Veselkova
02.08.16,10:03
Dobrý deň,
tento rok som prebrala nové účtovníctvo avšak som zistila že by som mala účtovať o zákazkovej výrobe. Účtovníčka predo mnou účtovala len o nedokončenej výrobe a teraz neviem či to je správne a zákazková výroba je pre mňa dosť veľké tabu.
Firma sa zaoberá výrobou strojov(automatizovaných robotov) na základe zmluvy o dielo kde je presná špecifikácia čo ten konkrétny stoj má robiť a aké komponenty má obsahovať ..Takže usudzujem že by sa malo účtovať o nedokončenej výrobe. Ak sa mýlim budem rada:-).
Ja sa dostanem len k objednávkam nie k zmluvám o dielo. Tiež neviem nijak určiť čo z nákladov patrí ktorému projektu a všetko sa fakturuje na základe preddavkových faktúr na 2x40% a jedna 20%

Ako by ste mi odporučili toto účtovať ? môžem dávať všetok materiál priamo na 5 a na konci roku len účtovať nedokončenú výrobu?

Budem moc rada ak bude vedieť poradiť nakoľko ozaj zákazková výroba ani netuším ako to účtovať. Ak viete poradiť aj nejakú publikáciu kde sa o tejto problematike niečo dozviem budem moc rada.

Ďakujem dopredu za každú radu
promont maja
10.08.16,05:14
.. čo ťa presvedčilo o tom, že ide o zákazkovú výrobu? ...
Soňa K
10.08.16,06:22
Metodický pokyn uverejnený vo Finančnom spravodajcovi 12/2010, účtovanie o nedokončenej výrobe je účtovanie o zákazkovej výrobe, počas roka účtuješ podľa toho, či máš povinnosť účtovať sklad spôsobom A alebo B, bez informácií z výroby si na konci roka s rozpracovanosťou neporadíš.
Veselkova
10.08.16,13:44
Ďakujem za odpoveď . Presvedčilo ma to že sa jedná o výrobu strojov ktorý je robení ako sa povie na mieru presne podľa špecifikácie odberateľa. Existuje tam aj samozrejme vždy zmluva o dielo avšak majitelia majú problém stým aby mi ich doniesli . Môj problém je tiež vtom že ani netuším čo z nákladov patrí ktorému projektu .
Hľadám okolo toho informácie a pomaly sa do toho dostávam skúšam aspoň majiteľov presvedčiť aby mi dali nejaké krycie listy k projektom tak neviem.
Zatiaľ to účtujem výnosy na 606 a náklady všetky podľa zaradenia na 5 ale neviem ako urobím to keď bude končiť rok akým kľúčom to spraviť? Viem presne aké štádium rozpracovanosti bude nakoľko zálohové faktúry sa vystavujú po dokončení napríklad 40% práce.
Veselkova
10.08.16,13:47
Moc ďakujem . Účtujeme sklad ešte podľa spôsobu B .
promont maja
11.08.16,08:23
... osobne si myslím, že v tvojom prípade ide o klasickú štandardizovanú výrobu, čiže nie zákazkovú ( ... aj keď nepoznám presne postup výroby .. ), aj keď máš zákazku, projekt .. pozri si Obchodný zákonník=definíciu diela, Finančného spravodajcu 4/1999 s tým, že odvtedy už máme účty 316, 606 a účtovanie je zmenené .. ale dostane ťa do obrazu ... nakoľko pri zákazkovej výrobe potrebuješ dokopy 4 rozpočty, rozpočet predpokladaných nákladov, rozpočet predpokladaných výnosov, rozpočet skutočných nákladov ku 31.12., rozpočet skutočných výnosov ku 31.12. .. na úvod stačí .. polúskaj tu na porade = je tu toľko tém k tvojej otázke, že nájdeš odpoveď ... aby si sa správne rozhodla ...
promont maja
11.08.16,08:26
... téma rozsiahla .. potrebuješ čas na zodpovedanie otázok .. a problematika rozsiahla ... pozri si www.epi.sk ... metodické usmernenie tiež existuje = webstránka finančnej správy ...