tera1986
02.08.16,11:11
Dobry den, moja dcera musi zaplatit xxx euro, lebo ked pracovala a mali inventuru bol zisteny schodok, ale ona to neviplatila a uz nebyva na Slovensku. Teraz mi prisiel rozsudok v mene slovenskej republiky ze ja musim to zaplatit.. je to mozne?
misoft
02.08.16,09:15
Dcéra je plnoletá? Ak áno - nech si to vybavujú s ňou. Podať odvolanie voči súdnemu rozhodnutiu. Pokiaľ nikde nefiguruješ v "údajnom" dlhu - nemôžu potom zaviazať k plneniu povinností za iného.
Dôvod: TY nie si dlžník (povinný), TY si nemala so subjektom uzatvorenú žiadnu zmluvu, TY nie si povinná platiť za druhého.
Inak - ten opatrovník - to čo znamená?
tera1986
02.08.16,09:17
Ano je plnoleta , ale preco rozhodovali tak? Neviem je tam napisane ze v konani zastupenej opatrovnikom som ja ....
misoft
02.08.16,09:19
Tak preto sa odvolaj. Ak by si ju mala právne zastupovať, musela by ťa dcéra splnomocniť. A pokiaľ bola už zamestnaná - NIE SI jej opatrovníkom. Jedine, ak by bola pozbavená svojprávnosti - vtedy sa určuje opatrovník. A zákonný zástupca (ak by aj tým argumentovali) si prestala byť v čase, keď dcéra dosiahla 18 rokov.
tera1986
02.08.16,09:22
Huu dakujem, lebo chceli aby som zaplatila 1500 eur...
tera1986
02.08.16,09:44
Ale sudkyna mi povedala ze preto musim ja zaplatit lebo ja som jej matka...
willma
02.08.16,10:14
dušan súd stanovuje opatrovníka z iných dôvodov napr.: Dôvodom, pre ktorý Okresný súd Rožňava Ing. A. ustanovil za opatrovníčku T. Z. bola skutočnosť, že sa nezdržiaval na adrese svojho trvalého pobytu, iný jeho pobyt nebol zistený, pričom súdne zásielky určené do vlastných rúk mu nebolo možné doručiť ani prostredníctvom OO PZ v Rožňave, respektíve Mestskej polície v Rožňave.
tera1986
02.08.16,10:42
Ano je to tak, lebo nevieme ze teraz kde je.... takze musim ja zaplatit?
Tweety
02.08.16,10:43
áno
misoft
02.08.16,11:00
No O.s.p. o opatrovníctve vraví niečo iné:
Zástupcovia účastníkov na základe rozhodnutia súdu
§ 29

(1) Ak nie je zastúpený ten, kto nemôže pred súdom samostatne konať, súd ustanoví mu opatrovníka, ak je tu nebezpečenstvo z omeškania. Rovnako sa postupuje, ak tak ustanovuje osobitný predpis.

(2) Pokiaľ neurobí iné opatrenia, môže súd ustanoviť opatrovníka aj účastníkovi, ktorého pobyt nie je známy, ktorému sa nepodarilo doručiť na známu adresu v cudzine alebo ak je doručenie písomnosti v cudzine spojené s ťažko prekonateľnými prekážkami, ktorý je postihnutý duševnou poruchou alebo ktorý nie je schopný zrozumiteľne sa vyjadrovať.

(3) Súd môže ustanoviť opatrovníka aj účastníkovi, ktorý je právnickou osobou, ak jej nie je možné doručiť písomnosť na adresu sídla uvedeného v obchodnom registri alebo v inom registri a jej iná adresa nie je súdu známa; ak sa nepodarilo doručiť písomnosť na jej známu adresu v cudzine.

(4) Sudca alebo poverený zamestnanec súdu zruší uznesenie o ustanovení opatrovníka, ak pominú dôvody, pre ktoré bol opatrovník ustanovený.

(5) Ak súd nerozhodne inak, opatrovník ustanovený podľa odsekov 1 až 4 zastupuje účastníka v konaní pred súdom prvého stupňa, v odvolacom konaní a v dovolacom konaní.

(6) Za opatrovníka súd ustanoví osobu pôsobiacu v rodinnom, pracovnom, kultúrnom, prípadne v inom prostredí, ktoré je účastníkovi blízke. Súd môže za opatrovníka ustanoviť aj obec. Súd nemôže ustanoviť za opatrovníka zamestnanca súdu, ktorý prejednáva vec; to neplatí vo veciach, v ktorých hodnota pohľadávky bez príslušenstva v čase začatia konania neprevyšuje 1000 eur (ďalej len "drobné spory").
O tom, že opatrovník je i zodpovedný za dlhy toho, koho zastupuje - to je predsa nonsens, pretože to by potom odporovalo najvyššiemu zákonu Ústave.
cl.46.
Nakoľko i peniaze sa počítajú medzi majetok (ak sú legálne získané) tak i §20.

Môj názor je teda - súd prekročil zákonné hranice tým, že opatrovníka (ako zástupcu žalovaného) nad zákon zaviazal plniť niečo, čoho sa nedopustil.

A preto jej odporúčam, aby sa ihneď odvolala. Ona NIE JE dlžníkom. Ak bola určená ako opatrovník, tak ako zástupca osoby v právnej veci, ale nie v náhrade škody!