EKO-HAUS
28.07.16,13:14
Musím podať dodatočné DP k dani z príjmov PO za r. 2015. Účtovnú závierku mám už schválenú. Podľa metodického pokynu k opravám chýb minulých účtovných období a podľa postupov účtovania sa opravy chýb minulých účtovných období účtujú v tom účtovnom období v ktorom boli zistené, t.j. v mojom prípade v r. 2016. Podľa mňa teda účtovné knihy r. 2015 už nemôžem otvárať. Mám teda povinnosť len podať dodatočné daňové priznanie k dani z príjmov za r. 2015? Účtovné prípady s tým súvisiace (vydanú faktúru a daňovú povinnosť súvisiacu s podaným dodatočným daňovým priznaním) zúčtujem v r. 2016 ? Mám povinnosť podať s dodatočným daňovým priznaním aj účtovnú závierku, hoci ak uvažujem správne k jej zmene, keďže som účtovné knihy r. 2015 neotvorila, neprišlo ?
Sarlotka
28.07.16,12:03
súhlasím, podávate len dodatočné DP, UZ nanovo už nie, opravu účtovania vykonáte v aktuálnom účtovnom období

vyplýva to z § 16 zákona o účtovníctve

§ 16
Otvorenie a uzavretie účtovných kníh
(1)
Účtovná jednotka, ktorá je právnickou osobou, otvorí účtovné knihy vždy
a) ku dňu svojho vzniku, s výnimkou podľa odseku 2,
b) k prvému dňu účtovného obdobia,
c) k rozhodnému dňu.

(9)Po zostavení účtovnej závierky nemožno otvárať uzavreté účtovné knihy s výnimkou podľa odseku 10, ak tento zákon neustanovuje inak.

(10) Do schválenia účtovnej závierky možno uzavreté účtovné knihy opäť otvoriť v prípade, ak sa má zabezpečiť pravdivý a verný obraz účtovníctva (§ 7).
KloferHladny
28.07.16,12:51
1. V aktuálnom roku podáš dodatočné DPH za príslušné obdobie 2015 (ak faktúra bola predmetom slovenskej DPH)
2. V aktuálnom roku podáš dodatočné DPPO
3. Faktúru zaúčtuješ
311/601AN (napr.) kde AN je analytika "dodatočné výnosy"
343X
4. Dodatočnú DPH zaúčtuješ 343X/343OD kde OD je účet záväzkov z DPH priznaní
5. Dodatočnú daň z príjmov zaúčtuješ 595/341 (ak Ti vyšiel nejaký doplatok)
Pri zostavovaní DPPO bode suma na 601AN položkou znižujúcou ZD (už zdanené dodatočným DPPO) a samozrejme 595 nebudeš uvádzať v DPPO ako náklad.
Dodatočne zistené skutočnosti máš možnosť účtovať aj cez nerozdelený zisk (neuhradenú stratu) (ak je to podstatná suma a schváli Ti to Valné)
T.z. 311/42x
343X
a dodatočné DPPO 42x/341. Potom už za rok 2016 neupravuješ základ dane.
jamena
20.12.18,11:38
Prosím Vás a ked ste opravovali daňové priznanie PO za 2015, do ktorého riadku ste uviedli sumu výnosov na ktoré ste zabudli? Prvý krát totiž budem aj ja opravovať DP a neviem kde to mám uviesť v priznaní. Mám ten istý problém ako ste mali vy.