Eva Kacianová Karáčová
22.07.16,17:44
V autobazáre sme dňa 16.7. kúpili osobné auto. Zistili sme, že auto od 21.6.2016 nemá povinné zmluvné poistenie. Dneska som auto poistila, samozrejme, až s dnešným dátumom, keďže spätne sa vraj nedá. Hrozí nejaká pokuta, prípadne, dá sa to nejako dať do poriadku, aby nás nenaháňali úrady?
Auto ešte nie je odhlásené z pôvodného majiteľa, máme len kúpnu zmluvu s bazárom. Ale samozrejme, do prehlásenia chceme na aute jazdiť.
avalik
22.07.16,15:55
misoft
22.07.16,19:55
http://www.minv.sk/?zmena-drzitela-prepis-v-okrese
Pokiaľ je ešte písané na pôvodného majiteľa - s nezaplateným PZP bude mať problémy on.
viktorviktor
24.07.16,10:47
nech sa stará poisťovňa a pôvodný majiteľ, zrušiť poistenie možno iba, /okrem ďalších uvedených dôvodov /
§ 9
Zánik poistenia zodpovednosti
(1) Poistenie zodpovednosti okrem dôvodov ustanovených osobitným predpisom (§ 800 a 802 Občianskeho zákonníka) zaniká

b) zápisom prevodu držby motorového vozidla na inú osobu v evidencii vozidiel,6a)
bubkoch
24.07.16,13:06
ako si mohla uzatvorit PZP na auto ktore este nie je odhlasene na policii na teba ? nic take si nemohla ale ani NEMUSELA robit ...
misoft
24.07.16,13:26
Ale mohla, mohla! A prečo?
Pokiaľ ideš vozidlo prihlásiť, prehlásiť - musí už mať PZP! A akonáhle sa vozidlo prihlási/prehlási - už je poistené novým majiteľom. A starý potom len ide do poisťovne a na základe odhlásenia vozidla PZP ukončí!
Ale to by musela (a to nevieme) po uzatvorení PZP ísť vykonať ten právny úkon na DI (hneď, o jeden-dva dni).
bubkoch
24.07.16,13:51
citaj poriadne a netrep ... auto nie je ODHLASENE ... a PZP musis mat ked ides auto PRIHLASIT ... ale pokial auto nie je odhlasene, nie je tvoje, a ani nemusis ziadne PZP uzatvarat, pretoze do dna odhlasenia ma povinnost maz uzatvorene a platit PZP stary majitel
avalik
24.07.16,13:55
bubkoch, co je neuzitocne na mojej odpovedi?
Eva Kacianová Karáčová
24.07.16,15:25
pzp je uzavreté na vin číslo..
bubkoch
24.07.16,15:39
a ?
povinnost uzavriet PZP ma ten, kto je zapisany v dokladoch ako drzitel, alebo ten, na koho bolo auto odhlasene ... ty nie si ani jedna z tychto osob
Žabinka
24.07.16,15:46
žiadna pokuta ti nehrozí..
nevadí že auto ešte nie je odhlásené, môžeš na ňom kľudne jazdiť aj s tvojim pzp..
bubkoch
24.07.16,16:25
mas pocit ze tvoja odvpoved je uzitocna, ked namiesto konkretnej odpovede na otazku das link na cely zakon ? co ma chudak s tym zakonom robit ? ludia nevedia citat zakony, pretoze nerozumeju pravnickej terminologii ani vetnym konstrukciam v §, clovek tu ocakava konkretnu odpoved na konkretny problem, ten zakon si mohla vyhladat aj precitat sama keby mala pocit ze jej to pomoze ...
avalik
24.07.16,16:32
nehadz vsetkych do jedneho vreca
ak ty nevies citat zakon, tak sa pytaj ... nikomu este neuskodilo precitat si zakon ;)
misoft
24.07.16,17:15
Dúfam, že si riadne čítal, čo som písal. Pokiaľ sa chystá vozidlo prihlásiť..... t.z. pred zápisom už musí mať PZP. Aj som to spomenul - ak ide v ten deň, zajtra, pozajtra....
Pozri sa TY na stránku MV! Tam to máš jasne napísané (aspoň dúfam, že chápeš písaný text...)..
pavol54
24.07.16,17:24
presne tak
bubkoch
24.07.16,19:31
misoft ty na com slapes ? ved jasne pisem ze PZP musi mat pred prihlasenim ... ale to auto este nie je odhlasene, to znamena ze PZP musi mnaz uzavrete a zaplatene povodny majitel, predavajuci ! comu nerozumies ??? ona nema co uzatvarat PZP ked auto stale patri predavajucemu ... ona moze a ma uzavriet PZP az ked predavajuci auto odhlasi ... ci ti to mam napisat po madarsky ?
