timejka200
25.07.16,08:19
Dobrý deň

mám faktúru , na ktorej je napísané že bola uhradená dobierkou. CHýba mi však doklad o úhrade . Faktúra je už z marca 2016. Robím externe učto tak neviem ako ten doklad získať. Volala som aj do tej spoločnosti ale oni nám nevystavia doklad keďže to bolo hradené dobierkou.
kuravesele
25.07.16,06:24
Aspoň by som požiadala danú spoločnosť, nech mi potvrdia písomne, že to bolo uhradené dobierkou...že voči Vašej firme nie je nedoplatok na túto FA.
Žabinka
25.07.16,06:30
majiteľ firmy musí požiadať poštu, alebo kto bol doručovateľ, o vystavenie dokladu o úhrade.. asi pred mesiacom sa to tu rozoberalo, pohľadaj..
http://www.porada.sk/t286063-dobierka-chybajuci-doklad-od-slovenskej-posty.html#post2869292
Dav
25.07.16,06:34
Ak je na faktúre napísaný spôsob úhrady-dobierkou, tak by som to zaúčtovala ako zaplatené. Doklad o úhrade treba žiadať z pošty alebo od kuriéra pri preberaní dobierky, čo externá účtovníčka nevie ovplyvniť. A podnikateľa by som upozornila, aby si uvedomil, že doklad o platbe je dôležitý.
timejka200
25.07.16,07:25
volala som do tej spoločnosti - je na faktúre uvedené že zaplatené dobierkou ..tak si tam dám poznámku v prípade kontroly....zaplatené to bolo a normálne to aj zaúčtujem.
Consultix
25.07.16,07:40
Na zaklade coho to zauctujes? Konatelovho dobreho slova? Par, 32 ods. 1 pism. a) nebude naplnene a podla mojho nazoru sa nedan aplikovat ani pism. b), nakolko priamo z faktury nevyplyva, ze dobierku uhradila spolocnost z vlastnych zdrojov, molho dost uhradenim dobierky trtou stranou k prevzatiu zavazku.
timejka200
25.07.16,07:51
na faktúre je uvedené faktúra bola uhradená dobierkou - neuhrázať
Dav
25.07.16,08:14
K faktúre bude priložený interný výdavkový doklad o úhrade = výdaji peňazí z pokladne firmy a inventúrou pokladne bude preukázateľný stav peňažných prostriedkov - a že k úbytku z titulu úhrady mohlo dôjsť a došlo. A ak predmet, kupovaný na dobierku, bude napríklad firemná tlačiareň, nebude ani pochybenie o tom, čo bolo kúpené a kde to je umiestnené. Netvrdím, že každá platba dobierkou má byť takto riešená, ale výnimočne môže byť použitý aj tento spôsob. Správnosť posúdi daňová kontrola, ktorej sa nemusí páčiť úplne kóšer faktúra s dokladom o úhrade - ale s farbou do tlačiarne takého typu, ktorá sa v majetku nenachádza. O čom účtovníčka, najmä externá a každý rok iná, nemusí mať vôbec vedomosť.
timejka200
25.07.16,08:20
nakupovalo sa oblečenie do predajne s textilom -
Consultix
25.07.16,08:35
Logicky suhlasim, a prave Vasa argumentacia s odkazom na text na fakture je to pism. b).
Ale: To ze faktura bola uhradena dobierkou este priemo neurcujem ze bola uhradena zo zdrojov spolocnosti. Mohla tu uhradit zamestnankyna na prevadzke, ked prieisil kurier z vlastnych zdrojov, alebo konatel z vlastnych zdrojov a nikdy na to nebol pouzite financie firmy. V tom pripade by to malo ostat nuhradene a casom dodanene, - Z pohladu zakona :) Vieme, ze prax je ina a pokladna je u vacsiny bohuzial len prilohouk harrymu pottrerovi....
Dav
25.07.16,09:15
Consultix, ale to sa aj na Rokforte učia až v rámci MLOKov..
timejka200
26.07.16,06:57
asi tak :)
Žabinka
26.07.16,06:58
oli..:D
Consultix
26.07.16,07:44
Jajj, ja by som im ten Nibus2000 spod zadku vytrhol a niektorych podnikatelov a "kolegov" s tym dal do parady :)