Iwett
22.07.16,12:51
Dobrý deň,
mám kúpnu zmluvu na predaj automobilu na 38000,-€, ktorá obsahuje aj DPH a k nej faktúru k prijatej platbe na 3000,-€. Môžem si uplatniť DPH z celej čiastky na kúpnej zmluve, alebo len z faktúry k prijatej platbe?
Tweety
22.07.16,10:55
Ak má KZ všetky náležitosti faktúry, potom môžeš uplatniť nárok na odpočet dph.
Iwett
22.07.16,12:29
Aj ja si to myslím, len ma pletie tá faktúra k prijatej platbe...
Consultix
22.07.16,14:08
Ak dobre chapem, tak Ta metie to, ze aku cast DPH odpocitat z ktoreho dokladu. Kedze cast, ktora je na vyuctovani DPH zo zalohy je zahrnuta aj v samotnej zmluve...
Ak mas v zmluve (okrem ostatnych nalezitosti faktury) vycislene len DPH z celej sumy a nie zostatok zakladu a DPH po odpocitani zaplatenej zalohy (co je bezne, kedze zmluva sa vyhotovuje ako prva, potom uhrada zalohy, nasledne FA na DPH k zalohe a az potom dodanie). Tak som skor toho nazoru, ze najprv bol datum dodania zalohy, takze z toho sa odpocita DPH tak, ako bolo na fakture k zalohe. Nasledne bolo dodanie tovaru samotneho, takze vznika narok na odpocet, kedze doslo k nadobudnutiu minimalne ekonomickeho vlastnictva a nasledne k zaradeniu, takze by sam mal odpocitat zvysok DPH. A zaujima ma nazor kolegov, o co sa budeme opierat, ked odpocitavame len cast z toho, co realne je na fakture...
Iwett
22.07.16,15:03
No práve to ma metie, že je kúpna zmluva je na celú sumu, mal by byť nárok na odpočet. Na kúpnej zmluve je záloha 0,-€ a až potom je faktúra prijatej platbe na zálohu 3000,-€ Tak neviem, či si môžem odrátať celú sumu z kúpnej zmluvy alebo len zo zálohy.
A kúpna zmluva predsa nieje predfaktúra aby sa k nej vystavovali faktúry k prijatej platbe.
Consultix
22.07.16,15:07
Zo zmluvy ale nevznika ani danova povinnost, ani narok na odpocet, kym nedojde k dodaniu.
Ale ak su naplnene zakonne podmienky, tak z prijatej faktury moze medzicasom vzniknut danova povinnost.
Osobne by som asi odpocital z faktury to, co tam je a zo zmluvy zvysok, podla datumu dodania. Ak by nebol KV, tak by som to neriesil, ale tem by sa to malo stretnut (ale na zakalde coho, ak nevieme ake cislo faktury uvedie dodavatel z titulu zmluvy),,,
Iwett
22.07.16,15:38
Ďakujem, aj ja to asi tak urobím, ale metie ma, že kúpna zmluva obsahuje všetky náležitosti faktúry, prečo potom nieje nárok na odpočet. Keby vystavili faktúru, tak je nárok a na základe kúpnej zmluvy nárok nieje? Žeby kúpna zmluva aj keď obsahuje všetky náležitosti nebola faktúrou, lebo nie tovar dodaný? A faktúru vystavia až po dodaní? Asi to bude tak. Že by to auto ešte nemal? Neviem sa mu dovolať, dovolenkuje.
Iwett
23.07.16,13:39
Tak som sa dopátrala, auto ešte fyzicky nemá... tak uplatním dph len zo zálohy.Som sa s tým ešte nestretla, myslela so, že auto kúpil.
Ďakujem
Consultix
25.07.16,07:47
Takto to uz dava logiku, lebo som toho nazoru, ze aj ked zmluva splna nalezitosti faktury, chyba este podstatna podmienka: dodanie.
Predpokladam, ze dodvatel vystavi po celkovom dodani klasicku fakturu aj na zvysok.