nmoncsi7
25.07.16,10:39
Dobrý deň,

Zatiaľ som tak vedela že keď napr. občan pracuje na základe Zmluvy o dielo tak takto dosiahnutý príjem je od dane oslobodnený do 500 Eur.

V tomto článku na stránke https://www.financnasprava.sk/sk/pre-media/novinky/archiv-noviniek/detail-novinky/_zdan-prilez-prijmov-ts/bc som ale čítala že: "fyzickej osobe plynie príjem z príležitostnej činnosti vtedy, ak sa sama rozhodne vykonať určitú činnosť, a to bez zmluvne dohodnutej povinnosti, ktorú by jej určila alebo prikázala iná osoba. Je to napr. príjem z príležitostnej činnosti ako je zber lesných plodov, odvoz nepotrebného papiera do zberných surovín, pokosenie trávy susedovi a pod."


To znamená že keď ja ako občan uzavriem Zmluvu o dielo s podnikateľom napr. na preklad textov za 450 Eur tak to nie je považovaný za príležitostný príjem, lebo mám o tom zmluvu?
Katy a R
25.07.16,11:13
ale zákon nikde nepíše o oslobodených príjmoch, ak ide o zmluvu o dielo ... ale zrejme toto máš na mysli - že od dane je oslobodený príjem
...
g) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom
...
Dav
25.07.16,12:05
V diskusii pod týmto príspevkom na sociálnej sieti https://www.facebook.com/FinancnaSprava je dobre vysvetlené, že usmernenia nevydáva Finančná správa, ale Ministerstvo financií, a preto, ak už nie pre iné dôvody, je toto stanovisko FS v praxi nepoužiteľné a nemá právnu váhu
Katy a R
25.07.16,12:12
tak to nám finančná správa nepomáha zorientovať sa ? ;)
Tweety
25.07.16,12:25
FS, MF jeden čihí, druhý hota asi tak a ešte k tomu niekedy aj zákon.....
Janiela
25.07.16,12:36
Ja na FB nie som. Som v omyle, ak na stránke FS je niečo zverejnené a ja to beriem vážne?
Katy a R
25.07.16,12:54
to tu už nikto nič negarantuje! ;)
Tweety
25.07.16,13:05
akože nie, veď sankcie lietajú jedna radosť
Dav
25.07.16,17:45
Stanovisko Finančnej správy má informatívny charakter. Ak daňový subjekt požaduje záväzné stanovisko od FS, toto je spoplatnené sumou 4.000,- EUR .