Zajtra
02.08.16,09:55
Dobrý deň,
Od začiatku roka sme uplatňovali 80% nákladov na PHM a teraz v 07/2016 si dal šéf nainštalovať GPS do áut, teda by chcel prejsť na knihu jázd. Pokiaľ viem, to sa ale dá iba od začiatku roka. Dalo by sa to, ak by som menila všetky doteraz zaúčtované náklady, ale to by som musela vedieť, ktorý bločik patrí ku ktorému autu, však? Alebo môžem primerane priradiť množstvo doteraz natankovaných PHM k viacerým autám a od 07/2016 ísť presne? Nejaké nápady? Alebo je to striktne dané zákonom?
jakubzemko
02.08.16,08:12
Preco si myslíte že sa to da až na začiatku roka a že všetko musíte preuctovat? Však ak nemal predtým GPS tak musí zostať paušál predsa.
Zajtra
02.08.16,08:27
V podstate viem, že musí ostať paušál, ale dostala som pokyn preveriť všetky možnosti, ako by sme mohli ušetriť nejaké ďalšie náklady. Tak sa radím so skúsenejšími. Teda každopádne sa to nedá? Môžem prejsť na inú metódu až 1.1.2017?
jakubzemko
02.08.16,08:46
Nie na novú metódu môžete prejsť od júla 2016
Zajtra
02.08.16,09:03
Tu je dôvod, prečo si myslím, že nemôžem robiť takéto zmeny počas roka: začiatok a koniec zdaň. obdobia!

Zákon 595
Daňové výdavky
§ 19

(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú

l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky

3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za
PRÍSLUŠNÉ ZDAŇOVACIE OBDOBIE primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na
ZAČIATKU A NA KONCI príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne
jakubzemko
02.08.16,09:25
Ja si to nemyslím. Podľa tejto logiky ak by som v júli auto predal tak už túto možnosť nemôžem využiť, čo je blbosť. Metódy môžete menít aj počas roka.
renca_a
02.08.16,10:09
http://www.uad.sk/33/musi-byt-spotreba-phm-sledovana-jednotne-pre-celu-firmu-a-vsekty-auta-uniqueiduchxzASYZNbyZARLsdlA66DanAs5CqOq/?query=80%25%20n%E1klady%20PHM&serp=1
Tu je výňatok z článku:

V súvislosti s uplatňovaním výdavkov na pohonné látky však upozorňujeme, že v prípade paušálnych výdavkov na pohonné látky môže tento spôsob daňovník uplatniť do daňových výdavkov len za celé zdaňovacie obdobie (t. j. pohonné látky použité jedným konkrétnym automobilom nemôžu byť časť roka uplatňované formou paušálnych výdavkov a zvyšnú časť roka napr. formou preukázateľných výdavkov). Dôležité je tiež upozorniť, že v súvislosti s uplatnením paušálnych výdavkov na pohonné látky je daňovník povinný vychádzať z počtu najazdených kilometrov za príslušný rok, ktoré sa zistia zo stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne.

Na rôzne autá môže daňovník uplatniť rôzne formy uplatňovania PHM, ale musí to uplatňovať počas celého zdaňovacieho obdobia........
Zajtra
02.08.16,10:42
Ďakujem
kukučka
02.08.16,18:05
jakubzemko, knihy jázd sa dajú viesť aj bez GPS.
kukučka
02.08.16,18:18
(http://www.porada.sk/member.php?u=94582)Zajtra (http://www.porada.sk/member.php?u=94582)

Dalo by sa to, ak by som menila všetky doteraz zaúčtované náklady, ale to by som musela vedieť, ktorý bločik patrí ku ktorému autu, však? Nejaké nápady?



Nielen to, musela by si vedieť aj kedy a kde bolo ktoré auto, koľko km najazdilo pri každej jazde, nehovoriac o DPH. Aké náklady ste mali za polrok? Koľko eur je 20 %?

Jeden nápad mám, opýtaj sa šéfa, či dokáže urobiť spätne knihu jázd za svoje auto.
jakubzemko
03.08.16,19:29
Tvrdím niekde že sa nedajú? Tu predsa ide o to či sa môže meniť počas roka z paušálu na prepočet podľa dokladu a opačne. Ja v tom nevidím problém