marilyn
25.06.06,00:25
Mám otázku, týkajúcu sa dedičského konania, ale nie som si istá či som ju dobre vložila, nikde som nenašla v tejto téme "pridať novú tému". Ak sa dá
preložte otázku tam , kde patrí, som tu prvýkrát. Ďakujem.
1. Prosím o odpoveď skúsenejších. Je možné započítať do dedičstva drahé zariadenie a vybavenie cudzieho bytu, ktorý patrí priateľke môjho nebohého otca (ktorá nie je dedičkou, dedičkou je jej neplnoletá dcéra) a ktoré zaplatil môj otec? Informovali ma, že toto môžu dediči vymáhať ako pohľadávku po svojom otcovi.
2. Taktiež prosím o radu, ako by som mala postupovať v prípade, že priateľka vybrala na základe dispozičného práva z účtu investora - môjho otca týždeň pred jeho smrťou vysokú sumu peňazí, ktorá mala byť predmetom dedičstva. Existuje nejaká možnosť podania trestného oznámenia. Toto neoprávnené obohatenie sa otcovej priateľky považujem za amorálne. Nás dedičov, prvorodené deti týmto ukrátila o dedičstvo. Je možné túto čiastku žiadať započítať do dedičstva jej dcéry?
3, Užíva si nové auto nášho otca, chceme jej pozastaviť jeho užívanie až do skončenia dedičského konania, nechce nám sprístupniť jeho osobné veci, ocenenia, vyznamenania, zbierky, obávame sa, že ich odnesie na neznáme miesto, príp. začne predávať a rozdávať. My sme dvaja dediči - deti, priateľka má jedno dieťa 3. dediča. Nemáme v rukách vôbec nič.
Čo by sme mali urobiť, aby sme sa dostali aspoň k časti otcovho majetku?
Veľmi by mi pomohla dobrá rada nad zlato. Ďakujem.
josh
29.06.06,07:10
1. Prosím o odpoveď skúsenejších. Je možné započítať do dedičstva drahé zariadenie a vybavenie cudzieho bytu, ktorý patrí priateľke môjho nebohého otca (ktorá nie je dedičkou, dedičkou je jej neplnoletá dcéra) a ktoré zaplatil môj otec? Informovali ma, že toto môžu dediči vymáhať ako pohľadávku po svojom otcovi.

Zapocitanie (terminus technicus) v tomto pripade neprichadza do uvahy. Zapocitat mozno iba voci dedicovi, tzn. iba voci napriklad dcere. Ak jej otec zaplatil zariadenie, tak jej ho zaplatil, je to akoby jej daroval peniaze. Za zivota si kazdy so svojim majetkom robi uplne co chce, moze ho vyhadzovat von oknom alebo si ho zhromazdovat vo vezi ako strycko Dagobert.


2. Taktiež prosím o radu, ako by som mala postupovať v prípade, že priateľka vybrala na základe dispozičného práva z účtu investora - môjho otca týždeň pred jeho smrťou vysokú sumu peňazí, ktorá mala byť predmetom dedičstva. Existuje nejaká možnosť podania trestného oznámenia. Toto neoprávnené obohatenie sa otcovej priateľky považujem za amorálne. Nás dedičov, prvorodené deti týmto ukrátila o dedičstvo. Je možné túto čiastku žiadať započítať do dedičstva jej dcéry?

Ked vybrala peniaze este za zivota, opat plati to iste, ako pri bode 1. Mala dispozicne pravo pri sukromnom ucte, otec ho dal preto, lebo chcel, aby mohla kedykolvek vyberat peniaze z tohto uctu.


3, Užíva si nové auto nášho otca, chceme jej pozastaviť jeho užívanie až do skončenia dedičského konania, nechce nám sprístupniť jeho osobné veci, ocenenia, vyznamenania, zbierky, obávame sa, že ich odnesie na neznáme miesto, príp. začne predávať a rozdávať. My sme dvaja dediči - deti, priateľka má jedno dieťa 3. dediča. Nemáme v rukách vôbec nič.
Čo by sme mali urobiť, aby sme sa dostali aspoň k časti otcovho majetku?
Veľmi by mi pomohla dobrá rada nad zlato. Ďakujem.
Je treba skocit na sud, spytat sa, u ktoreho notara sa spis nachadza a je mozne spravit supis na mieste samom. Tzn. za ucasti notara sa spisu vsetky hnutelne veci, ktore sa nachadzaju napriklad na byte porucitela. A potom ten, kto tieto veci zdedi ma pravo, aby mu boli vydane.
aidalen
29.06.06,07:33
Je zaujimave, ako niektori ludia reaguju na dedicske konanie.

