alderonka
28.07.16,14:57
Ahojte,
mám klienta - SROčku "ALFA", ktorý chce s inou SROčkou "BETA" založiť spoločnú SROčku "OMEGA".
Jedná sa o dlhodobý spoločný projekt, pričom druhá spoločnosť sa chce chrániť, aby rovnako zodpovedne pristupovali k prípadným reklamáciam a preto podmienila jedine takúto možnosť spolupráce.
Mňa by zaujímalo, či už máte v tomto prax a aký dopad bude mať účtovníctvo spoločnej SROčky OMEGA na jednotlivé SROčky ALFA a BETA ...
Obratové rámce nespĺňajú povinnosť konsolidovanej účtovnej závierky, takže dedukujem, že pôjde len o prepojené účt.jednotky.
Každá spoločnosť si za svoje práce vystaví faktúru voči spoločnej SROčke (samozrejme doplníme transferovú smernicu).
Z hľadiska spoločnosti ALFA ma bude zaujímať zloženie a splatenie základného imania voči spoločnej SRO, zápisnice z valných zhromaždení a zúčtovanie rozdeleného zisku spoločnej SRO?? Bude mať spoločná SRO aj iný vplyv na účtovníctvo ALFY a BETY?
Vopred ďakujem za všetky rady a postrehy.
KEJKA
28.07.16,17:01
podiel na ZI tretej sro bude evidovaný na 061.
zápis 061/367
každá sro má vlastné účtovníctvo.
zisk sa bude deliť na základe VZ spoločnosti ALFA a BETA (v zastúpení konateľov)
Podiely sa zaúčtujú klasicky akurát miesto účtu 364 sa použije 361.
Výhodou je, že netreba riešiť odvody do ZP, čiže len 431/361.
alderonka
28.07.16,17:04
Ďakujem za potvrdenie. :)
Consultix
28.07.16,19:38
Viem, ze moj prispevok nebude uplne k veci, kedze KEJKA uz zodpovedala otazku, ale nedovolim si nenapisat zakladne pravidlo pri zakladani sro: Pocet spolocnikov ma byt neparny, ale traja su uz vela...
Chcel som tym povedat hlavne to, ze podiel hlasov 50:50 je najhorsia mozna alternativa, takze v prvom rade by som sa vyvaroval tejto alternative, nakolko v pripade sporu sa takato spolocnost zablokuje a nepohnete s nicim bez druhej strany. Ak Vas partner trva na tom, aby to bola spolocna firma, tak ich dotlacte do minority, aby ste mali chranenu svoju investciu do buducnosti v tom zmysle, ze Vam spolocnik nebude mat zmarit akekolvek rozhodnutie, napr. rozdelenie zisku.
Mila123
29.07.16,06:12
Keja, všetko čo si písala je svätá pravda......ale je už návrh na zmenu zákona o dani z príjmov (súčasť št. rozpočtu) a v ňom je jedná navrhovaná veľká zmena .....
k 01 01 2017 vláda navrhuje zrušiť povinnosť prispievať do ZP z vyplatených dividend.....(som si povedala, konečne....)
ale vláda aj navrhuje zrážkovú daň na takto čerpané podiely na zisku.....daň má byť vo výške 15 %....plošne, bez výnimky.....
KEJKA
29.07.16,11:21
v poriadku
a/ ešte to nie je schválené
b/ zatiaľ platí, čo som napísala.