potocka
25.06.06,10:35
dobry den,

prosim vas mohli by ste mi poradit. SZCO by chcela pracovat u zamestnavatela na dohodu, ale zivnost by si chcela ponechat, musi platit odvody zo zivnosti a zaroven musi za nu platit odvody aj zamestnavatel?

dakujem potocka
Marína
25.06.06,10:01
dobry den,

prosim vas mohli by ste mi poradit. SZCO by chcela pracovat u zamestnavatela na dohodu, ale zivnost by si chcela ponechat, musi platit odvody zo zivnosti a zaroven musi za nu platit odvody aj zamestnavatel?

dakujem potocka SZČO môže uzavrieť dohodu o vykonaní práce na činnosť, ktorú nemá uvedenú v živn.liste. Odvody bude platiť aj naďalej ako SZČO a z DoVP bude 0,8% odvádzať zamestnávateľ na ÚP. Od 1.8. aj odvody na GP.
abel
25.06.06,14:15
Marína, odvody do GP myslím že až od 1. 8. 2006.
Marína
25.06.06,20:03
Máš pravdu Elenka. Opravím to.
andrej_rv
25.06.06,20:55
SZČO môže uzavrieť dohodu o vykonaní práce na činnosť, ktorú nemá uvedenú v živn.liste. A je v niektorom predpise obmedzené, že práce, ktoré má uvedené v ŽL, nemôže vykonávať na dohodu ?
Marína
26.06.06,13:08
A je v niektorom predpise obmedzené, že práce, ktoré má uvedené v ŽL, nemôže vykonávať na dohodu ? Priznávam, že o predpise neviem. Vychádzam však z § 6 ods. 1 písm b) Zák. o DzP. Príjmy zo živnosti sú príjmy z činnosti, ktoré sú uvedené na ŽL. Logika mi hovorí, že príjmy z týchto činností majú spadať pod § 6 a nie § 5. Pri konzultácii na DÚ zdieľali správkyne dane ten istý názor.
Ak mám napr. v ŽL uvedené maliarske práce, som povinná pri vykonaní tejto služby vystaviť FA. Andrej, myslíš, že sa uberám nesprávnym smerom?
evina
26.06.06,13:35
Priznávam, že o predpise neviem. Vychádzam však z § 6 ods. 1 písm b) Zák. o DzP. Príjmy zo živnosti sú príjmy z činnosti, ktoré sú uvedené na ŽL. Logika mi hovorí, že príjmy z týchto činností majú spadať pod § 6 a nie § 5. Pri konzultácii na DÚ zdieľali správkyne dane ten istý názor.
Ak mám napr. v ŽL uvedené maliarske práce, som povinná pri vykonaní tejto služby vystaviť FA. Andrej, myslíš, že sa uberám nesprávnym smerom?


Mne osobne takéto obmedzenie nevyplýva z týchto paragrafov. Myslím si, že môžem vykonávať účtovnícke práce napr.v hlavnom pracovnom pomere a zároveň pre iné firmy môžem tieto práce vykonávať i na základe môjho živnostenského listu, teda na základe obchodného vzťahu. Príjmy v DP uvediem pod príslušné paragrafy 5 a 6.
Marína, keby to bolo ako píšeš, nemohli by sme predsa nikto podnikať popri zamestnaní...a išlo by o diskrimináciu jedného či druhého vzťahu.

Nesúhlasím celkom ani s tým, že ak vykonávam práce na základe ŽL musím vystaviť faktúru /aby sme nepomýlili ostatných/. Vykonané práce môžu byť uhradené na základe zmluvy , pokladničného dokladu, dodacieho listu, faktúry, teda dokladu, ktorý bude spĺňať náležitosti podľa § 10 zákona o účtovníctve, § 3 OZ a u platiteľov DPH § 71 zákona o DPH.
Paula
26.06.06,13:45
Myslím, že ide skôr o to, že by sa nemali na DOVP vykonávať činnosti, zapísané v ŽL ako predmet podnikania. To sa nepáči najmä inštitúciam poistenia- kvôli odvodom.
evina
26.06.06,13:50
Myslím, že ide skôr o to, že by sa nemali na DOVP vykonávať činnosti, zapísané v ŽL ako predmet podnikania. To sa nepáči najmä inštitúciam poistenia- kvôli odvodom.

Páčiť sa im síce nemusí, ale pokiaľ je Dohoda spísané v zmysle zákonníka práce......
andrej_rv
26.06.06,17:37
Logika mi hovorí, že príjmy z týchto činností majú spadať pod § 6 a nie § 5. Pri konzultácii na DÚ zdieľali správkyne dane ten istý názor.
Ak mám napr. v ŽL uvedené maliarske práce, som povinná pri vykonaní tejto služby vystaviť FA. Andrej, myslíš, že sa uberám nesprávnym smerom?
No, ja určite nie som kompetentný posudzovať žiadny smer, ani čo sa týka uberania :) . Ale moja logika sa zase opiera presne o tie argumenty, ktoré uviedla Evina v predchádzajúcich príspevkoch. Ja som nikde v zákone nenatrafil na obmedzenie, že ten, kto má živnosť, nemôže byť zamestnancom s rovnakou náplňou práce. A ak môže byť zamestnaný v TPP alebo prac. pomere na čiastočný úväzok, nevidím žiadny logický dôvod, aby tie práce nemohol vykonávať na dohodu, pokiaľ mu to zákon výslovne nezakazuje a pokiaľ sú splnené všetky ostatné náležitosti.
Že pracovníci DU či iných inštitúcií (SP, zdrav.poisťovne) majú subjektívny názor, že to nie je v poriadku, ešte neznamená, že je to aj v súlade so zákonom. Žeby som zase oprášil zákon najvyššej právnej sily - ústavu :) :


Ústava SR - I. hlava:


Čl. 2

(1) Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.

(2) Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.

(3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané,a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.
Marína
26.06.06,18:54
Vzdávam to. Začínam sa prikláňať k Tvojmu názoru.
simako
26.06.06,19:43
Okrem odvodov do SP z DOVP živnostníka by som odviedla aj daň bez toho, aby som si uplatnila odpočitateľnú položku.