kvjetecko
02.08.16,10:08
ahojte. s exmanželom sme rozvedení a máme striedavú star. o 7ročnú dcéru približne 2 roky v jednotýždňovom intervale. potrebovala by som poradiť ohľadom toho, že by som chcela dať na súd návrh na zrušenie tejto striedavej a chcela by som ju mať vo vlastnej starostlivosti. ALE, ja mám veľa takých "malých " dôvodov prečo, len neviem či to prejde na súde, pretože "veľký" dôvod asi nie je keďže ex nie je žiadny asociál, alkoholik a podobne. Mám pocit, že súd nebudú zaujímať také dôvody ako že exmanžel nedodržiava určený čas , že zanedbáva os. hygienu (po týždni u neho je ako cigánča), zakaždým keď ja niečo navrhnem ohľadom výchovy, on to odmietne; škola ako taká podľa neho nie je dôležitá, len angličtina a šport... Vždy keď je s ním niečo sa jej stane, nedáva na ňu pozor, zlomila si už aj nohu aj ruku (to ešte ale pred rozvodom, keď bola s ním), stále má modriny (nepredpokladám že by ju bil) - viem že dieťa nie je z cukru a že sa stanú všeliaké veci, ale on tie zranenia ani choroby ani nerieši u lekára.

Viete mi poradiť niekto, či súd prihliada na takéto veci? Lebo zrejme súd nebude zaujímať názor maloletého dieťaťa, a taktiež exmanžel má lepší príjem ako ja, berie ju aj na dovolenky, ale nevie jej ani zalepiť rozbité koleno. Mám nejakú šancu pre tieto dôvody zrušiť striedavku? Prosím Vás, nepotrebujem aby ste ma osočovali, že chcem zobrať otcovi dieťa a podobne, naozaj potrebujem radu, či mám nejakú šancu.
ivka70
02.08.16,08:53
To ti asi nikto tu na porade neprezradi, ci mas sancu, cele to zavisi od sudcu a od toho ako mu tu ziadost podas a od x dalsich veci.
kvjetecko
02.08.16,09:17
možno by sa niekto našiel s podobným prípadom , pevne v to verím. ale možno je tu niekto zo súdu a vie ako to chodí.
misomiso
02.08.16,10:32
Nie vsetky flastre cez rozbite kolena su na prospech veci, Doslovne, aj v prenesenom zmysle slova. V doslovnom vyzname slova to mam vyskusane, na odereninu si nic nedavam, necham zaschnut plazmu a krv, ani ranu necistim. Dcera podlahla nejakemu kurzu prvej pomoci ci co, a ked padla na bicykli, tak si (napriek mojim radam) najprv ranu vymyvala vodou, ktoru je poskytol nejaky cudzi cyklista, potom si na to lepila flastre. Moje odporucania (nechat to na prirodu) zacala brat vazne az ked po styroch dnoch z mokvajucej rany tiekla plazma do ponozky, ktoru mala celu mokru.

To iste plati aj v prenesenom zmysle slova. Nie vsetko, co si zrovna iba ty myslis, ze je pre dceru najlepsie ja pre nu naozaj najlepsie. To, co by sa jej mohlo uplne najhorsie prihodit by bolo, ze by vyrastala uplne bez otca.

Apropos - ked byvaly manzel nieco navrhne ohladne vychovy (napr. viac anglictiny a sportu a menej skoly), ty to respektujes?

Dufam, ze sudca na sude bude mat zdravy rozum ked ho uz nemas ty.
bjuty smis
02.08.16,10:44
Uz vieme, co by si chcela ty..
A mala co?????
lujza.j
02.08.16,11:05
Co by ine matky dali za starajuceho tatka aj ked s takymito "kozmetickymi vadami"....vsetko sa da doladit....
Pes je zakopany asi inde....vsak?!
kvjetecko
03.08.16,03:52
no fajne, asi ste si to nikto spravne neprecitali, vravim ze ma nemate osocovat. ja viem ze jeho starostlivost nie je starostlivost. a taktiez pisem, ze sud nebude prihliadat o nazor 7rocneho dietata - je bezpredmetne co by chcela ona, aj ked keby prihliadal, mne by to pomohlo, pretoze ona s nim byt nechce. teda podla jej slov, ale vy vsetci mi tu isto poviete ze dieta klame a pretvaruje sa, vsak??? fakt diky za taketo komenty!
ivka70
03.08.16,04:11
Dieta neklame, dieta ale dokazu ovplyvnit v nazoroch jeho najblizsi - takze sa necuduj, ze bude interpretovat tvoj nazor, ak ho neustale pocuva doma.
Najhorsie je pre dieta, ked si vlastni rodicia z neho urobia rukojemnika a snazia sa "zvitazit" jeden nad druhym.
Dohodnite sa s jej otcom tak ,aby to bolo pre nu najlepsie riesenie - bez emocii a bez pretlacania vlastneho nazoru. Ak dokazete to, potom vyhrate vsetci. Takto iba prehravate a najviac to odnesie dieta.
korela
03.08.16,04:19
Ty si súhlasila so striedavkou? Ja ťa chápem, nikde nie je napísané, ak prejavuje záujem o dieťa a aj sa o neho stará, že je aj dobrým otcom. Mňa zarazila nejednotná výchova pri vzdelávaní. To asi tak jednoducho nedoladíš na spoločnú reč, nieto ešte na vedenie dieťaťa k školským povinnostiam.
Čo jeden rodič systematicky buduje, druhý bude mariť.
misomiso
03.08.16,14:43
My ta neosocujeme. Napriklad ja si iba myslim, ze sa jednoducho v tejto veci mylis. Mylit sa je ludske a uplne najpelsie je, ked si to clovek prizna a zmeni nazor.

