciu. Nenašla som jednoznačnú odpoveď. Napr. zák. o cetovných náhradách rieši problém, ak má zamestnanec v cene ubytovania aj raňajky, kráti sa mu stravné a cena za ubytovanie ide celá do nákladov. Prípad, že celé stravné bolo zabezpečené organizáciou som z hľadiska opatrnosti riešila ako je vyššie uvedené do výšky 208,-Sk do nákladov. Alikvotne k tomu nárok na odpočet DPH. Otázkou ešte zostáva, či je možné si uplatniť DPH zo základu 208,- alebo zo základu 174,80.