7kraska
26.07.16,09:17
Dobry den,

chcem sa poradit ak spolocnost s.r.o. platca DPH nadobudla dobrovnolnou drazbou nehnutelnost spolu s pozemkami na, ktorom stavba stoji + zahrada a od prvej kolaudacie uz ubehlo 5 rokov sme povinni vykonat tzv "samozdanenie". Povodnym majitelom bola fyzicka osoba. Ziadnu fakturu s prenosom danovej povinnosti alebo nieco podobne nemame. Len Notarsku zapisnicu o dobrovolnej drazbe kde sme napisani ako vydrazitel.
Nasledne ak chceme nehnutelnost spolu s pozemkami predat tak ako budeme postupovat pri DPH? Znova predavame fyzickej osobe. dakujem
Consultix
26.07.16,08:56
Skusim nastartovat debatu, mozno nebudem uplne presny (nepresnost moze byt z titulu, ze predaj bol formou drazby), bolo by treba vidiet asi suvisiace dokumenty.
Kedze drazba bola dobrovolna, tak nehnutelnost prevadzal predpokladam vlastnik, t,j. FO. Ak tato FO nebola platcom DPH, tak nevidim dovod na samozdanenie. AK by bola platcom, treba skumat par. 38 ods. 1 v zmysle ktoreho by sa mohol rozhodnut, ze dodanie stavby zdani, ale tym by sam "efektivne" poslal cast vytazku statu, takze by do tak kontraproduktivneho riesenia asi neisiel.
Naslede, pri predaji sa opat riadite par 38. ods 1. ZoDPH, t.j. dodanie stavby a prislusneho pozemku je po 5 rokoch od prvej kolaudacie oslobodene od dane. Tato podmienka je splnena a mozete predat bez DPH.
7kraska
26.07.16,10:05
Este teda upresnim, ze dom sa predava aj s pozemkami, su tam tri parcely - na jedej stoji dom, na druhej haraz a tretia je zahrada. A v komentari k §38 ods.1 som nasla, ze bez DPH ide iba parcela, na ktorej stavba stoji, teda ta parcela kde je zahrada by mala ist s DPH?
Consultix
26.07.16,16:06
Par. 38 ods. 2 hovori, ze od dane je oslobodene dodanie pozemku okrem stavebneho pozemku, takze:
1. pozemok s domom - nepodlieha DPH, nakolko je 5 roko po kolaudacii, ale moze sa predavajuci rozhodnut, ze bude predmetom dane podla ods. 1
2. podla mna ako 1. - ak je garaz stavbou, teda ma vlastne supisne cislo
3. zahrada nie je predmetom dane, podla ods. 2, nakolko predpokladam, ze sa nejedna o stavebny pozemok
7kraska
27.07.16,06:20
a z akeho dovodu si myslite, ze nejde o stavebny pozemok??ta zahrada je taka velka, ze kludne dalsi dom by sa na nu zmestil a dal by sa rozdelit na dve zahrady. Ako zahrada je klasifikovany len v katastri. Zakon o DPH sa odkazuje na stavebny zakon, kde stavebnym pozemkom je pozemok zastavany alebo urceny na zastavanie podla uzemnoplanovacej dokumentacie obce. Takze asi sa budem musiet pozriet na to...
Consultix
27.07.16,10:13
Preto som napisal, ze predpokladam :) A je to ako pisete, ak v uzemnom plane je tam mozna vystavba, tak ano. Ale zo zadania nebolo jasne, ci pozemky suvisia, lebo mozu byt aj v roznych k.u. :)
7kraska
01.08.16,06:09
Volala som na miestny urad, pretoze som si nebola ista uzemnym plnanom. Pani mi povedala, ze na tu parcelu by nam nikdy nedali stavebne povolenie pretoze nema pristupovu cestu. Ale to este nemusi predsa znamenat, ci to je alebo nie je uzemnym planom oznacene ako stavebny pozemok. Ved majitel domu by kludne mohol postavit na tej parcele este jeden dom a pristupovu cestu by predsa mal.Neviem sa z toho vymotat :(
Consultix
01.08.16,08:35
Netreba riesit, ci by tam vydali stavebne povolenie, to je podla mna v tomto pripade irelevantne. Zakon o uzemnom planovani a stavebnom poriadku hovori celkom jednoznacne:
§ 43h Stavebný pozemok
(1) Stavebným pozemkom sa rozumie časť územia určená územným plánom obce alebo územným plánom zóny, alebo územným rozhodnutím na zastavanie a pozemok zastavaný stavbou.
Preto sa riadime uzemnym planom, alebo pripadne vydanym uzemnym rozhodnutim. Treba si vyziadat uzemny plan, v ktorom sa pozemok nachadza.