KEJKA
25.07.16,20:34
Občas sa stretnem s pikoškou, ktorá ma zaskočí.
Auto obstarané v roku 2015 - dovoz z Nemecka - všetko vybavené, zaplatené, auto bolo zaradené do odpisovaného majetku. Konateľ ho previezol na SK značkách do Španielska a tam ho používa v zastúpení SR s.r.o.
Na aute boli vykonané nejaké úpravy, aby auto bolo homologovane v Španielsku a mohlo tam byt pripadne predané.......... (také je vysvetlenie k faktúre na 1750 Eur.
Neviem, čo tá veta technicky a prakticky značí a neviem sa rozhodnúť, či sa jedná o T.Z. auta, nakoľko neviem, či ide ozaj o nejaké technické úpravy na aute, ktoré splňujú parametre pre posúdenie, že ide o techn.zhodnotenie.
Consultix
01.08.16,08:49
DIlema spociva teda v tom, ci to ma byt jednrazovy naklad suvisiaci s predajom, ktory sa do danovyh vydavkov premietne priamo na nakladovy ucet, alebo to bolo technicke zhodnotenie, ktore vstupuje do odpisovania a premietat do nakladov sa bude cez odpisy a predany dlhodoby majetok?
KEJKA
01.08.16,14:38
auta sa zatiaľ používa, nejde sa momentálne predávať, takže áno, bud jednorazový náklad ako služba (bez náväznosti na predaj)
alebo
T.Z., ak ide o nejaké technické dovybavenie auta na podmienky v Španielsku.
karakul
02.08.16,14:35
... na základe zadania ťažko povedať, čo je správny postup... podľa vystavených dokladov a položiek v ňom uvedených položiek by to mohlo byť asi ľahšie... že prečo?

Nemecko, Slovensko i Španielsko je súčasťou európskeho hospodárskeho priestoru, pre ktoré platia rovnaké predpisy, ktoré musia splňať automobily - takže homologizácii podliehajú autá dovezené mimo EU, z USA, ...

Ale môže ísť i napr. o skúšky jednotlivo dovezených vozidiel zo zmluvných krajín EÚ, jednotlivo vyrobených alebo jednotlivo prestavaných vozidiel a ich schválenie pre danú krajinu...

Kým v prvom prípade sa predpokladá aj výmena určitých súčiastok (napr. svetlá, a pod.), v druhom väčšinou o skúšky (obdoba STK, EK...)

Takže ak ide napr. o výmenu svetiel, iných súčastí vozidla - vychádzal by som z obdoby zimných pneumatík - ako vozidlo nemôže jazdiť naraz s 8 pneumatikami, tak ani vozidlo nemôže mať naraz stanovený počet stretávacích svietiel....

V prípade poskytnutia iba služby postupovať rovnako ako i STK, EK.

A inak v prípade, ak sa musí domontovať príslušenstvo, ktoré predtým auto nemalo a zvyšuje sa z toho dôvodu vybavenosť, či technické parametre.