Krisstina
28.07.16,14:34
Ahojte, podnikateľ uplatňuje náklady PHM do výšky 80%, nikde nemôžem nájsť či aj doklady zo zahraničia - PHM - môžem dať do nákladov do výšky 80%. Účtovníčka čo bola predo mnou to účtovala tak, že základ dane rozdelila na 80% a 20%(nedaňové) a zahran. DPH nechala celú na účte DPH na vrátenie zo zahraničia. Ak sa má DPH tiež rozdeliť, ako to je potom s vrátením dane zo zahraničia? Môžem požiadať sumu dane tiež len za tých 80%? Ďakujem za radu, nemám s tým totiž žiadne skúsenosti :)
maska2
29.07.16,08:06
No ja by som v pohode tých 80% uznala pokiaľ sa preukáže služobná cesta a oprávnenosť nákladu . S tým, že 20 % je nedaňových a celú zahraničnú dph by som dala ako nedaňovú .....DPH by som dala celú...tú ti môžu a nemusia vrátiť
elisabeth
01.08.16,16:56
dph zo zahraničia vrátia len ak je to viac ako 50 euro za rok, naviac dph z PHM väčšina krajín nevracia. Mne vrátili dph z PHM len Češi, aj to len z faktúr (čerpáme na routex kartu). Treba si zistiť, ktoré krajiny vracajú dph z PHM a za akých podmienok. Ja viem tak, že ak sa o vrátenie dph z EÚ nedá požiadať (lebo ju z daného nákladu nevracajú, alebo nedosahuje potrebnú výšku), tak má ísť dph na ten účet ako náklad. Dala by som z celej sumy 80% ako náklad a 20 % nedaňových.
Krisstina
04.08.16,05:28
A môže to tak byť? Náklad bude rozdelený na 80% a 20% a celú DPH 100% ako nedaňovú? – môžem o dph žiadať keď bude zaúčt. ako nedaňové? Ak áno - o vrátenie DPH požiadam teda v plnej výške, ak ju vrátia (v r. 2017), tak v budúcom roku to zaúčtujem na účet „378 - DPH na vrátenie“, ak nie tak na účet „501 – Nákup PHM“. Chápem to dobre?
maska2
04.08.16,07:18
DPH zo zahraničia sa stáva daňovým nákladom až dňom jeho požiadania §19odst k bod 3, 4 - treba zvážiť podľa okolností