pavol54
25.07.16,05:58
bubko nemáš pravdu, pred vstupom do evidencie vozidiel musíš mať uzavretú pzp inak sa s tebou ani baviť nebudú a to je jedno či prihlasuješ nové(ešte značka nieje) alebo prehlasuješ staré a u starých musíš mať ešte aj evidenčnú kontrolu od STK ak je platná STK menej ako polovicu doby do ďalšej, či ho starý odhlási to už políciu netrápi
bubkoch
25.07.16,06:12
chlapi neebe vam ? ved citajte poriadne !
kde pisem ze PZP nemusis mat pred prihlasenim ? kde ?
ja pisem ze PZP DO DNA ODHLASENIA auta ma povinnost uzavriet a platit stary majitel, nie kupujuci ! co je na tom nejasne ?
autorka otazky pise ze auto nie je este odhlasene, t.j. nemala co uzatvarat PZP
teraz v podstate uzavrela PZP za predavajuceho a po odhlaseni auta na policii automaticky zo zakona PZP zanikne a pred prihlasenim auta na seba bude musiet uzavriet OPAT nove PZP ...
Žabinka
25.07.16,06:28
ja nikde nevidím napísané, že pzp uzavrela za predávajúceho, ale že auto poistila na vin.. mne z toho vyplýva, že pzp uzavrela na svoje meno, keďže auto prevzala, a asi na ňom aj jazdí.. a tak by to aj malo byť, automaticky pri prebratí auta, nezávisle od toho či je odhlásené alebo nie, keď auto používa nový majiteľ, nemá čo jazdiť na pzp pôvodného majiteľa, ale na svoje pzp.. keď spôsobí nehodu, prečo má znášať následky pôvodný majiteľ, ktorý auto predal, ale ešte neodhlásil? hovadina.. mimochodom, u nás na DI na to policajti upozorňujú..
bubkoch
25.07.16,09:14
doporucoval by som ti nevyjadrovat sa k veciam o ktorych nemas sajnu, vyhnes sa pisaniu nezmyslov ... vazne ... vyssie som citoval zakon, ktory jasne hovori ze do dna ODHLASENIA je povinny mat uzavrete PZP stary majitel, bez ohladu na to kto na aute jazdi ...
podla teba, ked kupim auto, hned v ten den mam uzavriet PZP ? a ked stary majitel odhlasi auto o 2 tyzdne, tak 2 tyzdne bude mat auto 2 PZP zmluvy ? nezmysel ... stara PZP zmluva automaticky, zo zakona konci dnom odhlasenia, AZ NASLEDUJUCI DEN po odhlaseni moze a musi NOVY majitel uzavriet nove PZP
Katy a R
25.07.16,09:36
bubkoch .. keby si pozrel na SKP - tak tam bežne nájdeš autá, ktoré majú súbežne 2 zmluvy (trebárs pár dní) ... je to zrejme v prípadoch predaja cez bazár? A neznamená to, že nový majiteľ musí uzavrieť PZP len keď tá stará skončí, inak by to mal neplatné. tá jeho nová zmluva normálne platí. (samozrejme, sú to peniažky navyše) .
A okrem toho - toto je úplne iný prípad - PZP nie je súbežné :)
Žabinka
25.07.16,09:55
bubkoch, odborník na všetko, si ma pobavil.. odhliadnuc od toho že 15 rokov predávam autá a aj ich poisťujem, rešpektujem tvoj názor.. ale nesúhlasím s nim.. mám autá poistené v rámci rámcovej zmluvy, kde je výslovne v jednom bode uvedené, že autá sa môžu pohybovať len na stk, políciu, predvádzaciu jazdu.. takže keď si zákazník kúpi auto, MUSÍ si ho poistiť, ja nebudem zaňho a za jeho vodičské schopnosti preberať zodpovednosť..
Žabinka
25.07.16,10:29
a ešte doplním.. zadávateľka kúpila auto v autobazáre, ktorý pri odkúpení vozidla mohol toto vozidlo tiež zaradiť do rámcovej zmluvy.. evidencia sa robí mesiac spätne, takže na internete na stránke skp sa konkrétne vozidlo nemusí objaviť hneď.. podrobnosti nevieme.. kupujúca si vozidlo poistila, nič tým neporušila, a tým je hádam jej otázka zodpovedaná.. po prihlásení vozidla na jej údaje doplní v poisťovni ŠPZ a číslo OEV, a hotovo..
bubkoch
25.07.16,10:40
ja mam svoj nazor podoprety citaciou zakona, ty len svojimi domnienkami ci prikladmi uplne mimo rieseneho problemu ... ale kludne si minuskuj dalej
Žabinka
25.07.16,10:46
možno ťa to prekvapí, ale ja som ti mínusku nedala..;) ked som raz napísala že tvoj názor rešpektujem, tak si neprotirečím udeľovaním dákej smiešnej mínusky..;)
Katy a R
25.07.16,10:55
- hneď v § 3 sa píše, že kto má POVINNOSŤ uzavrieť PZP - a zadávateľka kúpila auto 16.7 (je majiteľkou) . :)