tomas147
28.07.16,16:41
Zdravím, na druhý rok si chcem začať externe robiť vysokú školu, je možné že mi štát bude platiť odvody pretože som študent aj keď externy? alebo nejaká iná cesta? samozrejme s tým že som nezamestnaný. ďakujem
ivka70
28.07.16,17:03
Je to mozne, ak mas do 26 rokov. , ZP treba len dorucit potvrdenie o navsteve skoly. Nemusis byt evidovany na UP.

Štát platí poistné za študenta denného alebo externého štúdia do získania vysokoškolského vzdelania druhého stupňa (t. j. do získania titulu Ing., Ing. Arch., MUDr., MDDr., MVDr., Mgr., Mgr. Art.) najdlhšie do 26 rokov veku.Výnimkou sú študenti do dovŕšenia 30 rokov, ktorí študujú denne a ešte nezískali vysokoškolské vzdelanie II. stupňa. Za nich je tiež platiteľom poistného štát.

http://www.dovera.sk/platitel/tema-navod-ako-platit-odvody/a329/modelove-situacie-pri-plateni-odvodov
tomas147
29.07.16,05:30
ďakujem za reakciu, ešte ma zaujíma jedna vec na ktorú odpoveď som nenašiel, v prípade že externý študent a zároveň pracujem, tak isto mi to hradí štát? ešte nerozumiem tomu že do "26" rokov, čiže aj počas tohto veku alebo keď nadobudnem tento vek tak mi to prestávajú platiť? ďakujem
ivka70
29.07.16,05:36
Ak pracujes, mas platene odvody z prijmu zo zamestnania, povinne.
ZP nie je platene duplicitne.
ZP plati stat len v pripade, ze nemas ineho platitela ZP a oznamis svojej zdravotnej poistovni, ze si student splnajuci podmienky poistenca statu.