BENZ30
22.07.16,21:49
Rekonštruovali sme strechu chalupy a teraz som zisitl, že sa tam usadil tento hmyz (obrázok). Z diaľky vyzerá ako veľká mucha a zblízka je vidieť okrem čierneho sfarbenia aj pásiky ako má osa. Aj to pichá. Mi normálne navrela noha.
Biolit na to neúčinkoval.

http://leteckaposta.cz/336366161
bodliak
22.07.16,20:06
A prečo likvidovať?
BENZ30
22.07.16,20:07
kludne si ho prídi zobrať.
Chobot
22.07.16,20:57
Vyzerá to na čmeliaka. Neporadím, ako ho zlikvidovať. Veď odletí sám. Či koľko ich tam máš?
arizona
23.07.16,05:34
Fotky su dost zle, tazko povedat co to je.

Ale preco hned vsetko zive okolo nas likvidovat? Pokial si ho nebudes vsimat a drazdit, da ti pokoj
pavol54
23.07.16,07:09
také dobré osie alebo sršnie hniezdo niekde čo najbližšie pri chodníku a pod., tiež nie je na zahodenie, najmä ak má alergik pri sebe balíček prvej pomoci. aj medveď jano bol neškodný prečo ho museli odfláknuť, nás je sedem miliárd a ich je menej
BENZ30
23.07.16,07:57
Ešte doplním: sú tam toho stovky a my (okrem mňa) sme vysoko alergický nausťipnutie. Ja mávam len slabšie reakcie. Rozožralo mi to úplne montážnu penu, čo som mal zaizolované podhľady. Čmeliak to nie je. Niekto mi vravel o nejakom "mumákovi". Nemôžeme ani na poval ísť, lebo to bleskovo útočí na svetlo.
BENZ30
23.07.16,08:32
je ich príliš veľa a už sú aj v dome všade.
Terezia13
23.07.16,08:56
Je to určite čmeliak, ľudovo im hovoria "mumáci. Čmeliaky sú sfarbené rôzne a je ich viac druhov. Fotka je nekvalitná, ale sú to čmeliaky. Odporúčam zvolať včelára a ten ich dokáže zlikvidovať. Alebo druhá možnosť počkať do jesene, kolónia sa zmenši a tak odstrániť hniezdo, hniezda.
BENZ30
23.07.16,09:01
OK, hniezda sú hlboko vnútri v povale strechy. Nie je možnosť k nim mať prístup.
arizona
23.07.16,10:01
Mne sa to teda nezda, ze by cmeliaci,ci mumaci boli agresivni. Cmeliaci su velmi uzitocni na zahradach,kvoli opelovaniu. My im narocky nechavame pas nekosenej travy v zahrade,s kvitnucimi kvetmi,kde su ich cele roje. Chodim casto tesne okolo nich,nikdy nezautocili. Tiez v streche zahradneho domceka maju "nasi"cmeliaci dlhorocne hniezdo.Tesne vedla mame terasu,kde casto sedavame.Tiez za cele roky nikoho nepostipali,hoci chodime,ci sedime blizko nich...
Terezia13
23.07.16,13:14
my sme mali tak sršne, hlavou som vždy "trčala" do ich smeru letu, likvidovali sme ich ťapkami na muchy a sprayom proti lietajúcemu hmyzu, napočítali sme ich cca 750, trvalo to ale asi mesiac, kým sa nám ich podarilo zlikvidovať, pri postrekovaní sme mali na hlave väčšinou včelársky klobúk a dobre je si chrániť aj ruku rukavicou, ak by začalo naraz útočíť viac jedincov
vicktor
26.07.16,12:56
Ak ich je velmi vela, treba zavolat likvidacnu firmu. Ja by som ich na streche nechal, neverim ze biolit a kadejake ine spreje su pre hmyz neskodne (v interieri).
Alebo ich mozes nalakat na nejaku maskrtu (sladku hrusku na tanieri a ten na doske, prikryt ich hrncom a vyniest do zahrady.
pepsikova
26.07.16,15:03
..ja som tak mala v diere pod strechou takú nálož dákych potvor, otravovali a tak som na palicu pripevnila tenký plát polystyrenu a zapálila, pritisla ku diere -aby mali možnosť úniku, ak by chceli a oni hnusoby povylietali, smrad ich vyduril..a odvtedy je pokoj..