Katerine
22.07.16,06:49
Pri objednávke odberateľa nad 250€, mu dávame zadarmo určitý tovar, viete mi poradiť ako to mame správne fakturovať?
Consultix
22.07.16,06:41
Ak mu to date zadarmo, je to dar. Takze napriklad nevznuka narok na odpocet DPH z takehoto tovaru/materialu.
Vyfakturujte mu to aspon za jeden cent, aby to nebolo bezodplatne dodanie. Odporucam mat pisomne podmienky tejto akcie zalozene do buducna, aby ich bolo mozne predlozit v pripade kontroly a obhajit predaj pod nakupnu cenu.
Pripadne pouvazovat nad moznostou poskytnutia bezplatnej obchodnej vzorky (vid ZoDP).
Katerine
27.07.16,15:27
bolo by v poriadku ak by som tovar na fakture uviedla v beznej cene a nakoniec na fakturu uviedla zlavu v tejto cene?
KEJKA
27.07.16,15:36
Katerine (Dnes 18:27) bolo by v poriadku ak by som tovar na fakture uviedla v beznej cene a nakoniec na fakturu uviedla zlavu v tejto cene?
áno, je to riešenie, bežne sa s tým stretávam.
Aj tovar "zadarmo" pokiaľ je v súlade s obchodnými podmienkami, nepovažujem za dar. Je to bonus = zľava vo forme vecného plnenia. Takže nárok na odpočítanie DPH sa nestráca.
Consultix
27.07.16,16:23
Ano, ak zlavu uplatnis na fakturu ako celok, nie na konkretny tovar, nakolk podla mojho nazoru by islo tiez o bezodplatne plnenie.
Ale ak sa bude zlava (vo vyske bonusu) uplatnovat z celeho objemu faktury, tak sa ma za to, ze sa uplatnila na kazdu polozku rovnomerne, nedochadza teda k bezodplatnemu plneniu.