Vsetko, co si napisla moze mat v skutocnosti roznu podobu. Naprikad, ak si zlomila ruku aj nohu, moze to byt otcova chyba ale pokojne aj tvoja, ak napriklad dieta krmis Coca Colou (ktora rozpeltava kosti). Darmo nam tu vypisujes take veci, nikto z nas nezisti, kde je v skutocnosti pravda.

Ty mas isto pocit, ze mas v zivote volant pevne v rukach: Ale casom zistis, ze to nebola pravda, ze veci aj tak dopadli inak, ako si si ich naplanovala. Napriklad vela deti na prahu dospelosti vyvija velke usilie, aby nasli svojho biologickeho rodica, od ktoreho boli nasilne odrthnute. Na rodica, ktory to cele sposobil mozu aj dost zanevriet, mozu to pocitovat ako krivdu (a to celkom opavnene). Skoda ale asi debatovat s niekym, kto si mysli, ze ja najmudrejsi, je uz vopred rozhodnuty a chce tu iba pozehnanie pre svoje nemoralne (a mozno aj protipravne) konanie. Vela zien takto sklzne az do nepravdiveho obvinovania otcov z konanie, ktoreho sa nikdy nedopustili, a to uz je za hranicou zakona. Preto varujem nie len pred menoralnym ale aj pred protipravnym konanim.
jslancik
03.08.16,17:52
Dieťa má právo na oboch rodičov a obaja rodicia maju rovnaké pravo na dieťa. Je jasne, ze s otcom bude robiť iné veci a inak, ako s matkou. Tak isto je jasne, ze majú mierne odlišné prístupy k výchove. Tak to ma byt. Aby to bolo vyrovnané, rovnomerne. Je problém, že rodicia sa rozhodli ignorovať to, čo je pre výchovu dieťaťa najlepšie. Keby vyrastalo v rodine, bola by výchova roznomernejsia, rodicia by si to priebežne vydiskutovali. Takto si nič nevydiskutuju, iba bojujú navzájom. Poukazujú na odlišnosti vo výchove ako na niečo zle, zneužívajú to. Čo ti poviem.
Ozaj, na modrom koníkovi ti co povedali? :D
kvjetecko
04.08.16,04:11
co je to modry konik?
kvjetecko
04.08.16,04:14
To ze jej nevie zalepit rozbite koleno bolo len prirovnanie.
Na sude pred 2 rokmi slubil ze sa nauci starat o dieta, ze si najde aupair, aby dieta nebolo same doma, ked on musi ist do roboty, ze sa nauci varit, starat sa akotak o domacnost.... ja stale cakam ale „skutek utek“ – proste sa o nu nevie postarat.
Odmietne vsetko co navrhnem ja ohladom vychovy, je uplne jedno co to je, nesuhlasi s nicim. Priklad: nedavaj dcere mlieko, lebo sa jej zhorsi ekzem. NIE. On jej ho bude davat.
Alebo dcera ked je chora, teraz hovorim o chripkach, anginach – nejde s nou k lekarovi, lebo to sa nejako vystrabi samo. No zial nevystrabi. A tiez ho nezaujima, ze v skole uz dieta musi mat potvrdenie v ziackej knizke, uz to nie je ako v skolke, ze ju proste nedal do nej len tak. (inak, on odmietol ist na pohotovost s nou aj ked mala zlomenu ruku)
Alebo snazila som sa mu vysvetlit, aby sa dcere venoval pri pisani uloh, je prvacka, treba sa jej venovat, ak jej nieco nejde, tak jej to treba vysvetlit , NIE on to robit nebude. Pocas jeho tyzdna to casto vyzera tak, ze si dcera robi ulohy v skole cez prestavku. Lebo on povedal, ze aj on to tak robil ked chodil do skoly. Je mu uplne jedno ci bude mat dcera stvorky alebo ake znamky, podla neho nemusi vediet ani pisat, ani pocitat, lebo to vraj nebude v zivote potrebovat. Staci ze bude vediet anglictinu. A tak to interpretuje aj pred dcerou. Podla neho ja som ta zla, lebo ju nutim do toho aby si robila ulohy.
Alebo co sa tyka sportu – dcera chcela chodit na balet. On ju prihlasil na dzudo. Ja som s tym nesuhlasila,dcera tiez . Jeho nezaujima co chce robit ona.
Takychto veci mam milion.
Podla vas je teda vsetko v poriadku a mam byt rada ze sa o nu „stara“? Ja nemam problem s tym aby bola u neho, ja mam problem s tym, ze nedodrzal co slubil, aby si plnil povinnosti rodica. Ci sa vam zda podla mojich prikladov, ze ja to chcem zle?? Ze to mam robit ako on a bude to v poriadku?
V mojom zaujme je aby moje dieta bolo zdrave, stastne, spokojne , aby sa kazdy den usmievalo, nenudilo sa, rozvijalo svoje zaujmy, to co ju bavi, a mimo tychto veci aby malo pestru stravu, ciste oblecenie, pravidelnu hygienu, nejaky ten denny rezim a dalsie podobne veci.
Mila123
04.08.16,04:35
Mária27
04.08.16,13:35
Ústavný súd ČR práve teraz v jednom rozhodnutí potvrdil zrušenie striedavej starostlivosti ako správne. Predtým boli zamietavé, ale v nich vysvetľuje aj prečo.
Prečítaj si pozorne priložené vyjadrenie hovorkyne ÚS, aj rozhodnutie ústavného súdu, je tam podrobne popísané, čo je akceptovateľné a čo nie.

