Kika5991
22.07.16,10:07
Chcela by som sa spytať či mi vie niekto poradiť. Momentálne som zamestnaná iba 3 dni, no zistila som že musím ísť na dlhšiu PN, z čoho mi v Soc poist. vypočítajú dávku??? Predtým som bola 4 mesiace nezamestnaná, a predtým som bola zamestnaná vyše rok a pol. Niekde som čítala že by to malo byť 50% všeobecného vymeriavacieho základu, ktorý platil v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti, čiže minulý rok keď som bola zamestnaná?????
Katy a R
22.07.16,09:11
kika - okolo výpočtu tvojej nemocenskej dávky všeobecný vymeriavací základ ani len nepôjde;)
V tvojom prípade predpokladám sa použije tvoj VZ z minulého roku (ak teda spĺňaš podmienky?), resp ešte prichádza do úvahy pravdepodobný VZ (kebyže tam máš málo dní)
Pozri si presne §54 ... aj 57
a ešte doplním- nech to máš celé. prvých 10 dní ti platí za-ľ náhradu mzdy - a tú ti počíta z terajšieho platu - viď zák 462, a tiež si treba pozrieť, či nemáte náhodou v KZ niečo navyše;))
Kika5991
22.07.16,10:39
Dakujem, takže ak to spravne chápem tak teta zo Soc. poist. zavola zamestnavatelovi a spyta sa na pradepodobny VZ a z toho to vypočítaju?? Je to tak?? Podmienku byť zamestnaná v 270 dní v posledných 2 rokoch splnam.
Katy a R
22.07.16,13:31
tebe netreba mať 270 dní ... a pravdepodobný VZ sa použije len v prípade, ak v minulom roku máš málo dní - trošku si to naštuduj - popozeraj tu témy okolo nemocenskej dávky, zákony sú hore (nie si nováčik;))