variant
28.07.16,08:27
Dobry den. Mal by som jednu otazku. Matka zije v rodinnom dome a chcel by som to zrekonstruovat z bankoveho uveru. S matkou a surodencami sme sa dohodli tak, ze vyplatim ich podiely (matka bude byvat tam nadalej) takisto z bankoveho uveru, rodinny dom bude moj..avsak peniaze zatial nemam a banka mi ani neda kym nebude dom moj? alebo sa mylim? ktora typ zmluvy by bola najvhodnejsia? dakujem
Chobot
28.07.16,07:26
Kúpna zmluva.

Od súrodencov odkúpiš ich podiely. Predtým ale treba nechať ohodnotiť nehnuteľnosť, požiadať o úver. Ak ti banka úver schváli, spíšete tú kúpnu zmluvu, založíte dom, banka peniaze vyplatí buď tebe, alebo priamo súrodencom. Zo zvyšných peňazí potom môžeš rekonštruovať.

Otázne je, či hodnota domu bude postačovať na to, aby si si zobral dostatočne vysoký úver na vyplatenie a ešte aj na rekonštrukciu.

Ešte k tomuto: "avsak peniaze zatial nemam a banka mi ani neda kym nebude dom moj?" - banku nezaujíma, koho je dom. Ak bude mať dostatočnú hodnotu a bude záložné právo v prospech banky, tak ti peniaze dá.
variant
28.07.16,08:19
dakujem za odpoved. nemozem zatazit dom niekoho ineho bez jeho suhlasu...ci ano? aky je teda presny postup? napiseme si kupnu zmluvu a co dalej? aku klauzulu ma obsahovat kupna zmluva ohladom zalozneho prava?
Chobot
28.07.16,09:24
To je pravda, že s nedá zaťažiť dom bez súhlasu majiteľa. Preto je potrebný súhlas všetkých majiteľov na zriadenie záložného práva.

V prvom rade je treba dať ohodnotiť dom, aby si vedel, o akých sumách sa budeš baviť s bankou a či vôbec na to budeš mať.

Potom sa dohodneš so súrodencami, že budú súhlasiť so založením domu za podmienky, že im krátko na to vyplatíš ich podiel z úveru. Niekto bude musieť ísť do rizika, banka to nebude. Tá ti peniaze neposkytne dopredu bez zábezpeky.

Potom požiadaš banku o úver. Ak ti ho schváli, banka vypracuje Zmluvu o zriadení záložého práva, ktorú podpíšu všetci vlastníci domu. Zároveň môžeš dať vypracovať kúpnu zmluvu. Alebo si ju spíšeš sám, ak si na to trúfneš. Ak nie, tak nejaký právnik či realitka ti to za poplatok urobia (môžu za to ale pýtať od 300 aj do 500 EUR, prípadne viac).

Ak bude založený dom, môžete podpísať kúpnu zmluvu (v podstate kúpnu zmluvu a zmluvu o zradení záložného práva môžete podpísať naraz), z ktorej jeden exemplár dáš banke a tá ti vyplatí peniaze. Z nich vyplatíš súrodencov a počkáš, kým ti kataster zapíše vkald, aby celá nehnuteľnosť bola tvoja.

Ak ti zostanú peniaze, môžeš rekonštruovať (pozor, podľa rozsahu si rekonštrukcia môže vyžadovať stavebné povolenie).
variant
28.07.16,09:27
dakujem pekne