http://www.najpravo.sk/clanky/us-cr-pripustil-ze-striedava-starostlivost-nie-je-vzdy-v-zaujme-dietata.html
http://www.najpravo.sk/clanky/striedava-osobna-starostlivost-o-dieta-a-kvalita-komunikacie-medzi-rodicmi.html
http://www.usoud.cz/fileadmin/user_upload/Tiskova_mluvci/Publikovane_nalezy/I._US_1554_14_an.pdf
jslancik
04.08.16,13:52
na tom stave máš podiel minimálne polovičný. keby ste boli kompletná rodina, tak by to nebol problém. a treba si dobre rozmyslieť, s kým splodíš dieťa. či sa oň dokáže postarať, či s ním vydržíš minimálne kým dieťa nevyrastie, atď. Teraz si to odnáša dieťa, že jeho rodičia neplánovali, že si vybrali to, čo si vybrali.
A ty si nesieš následky toho, čo si spravila vo viacerých etapách.
Mimochodom, píšeš iba svoj pohľad na vec. od otca by sme sa dozvedeli ktovie, čo. lebo pravidlo je, že z pohľadu jednej strany sa nedá spraviť objektívny názor...
lujza.j
04.08.16,14:21
Predpokladam,ze kym sudca odklepol striedavku bol aj "trening"pred...vtedy bolo vsetko ok...naco si cakala 2 roky...
Dav
04.08.16,14:36
Konečne dostal niekto kompetentný rozum. Dieťa potrebuje oboch rodičov, ale keď už sa ten vzťah veľkých nedá udržať, rozvod je riešením. A striedavá starostivosť je podľa mňa veľmi v neprospech detí a ich psychiky. Dieťa prišlo o stabilitu domova a bude pohadzované medzi rodičmi? Ak by 15 ročné chodilo zo strednej školy z internátu raz za otcom, raz za matkou, je to O.K. Ale pod 15 rokov, počas školy - trpí tým. Možno sa nezačne zajakávať a pomočovať, ale poláme sa mu dušička.V rámci toho, aby malo pokoj, sa naučí žiť "pod obojím" - podľa jedných aj druhých pravidiel a pretvarovať sa. Alebo sa z neho stane šikovníček, ktorý si bude vedieť vynútiť výhody bez toho, aby si ich vážilo.Rozumní rodičia sa dohodnú na výchove, na návštevách, ale mali by myslieť na dieťa, ktorému už raz domov rozbili.
jslancik
04.08.16,16:48
Dnešná doba je divna. A nič dobré z toho nevzide.
lujza.j
04.08.16,17:10
Vsetko je len a len na rodicoch....keby medzi sebou nebojovali ani decko by nemalo z.toho traumu.....moj brat ostal "bez deti" iba ako platca vyzivneho 450e....fajné.....
korela
04.08.16,18:03
Ešte nebolo dieťa školopovinné. Nepredpokladala, aký bude mať prístup k dcére, čo sa školy týka. Keby som bola matkou, a zistím, že otec dieťaťa má laxný prístup ku školským povinnostiam, tak to riešim už na konci prvého ročníka. V tomto prípade to chápem ako neschopnosť sa postarať o dieťa. Zlyhanie.
Dieťa nie je hračka, nespestruje rodičovi pri pobyte u neho jeho život, obohacujú sa vzájomne.. Ale základných povinností sa nemôže zbaviť. Niektorí rodičia dieťa vedome sťahujú na svoju dosiahnutú vzdelanostnú úroveň už počas ZŠ. Nemusí to platiť práve v tomto prípade.
Dieťa potrebuje obidva vzory do života, to je fakt. Ale nie za každú cenu.
Nikde nie je napísané, že po zrušení striedavky si nebude môcť otec brávať dieťa aj mimo súdom stanovených hodín, resp. dní. Ak sú rodičia zrelí, budú robiť všetko v prospech dieťaťa, a nie naprieky.
PS. Je zaujímavé, že advokátky matkám neodporúčajú striedavú výchovu. Asi vedia z praxe prečo, najmä v závislosti od veku detí.
buchač
04.08.16,20:21
Toto nemôže byť náhoda...;) NEEXISTUJE...ešte aj vek dcéry sedí.
https://www.modrykonik.sk/blog/kvjetecko/
korela
05.08.16,04:18
jslancik, čo ťa k tomu oprávňuje? Že si vo svojom príspevku popísal samé bludy, mi neprekáža. Toto však áno.
(jslancik (Včera 16:52) na tom stave máš podiel minimálne polovičný. keby ste boli kompletná rodina, tak by to nebol problém. a treba si dobre rozmyslieť, s kým splodíš dieťa. či sa oň dokáže postarať, či s ním vydržíš minimálne kým dieťa nevyrastie, atď. Teraz si to odnáša dieťa, že jeho rodičia neplánovali, že si vybrali to, čo si vybrali.
A ty si nesieš následky toho, čo si spravila vo viacerých etapách.
Mimochodom, píšeš iba svoj pohľad na vec. od otca by sme sa dozvedeli ktovie, čo. lebo pravidlo je, že z pohľadu jednej strany sa nedá spraviť objektívny názor... )
kvjetecko
05.08.16,08:47
akože to mi tento človek tu dáva za vinu, že mám dieťa? jslancik ????? čo si pááás ??!!!byť takých viac ako ty, tak sme už vyhynuli.
misomiso
05.08.16,10:29
No, nech je to ako chce, dieta vychovavane jednym rodicom nema kompletne detstvo. O to horsie, ze sa raz doezvie (alebo uz vie), ze druhy rodic zije. Polosirota este skor pochopi, ze je to jednodocho osud.

