vivitmiki
30.07.16,09:10
Som SZČO. Mám dve mentálne aj telesne postihnuté sestry. Poberajú dôchodok, sú ZŤP. Po smrti mojej matky som bol súdom určený za ich opatrovníka. V pracovných dňoch od 7,00 do 15,00 je pri nich opatrovateľka, ale zvyšný čas sa o nich osobne starám - v pracovné dni popoludní až do rána, aj celý víkend. Môžem za túto moju službu dostať nejaký príspevok? Za akých podmienok.
Katy a R
30.07.16,11:01
keby si sa ty o ne celodenne staral - tak si môžeš vybaviť príspevoka za opatrovanie cez UPSVaR .. ( zák 447/2008 - posudok UPSVaR) len aby si nemal veľké oči, nie je to veľa, dokonca môže výjsť aj nula pri dobrom dôchodku ŤZP.
Alebo by si ich mohol opatrovať cez obec - ako zamestnanec obce (zák 448/2008, tiež posudok a podmienky). Ale takúto opatrovateľku vlastne máte.
viem, že je to náročné, ale je to tvoja rodina.
potom ešte ďalšia možnosť - umiestniť ich do DSSky (vybavuje sa cez obec, zák 448/2008, tiež posudok )
vivitmiki
03.08.16,13:09
Ďakujem za dobrú radu. Skúsim prvú možnosť.
Katy a R
03.08.16,19:16
ak prevezmeš starostlivosť ty, ak by UPSVaR priznal aj príspevok za opatrovanie - tak potom už nebude obec poskytovať opatrovateľku . vlastne ty budeš celodenne opatrovať - jedine môžeš využiť odľahčovaciu službu (neviem, či je to presný termín) . - krátkodobo ich umiestniť v zariadení, alebo opatrovateľku domov. (ale to je - akože na nejakú dovolenku - pár dní )
vivitmiki
03.08.16,19:25
aha, čiže rozhodujúce je to slovko "celodennú", ak to robím len "ne-celodenne" a len cez víkend, tak to už nemám šance od UPSVaR dostať nejaký príspevok?
Katy a R
03.08.16,20:01
tak ... staráš sa o svoju rodinu
vicktor
04.08.16,08:02
Nie som odbornik, ale pred 2 rokmi som sa informoval na prispevok za opatrovanie matky. Mohol by som, ale som pracujuci, tak by sme napisali nasu nevestu, uradnicka s tym suhlasila, ale ked som zratal vysku prispevku, vysla mi nula - vraj ma taky vysoky dochodok, ze si ma opatrovatelku platit sama.
Matka pred 10 rokmi opatrovala invalidneho manzela a nejaky prispevok dostavala.
vivitmiki
04.08.16,08:15
Ďakujem! Moje sestry majú po 300€ dôchodok. Z mesta mi odpísali, že mesto príspevky neposkytuje. Musím sa teda ešte opýtať na UPSVaR.
Katy a R
04.08.16,16:39
čo sa toho ich príjmu týka - niečo by ti vyšlo - ale najskôr si pozri ten zákon - aké sú podmienky - až potom sa choď pýtať na UPSVaR. posudok je rozhodujúci.
samozrejme, že mesto neposkytuje. so ti písala - že keby ťa zamestnali ako opatrovateľa - mal by si plat. (namiesto terajšej opatrovateľky)
vivitmiki
04.08.16,19:16
Ďakujem, stiahol som si ho, poštudujem, ozvem sa, ako to dopadlo...