Bolo vasmu otcovi s priatelkou zle?
Ak ano, preco s nou zil a zariadil jej byt a dal dispozicne pravo k vlasnemu uctu? !

Z vasho textu vyplyva, ze mal s nou dieta, ktore je opravnenym dedicom zo zakona. Nezda sa vam spravne, ze ked s nou ma dieta, ze jej zariadi aj byt, napr. do buducna, ked tu uz nebude? O vas sa nestaral, ked ste boli vo veku tretieho dietata???

Skuste sa nad sebou zamysliet.
Mate narok na dedicstvo ale tato zena mala tiez pravo na zabezpecenie, ked s nim mala dieta a zila s nim!
Samozrejme bod 3:ste jednoznacne v prave, ale keby ste s nou menej bojovali, nebojkotovala by vase prava.
A etse sa zamyslite nad hodnotou jeho pozostalosti: ocenenia, vyznamenania...pre vas je to otazka penazi, co ked to pre nu ma cenu uplne inu - nefinancnu! A ze si uziva jeho auto, nebolo to auto, ktore uzivali spolocne, nezili nahodou spolu!!! Keby to bola vasa matka, tiez by ste jej chceli pozastavit jeho uzivanie???
Chobot
29.06.06,07:50
Mám otázku, týkajúcu sa dedičského konania, ale nie som si istá či som ju dobre vložila, nikde som nenašla v tejto téme "pridať novú tému". Ak sa dá
preložte otázku tam , kde patrí, som tu prvýkrát. Ďakujem.
1. Prosím o odpoveď skúsenejších. Je možné započítať do dedičstva drahé zariadenie a vybavenie cudzieho bytu, ktorý patrí priateľke môjho nebohého otca (ktorá nie je dedičkou, dedičkou je jej neplnoletá dcéra) a ktoré zaplatil môj otec? Informovali ma, že toto môžu dediči vymáhať ako pohľadávku po svojom otcovi.
2. Taktiež prosím o radu, ako by som mala postupovať v prípade, že priateľka vybrala na základe dispozičného práva z účtu investora - môjho otca týždeň pred jeho smrťou vysokú sumu peňazí, ktorá mala byť predmetom dedičstva. Existuje nejaká možnosť podania trestného oznámenia. Toto neoprávnené obohatenie sa otcovej priateľky považujem za amorálne. Nás dedičov, prvorodené deti týmto ukrátila o dedičstvo. Je možné túto čiastku žiadať započítať do dedičstva jej dcéry?
3, Užíva si nové auto nášho otca, chceme jej pozastaviť jeho užívanie až do skončenia dedičského konania, nechce nám sprístupniť jeho osobné veci, ocenenia, vyznamenania, zbierky, obávame sa, že ich odnesie na neznáme miesto, príp. začne predávať a rozdávať. My sme dvaja dediči - deti, priateľka má jedno dieťa 3. dediča. Nemáme v rukách vôbec nič.
Čo by sme mali urobiť, aby sme sa dostali aspoň k časti otcovho majetku?
Veľmi by mi pomohla dobrá rada nad zlato. Ďakujem.

Je to príliš jednostranne podaná informácia a chýba tu kopec doplňujúcich informácií (napr. tú sumu peňazí, ktorú vybrala otcova priateľka, získal otec počas života s ňou, alebo to boli jeho peniaze?). Trebalo by vypočuť aj druhú stranu, aby bolo možné objektívne posúdiť práva z dedičstva.

Keďže súdne konania sú zdĺhavé, navrhoval by som vám iniciovať stretnutie za účasti mediátora (v súlade so zákonom o mediácii). Je to jednoduchšie, lacnejšie a rýchlejšie. Ak by ste chceli vedieť bližšie, čo je to mediácia, môžem to tu rozpísať.