Ja by som aspon zaviedol princip, ze ak jeden rodic druheho vysachuje z pristupu k dietatu, tak by mal to dieta aj sam zivit. Take nieco, ze platit alimenty a nemat pristup k dietatu, to povazujem za absurdne.

Samozrejme, ze ma jslancik pravdu, vsetko zacina vyberom partnera a potom pokracuje zodpovednostou vo vztahu, najma, ak su tam uz na svete deti.
mareko
06.08.16,09:07
Buchač, nič tam nie je ... blog je prázdny
misoft
06.08.16,09:19
Len poukázal na fakt, že sa "naivne" pýtala, čo je to Modrý koník a pritom tam už má miesto pre svoje blogy!
jslancik
06.08.16,09:21
Áno, si vinna v tom, že máš dieťa s tým, s kým ho máš. Dúfam, že sa ti za to dcéra neskôr poďakuje, ako si jej doondila detstvo. Vybrať otca pre svoje dieťa treba starostlivo. Lebo si to odnáša hlavne to nevinne dieťa. Matka má mierne skomplikovaný život, ale to je jej problém.
jslancik
06.08.16,09:30
Zvláštne a smutne je, že matky sa všemožne starajú o svoju ratolesť. Dôsledne vyberajú pôrodnicu, lekára, detského lekára, zubára, škôlku, školu, všetko. Ale najdôležitejšiu osobu pre to dieťa vôbec nevyberajú, často ho splodia s hocijakým debilom, a vôbec neriešia, či bude dobrý otec.
misomiso
08.08.16,09:45
Ano, presne tak, malokto do dokaze tak presne vystihnut. Ale pre uplnost treba dodat, ze to plati aj opacne. Aj mladi muzi, ked si chcu zaesxovat beru prvu prilezitost a vobec sa nezamyslaju, co potom. Malokto si polozi otazku, co by s tym clovekom chcel stravit zivot a vychovavat deti.
mareko
10.08.16,10:49
Aha ... :) Myslela som, že tam zadávateľka zadala tú istú otázku, ktorú neskôr vymazala :)
vicktor
10.08.16,11:18
ale buchac napisal, ze "aj vek sedi", tak vtedy nemohol byt prazdny.
vicktor
10.08.16,11:19
Kvietocek, a preco sa nedate znova dokopy?